Sam Kerr va fi judecată în Marea Britanie pentru ultraj cu caracter rasist asupra unui ofiţer de poliţie

Publicat: 5.03.2024, 10:51.

Sam Kerr va fi judecată în Marea Britanie pentru ultraj cu caracter rasist asupra unui ofiţer de poliţie

Sam Kerr va fi judecată în Marea Britanie pentru ultraj cu caracter rasist asupra unui ofiţer de poliţie

Profimedia

Jucătoarea australiană de fotbal Sam Kerr va fi judecată în Marea Britanie pentru ultraj cu caracter rasist asupra unui ofiţer de poliţie, acuzaţie pentru care a pledat nevinovată, au declarat, luni, surse judiciare, citate de AFP.

Reclamă

Evenimentele datează din 30 ianuarie anul trecut, în Twickenham, o suburbie din sud-vestul Londrei, a declarat un purtător de cuvânt al Poliţiei Metropolitane. Ele s-au produs în timp ce un ofiţer de poliţie răspundea la o dispută privind tariful unei curse de taxi, a adăugat acesta.

Reclamă

Sam Kerr va fi judecată în Marea Britanie pentru ultraj cu caracter rasist asupra unui ofiţer de poliţie

Sam Kerr, în vârstă de 30 de ani, care joacă la Chelsea FC, urmează să fie judecată în februarie 2025. Ea este acuzată de „comportament ameninţător, ofensator şi insultător”, acuzaţie care, dacă este dovedită, poate fi sancţionată cu amendă sau închisoare, scrie news.ro.

Directorul executiv al Federaţiei australiene de fotbal, James Johnson, a descris acuzaţiile ca fiind „îngrijorătoare” şi „foarte grave„. „Este vorba de rasism şi nu este loc pentru rasism în sportul nostru”, a continuat directorul executiv al Football Australia, care a subliniat, de asemenea, că Sam Kerr „are drepturi (…) în acest proces”.

Antrenorul echipei feminine a Australiei, Tony Gustavsson, s-a declarat marţi „surprins” şi în imposibilitatea de a „comenta infracţiunea, deoarece este o chestiune juridică în acest stadiu”.

Singurul lucru pe care îl pot comenta este experienţa mea şi relaţia mea cu Sam ca persoană şi ca jucătoare. Şi nu am avut decât experienţe pozitive„, a spus el.

Atacanta a fost operată la începutul lunii ianuarie de o gravă leziune la ligamentul încrucişat anterior al genunchiului, suferită în timpul unui stagiu de pregătire de iarnă în Maroc. Ea se recuperează după operaţie, dar restul sezonului său, inclusiv Jocurile Olimpice din această vară de la Paris, este în mare pericol.

Cred că este puţin cam devreme să ne gândim la selecţie în acest moment şi, după cum ştim cu toţii cu accidentarea gravă a lui Sam din ianuarie, există în mod evident un semn de întrebare foarte mare cu privire la posibilitatea de a fi selecţionată„, a mai spus Tony Gustavsson.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
11:02

Câţi suporteri vor fi la derby-ul FCSB-CFR Cluj. Meci crucial în lupta pentru titlu

10:59

VIDEOLos Angeles Clippers – Denver Nuggets 110-112! Victorie în overtime pentru Nuggets, în meciul 1 al seriei

10:41

Noi probleme pentru Dennis Man! Anunţul italienilor înainte de Parma-Juventus. Decizia lui Cristi Chivu

10:13

„Poate să rezolve campionatul!” Verdict înaintea derby-ului FCSB-CFR Cluj. Giovanni Becali a spus clar

22:59 19 apr.

Marius Șumudică, semnal de alarmă după Rapid – U Cluj 0-2: „Totul sau nimic. Urmează meciul sezonului”

22:37 19 apr.

„Parcă îți vine și ție să cânți” Alex Chipciu, savuros despre atmosfera din Giulești! Ce regret are

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s