De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 27.11.2023, 9:45

KILLINGTON, VERMONT - NOVEMBER 24: Mikaela Shiffrin of Team USA speaks to the media on November 24, 2023 in Killington, Vermont. Sean M. Haffey,Image: 824058414, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Mikaela Shiffrin continuă să scrie istorie în sport. A obţinut a 90-a victorie în Cupa Mondială.

Sportiva americană Mikaela Shiffrin, regina schiului alpin, a câştigat duminică slalomul de la Killington (SUA), a 90-a sa victorie în Cupa Mondială, un record, după un nou duel magnific cu rivala sa Petra Vlhova, relatează AFP.

Shiffrin (28 de ani), de cinci ori câştigătoare a Cupei Mondiale la general, a devansat-o cu 33/100 pe slovacă. Elveţianca Wendy Holdener s-a clasat pe locul 3, la 1 sec 37. În faţa unui public extaziat şi după un loc 3 la slalomul uriaş, americanca şi-a trecut deja în palmares a doua victorie a iernii, după cea de la Levi (Finlanda), în urmă cu două săptămâni, la slalom.

În sezonul trecut, ea a doborât recordul suedezului Ingemar Stenmark de victorii în circuitul mondial (86) şi continuă să îşi îmbunătăţească această bornă, îndreptându-se spre 100 de succese la doar 28 de ani, scrie news.ro.

Shiffrin stăpâneşte la perfecţie pârtia de la Killington, unde a câştigat şase din cele şapte slalomuri de Cupa Mondială din program începând din 2016. În Vermont, Shiffrin şi Vlhova s-au angajat din nou într-un duel magnific, un nou episod dintr-o rivalitate sportivă care durează de mai bine de şase ani.

Aflată în frunte după prima manşă, Shiffrin a fost pusă sub presiune de a doua manşă excelentă a lui Vlhova, dar a reacţionat perfect, stabilind cel mai bun timp şi la a doua manşă. Cele două campioane au fost impresionante, devansând concurenţa cu mai mult de o secundă.

În clasamentul general al Cupei Mondiale, Mikaela Shiffrin este deja lider, cu 350 de puncte, cu 84 mai multe decât Vlhova.

Va reuși Corvinul să intre în grupele Europa League?

0:04 24 mai

Mihai Stoica a dezvăluit planul lui Gigi Becali pentru grupele Ligii Campionilor şi pentru noul sezon: „Asta urmăreşte să facă”

23:55

VIDEOSuedia – Finlanda 2-1 și SUA – Cehia 0-1 au fost în AntenaPLAY! Rezultatele din sferturile Campionatului Mondial de hochei

23:44

Echipa lui George Puşcaş, Bari, rămâne în Serie B! Victorie clară în returul barajului cu Ternana

23:16

„Mai mult decât frați!” Hristo Stoichkov, mesaj fabulos despre relația cu Gică Hagi și Gică Popescu!

23:15

Mihai Rotaru a realizat prima mutare pentru noul sezon: „A semnat pe 3 ani. Mai avea două oferte din România”

22:41

Andrei Cordea a marcat în poarta lui Al Hilal! Fostul jucător al lui Gigi Becali e în formă maximă în Arabia Saudită

1 FotoMeseriile pe care le au cei doi băieţi ai lui Florin Răducioiu: „Nu trebuie să le fie ruşine! Aş fi vrut să facă mai mult!”s 2 VIDEOMax Verstappen, pole position la Marele Premiu de Formula 1 de la Imola! Cursa e LIVE pe Antena 1 și AntenaPLAY (duminică, 15:45)s 3 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY!s 4 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racings 5 VIDEOSami Meguetounif a câștigat Cursa de Formula 3 de la Imola! Goethe a terminat pe 2. A fost spectacol în AntenaPLAYs 6 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Imola! Cursa a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAYs