Ucraineanul Oleksandr Usyk a fost arestat! Campionul mondial din box a fost încătuşat pe aeroportul din Cracovia

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 17.09.2024, 23:33

Ucraineanul Oleksandr Usyk a fost arestat

Ucraineanul Oleksandr Usyk a fost arestat

Oleksandr Usyk, cu cătuşe la mâini / Colaj Twitter

Ucraineanul Oleksandr Usyk a fost arestat în Polonia. Campionul mondial din box a fost încătuşat chiar pe aeroport, iar imaginile au făcut deja înconjurul lumii.

Reclamă

Informaţia a fost oferită în premieră de fostul luptător ucrainean Jan Beleniuk, medaliat cu aur la Jocurile Olimpice 2020, care este în prezent politician.

Reclamă

Ucraineanul Oleksandr Usyk a fost arestat

Usyk a fost oprit de forţele de ordine şi a părăsit aeroportul din Cracovia cu cătuşe la mâini. Nu se cunoaşte, pentru moment, motivul pentru care a fost reţinut campionul ucrainean.

Vestea i-a luat prin surprindere şi pe jurnaliştii ucraineni. „Ce s-a întâmplat? Usyk a fost arestat în Polonia şi a fost încătuşat!„, este titlul ştirii de pe sport.ua.

Totul este bine, totul este ok! Nimic criminal. Oleksandr va explica totul mai târziu, Noapte bună tuturor!„, a scris soţia lui Usyk, Ekaterina, pe Instagram.

Se aşteaptă informaţii oficiale din Polonia. Rămâne de văzut dacă va mai avea lov revanşa dintre Usyk şi Tyson Fury, programată la finalul acestui an.

Revanșa dintre Oleksandr Usyk și Tyson Fury trebuia să aibă loc în decembrie, la Riad

Revanșa dintre Oleksandr Usyk și Tyson Fury a fost programată în decembrie, la Riad! Pugilistul ucrainean îl va înfrunta din nou pe britanic la 21 decembrie, la Riad, după ce l-a învins pe acesta prin decizia arbitrilor-judecători în luna mai, au anunţat organizatorii meciului.

La 19 mai, Usyk a devenit primul campion incontestabil la categoria grea de la Lennox Lewis, în 1999, la Las Vegas, în urma victoriei împotriva lui Evander Holyfield. Cu toate acestea, la acea vreme existau doar trei centuri, în timp ce Usyk deţine acum patru (WBA, WBO, IBF şi WBC, cea din urmă fiind cea pe care a câştigat-o împotriva lui Fury).

Meciul revanşă dintre campionul incontestabil Oleksandr Usyk şi campionul Tyson Fury este programat pentru 21 decembrie 2024, în timpul festivalului Riyadh Season”, a anunţat Turki Alalshikh, preşedintele Autorităţii Generale de Divertisment pe X, notează news.ro.

Este un mare moment, o zi minunată”, a declarat ucraineanul de 37 de ani după victoria sa, spunând că este „pregătit pentru o revanşă” şi primind felicitări din partea preşedintelui Volodimir Zelenski.

Campion de necontestat al categoriei superioare, Usyk s-a alăturat altor legende ale boxului care au reuşit deja o astfel de performanţă, printre care Mohamed Ali, Joe Louis şi Mike Tyson.

În faţa lui Fury, Usyk a adunat a 22-a victorie din tot atâtea meciuri, în timp ce britanicul a suferit prima sa înfrângere (34 de victorii, o remiză).

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    21:38

    Barcelona, decizie radicală! Clubul depune plângere împotriva forurilor fotbalistice

    21:36

    LIVE TEXTRapid – U Cluj 0-2. Macalou a făcut spectacol! . Duel „de foc” între Marius Șumudică și Ioan Ovidiu Sabău

    21:16

    Sabrina Voinea, medalie de AUR la sol, la Cupa Mondială de la Doha

    21:10

    VIDEOMax Verstappen, pole în Marele Premiu al Arabiei Saudite! Cursa e duminică (20:00, Antena 3 CNN și AntenaPLAY)

    20:59

    VideoAccidentul lui Lando Norris din calificările Marelui Premiu al Arabiei Saudite

    20:37

    VideoJurnal AntenaSport | Jucătorii de la CFR Cluj, învoiți pentru Înviere

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 4 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 5 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 6 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors