Închide meniul
VIDEO

Horaţiu Moldovan, “eroul” României în meciul cu Austria. Parade uriaşe ale portarului român

Publicat: 7 iunie 2025, 22:42

Horaţiu Moldovan, eroul României în meciul cu Austria. Parade uriaşe ale portarului român

Horaţiu Moldovan, parade uriaşe în Austria - România/ Profimedia

Horaţiu Moldovan a fost “eroul” României în prima repriză a duelului cu Austria din preliminariile World Cup 2026. Partida e în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Horaţiu Moldovan a fost titularizat de Mircea Lucescu pentru meciul de la Viena. Portarul a fost preferat în detrimentul lui Florin Niţă, cel care a apărat poarta naţionalei la ultimele acţiuni.

Horaţiu Moldovan, “eroul” României în meciul cu Austria

În minutul 33, Horaţiu Moldovan a intervenit salvator la o ocazie uriaşă a austriecilor. Christoph Baumgartner a reluat periculos spre poarta naţionalei, însă portarul român a intervenit in extremis şi i-a salvat pe “tricolori”.

Cu doar un minut mai devreme, Horaţiu Moldovan a mai avut o intervenţie importantă în poartă României. Acesta a prins fără emoţii şutul expediat din lovitură liberă de Marcel Sabitzer.

În minutul 40, Horaţiu Moldovan a ieşit din nou la rampă. A intervenit fabulos la şutul trimis de Romano Schmid, din marginea careului.

Reclamă
Reclamă

În următorul minut, Moldovan a fost din nou “eroul” României. Acesta a parat şutul periculos trimis de Marcelo Sabitzer, din interiorul careului.

În minutul 42 însă, Horaţiu Moldovan nu a mai putut să salveze naţionala. Austriecii au reuşit să deschidă scorul prin Michael Gregoritsch, care a punctat din pasa lui Maximilian Wober.

Echipele de start:

Reclamă

Austria: Pentz – Wimmer, Wober, Lienhart, Mwene – Laimer, Seiwald – Schmid, Baumgartner, Sabitzer – Gregoritsch.

Rezerve: Lawal, Schmid, Schiager, Posch, Arnautovic, Honsak, Grillitsch, Querfeld, Grull, Veratgschnig, Friedl.

România: Moldovan – Raţiu, Popescu, Burcă, Bancu – Man, Marin, Chiricheş, Stanciu – Bîrligea, Drăguş

Rezerve: Niţă, Târnovanu, Ghiţă, Screciu, Marin, Alibec, Şut, Creţu, Miculescu, Tănase, Mitriţă, Sorescu.

Mircea Lucescu, declaraţii înainte de Austria – România

Selecţionerul naţionalei, Mircea Lucescu, a oferit un interviu în exclusivitate pentru AntenaSport înainte de Austria – România, meci care e în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

“(n.r: Domnule Lucescu, bine v-am găsit, aţi inspectat terenul, cum vi se pare?) E în regulă. Mă temeam că va fi mai moale decât ne aşteptam. Ieri am făcut antrenament pe el, îl simţeam puţin moale. A şi plouat.

(n.r: Cât de greu v-a fost să alegeţi primul 11?) Am avut perioada asta la dispoziţie, am analizat detaliile, pregătirea, motivaţia jucătorilor şi starea de sănătate. Comparând, am ales această formulă de echipă.

(n.r: Ne ajută terenul, ne ajută vremea?) Terenul şi vremea sunt pentru ambele echipe, nu putem spune că ajută pe cineva în mod deosebit.

(n.r: Suporterilor ce le transmiteţi? Foarte mult galben în tribune) Le-am transmis jucătorilor, vedeţi cât de iubiţi sunteţi. Lumea se strânge pentru că ţin foarte mult la voi şi le-aţi dat speranţă foarte mare. E important cum se vor strânge în teren, cum se vor sacrifica, e un meci special”, a declarat selecţionerul Mircea Lucescu, în exclusivitate pentru AntenaSport.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:37

VideoAustria s-a bucurat ca FCSB, după golul din meciul cu România! Melodia care a răsunat la Viena

22:32

LIVE VIDEOAustria – România 1-0. Gregoritsch a deschis scorul pentru gazde. Horaţiu Moldovan, mai multe parade

22:17

VideoJurnal AntenaSport | Lupte grele la Dinamo, pentru pregătirea trupelor speciale

22:14

VideoJurnal AntenaSport | Cristina Neagu, regina balului la meciul de retragere

22:08

VideoJurnal AntenaSport | Talpan, mai aclamat ca Pițurcă la aniversarea Stelei

22:01

VideoJurnal AntenaSport | Un dublu campion din NBA, laude pentru Sabrina Ionescu

1 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 2 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 Farul a transferat un fost atacant de la Rapid. Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala Roland Garros 2025! Italianul a trecut de Djokovic în semifinale 6 Radu Drăguşin ar putea ajunge la Inter, sub comanda lui Cristi Chivu
Citește și