Gigi Becali a făcut dezvăluiri incredibile despre o tranzacție realizată în urmă cu 16 ani. Este vorba despre momentul în care latifundiarul din Pipera a cumpărat Palatul din Aleea Alexandru. Patronul FCSB a explicat că a cumpărat proprietatea din București de la un american, însă misiunea nu a fost ușoară.
Gigi Becali a plătit 7 milioane de dolari pentru Palatul din Capitală, care pe vremuri servea drept Ambasadă a Argentinei.
Gigi Becali, dezvăluiri incredibile: “M-am dus direct la el la birou și i-am zis: ‘Am venit să te împușc!’”
Finanțatorul FCSB-ului a achiziționat clădirea în 2006, după ce i-a trimis banii în bancă fostului proprietar american. În ciuda faptului că cei doi bătuseră palma, în tranzacție a intervenit altcineva care voia să-i dea planurile peste cap lui Gigi Becali.
Becali a povestit că s-a dus peste cunoștința respectivă și i-a spus, în glumă, că o împușcă.
“Pe vremuri, aveam o cunoștință aici, când eram mai tânăr, și când treceam pe aici vedeam numai Armată. Aici a fost Ambasada Argentinei. Și zice unul, Cuptor, că aici cere 13 milioane, dar Palatul normal face 7 milioane de dolari. Și proprietarul o vinde în America. Am venit aici, am văzut… 3.400 de metri (…) În ziua aia am dat telefon, l-am căutat pe ăla, era prin concediu.
Am avut și o revelație. Erau doi prieteni de-ai mei. Unul era cu Securitatea de acum și altul cu Securitatea veche. Și am zis să văd cine îl găsește mai repede pe proprietar. Până la urmă nu l-a găsit niciunul, l-am găsit eu. Am vorbit cu omul și a zis așa: ‘Domne, trebuie să vin în țară, am pe cineva care semnează’. Îl întreb: ‘Cât costă? 7 milioane, da?’. ‘Păi da, dar trebuie să semnezi, banii, cutare’.
Gigi Becali a povestit cum a cumpărat Palatul din Aleea Alexandru: „Ești tu mai puternic decât mine?”
Îi zic: ‘Eu am acolo pe unul care trebuie să semneze’. A zis că trebuie să primească banii în bancă. Zic ‘dă-mi un număr de cont din America și îți trimit banii în America’. După aceea a zis ăla pe la televiziune în America, eu n-am văzut așa om. Și după aia semnează avocatul. Dar el zice ‘păi ai încredere în mine?’. ‘Păi eu m-am interesat de dumneata, din ce familie ești, n-ai cum să fii escroc’.
Era familie evreu-creștin, i-am dat banii înainte, 7 milioane de dolari, i-am băgat banii în bancă și trebuia să vină se semneze avocatul. Avocatul, când să vină se semneze, nu vrea să semneze. I-am dat telefon proprietarului, ‘cum domne, eu i-am dat ordin să semneze’. Mi-a zis avocatul: ‘Da, domnul Gigi. Nu semnez, mi-e frică de Cuptor. Mi-a spus că dacă semnez, mă împușcă’.
