Gigi Becali mai pregăteşte o afacere uriaşă. Motivul pentru care nu poate primi 13 milioane de euro, chiar dacă a semnat contractul!

De Antena Sport
Publicat: 8.02.2021, 6:50
Actualizat: 11.05.2021, 18:30

Gigi Becali

Mediafax Foto / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Gigi Becali este aproape să realizeze o nouă afacere de senzaţie

Latifundiarul din Pipera este pregătit să vândă Uzina Mecanică Drăgăşani. A găsit şi cumpărător, dar problemele cu legea blochează tranzacţia. Becali este anchetat într-un dosar pentru spălare de bani.

Reclamă

Gigi Becali nu poate vinde Uzina Mecanică Drăgăşani

Becali este anchetat de procurorii DNA după ce i-a vândut lui Vasile Geambazi, un teren de 21 de hectare în Voluntari. A primit un milion de euro. Ulterior, nepotul său a cerut despăgubiri la Autoritatea Naţională pentru Restituirea Proprietăţilor.

Reclamă

Uite că mă ţin de un an de zile cu procesul de spălare de bani… Am semnat un contract de 13 milioane de euro pentru fabrica de armament de la Drăgăşani. Pentru că sunt suspect de spălare de bani nu pot să primesc bani! Am un precontract de vânzare. Trebuie să obţin reabilitarea şi autorizaţia ca să iau banii! Şi nu pot din cauza lui Radu Ionescu.

Eu, în răutatea mea, am vrut să-i fac plângere penală, dar duhovnicul mi-a spus că creştinii nu fac asta şi să îmi pun baza în Hristos. Când aveam sechestru pe avere, m-am rugat şi Sfântul Mina mi l-a ridicat”, a declarat Gigi Becali la România TV.

Finanţatorul lui FCSB a plătit aproximativ 3 milioane de euro, în 2004, pentru Uzina Mecanică Drăgăşani. În 2013 a băgat-o în insolvenţă, iar acum încearcă să îşi vândă afacerea cu 13 milioane de euro!

Ce avere are Gigi Becali

Gigi Becali a rămas unul dintre cei mai bogaţi oameni din România şi nu a fost afectat de pandemia de Covid-19. În topul persoanelor care investesc în sport, patronul celor de la FCSB e pe locul 3, cu o avere estimată la 350-450 milioane de euro. Ion Ţiriac e primul, cu două miliarde de euro.

Eu încet, încet renunţ la toate. Nu mai vreau decât afacerile care sunt vechi. Nu se poate altfel. Vrei să pui bază în oameni sau în Hristos? Nu poţi să faci afacere curată cu politica şi afacerile. Nu mă pot ruga dacă nu am inima curată„, spunea Gigi Becali, la finalul anului trecut.

Becali e pe locul 3 în clasamentul averilor oamenilor din sport, după Ion Ţiriac şi Gruia Stoica (500 de milioane de euro). Chiar dacă a tăiat salariile la FCSB, Gigi face bani din imobiliare şi construcţii. Ioan Niculae (300-340 milioane de euro) şi George Copos (200-210) se află şi ei în frunte.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
17:14

Sorana Cîrstea – Hailey Baptiste se joacă ACUM. Românca debutează la turneul de la Madrid

17:04

Anunţul lui Carlo Ancelotti despre starea de sănătate a lui Kylian Mbappe, înainte de finala Cupei!

16:43

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 22 aprilie

16:38

Giani Kiriță a răbufnit după Dinamo – Universitatea Craiova 0-2: „Nu ai cum să te prezinți așa în play-off!”

16:21

Chinezii au stabilit definitiv cauza morţii lui Aaron Boupendza! Dosarul a fost închis

16:17

Neluțu Varga cere o sumă URIAȘĂ pentru transferul lui Louis Munteanu! Răspuns după oferta lui Gigi Becali

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s 3 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 4 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 5 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 6 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s