Un fost internaţional turc, împuşcat în picior! Scene incredibile după victoria lui Fenerbahce din Europa League

De Viviana Moraru
Publicat: 27.09.2024, 13:41

Un fost internaţional turc, împuşcat în picior

Fanii lui Fenerbahce, în timpul meciului cu Royale Union din Europa League/ Profimedia

Un fost internaţional turc, Serhat Akin, devenit comentator TV, a fost împuşcat în picior, imediat după victoria lui Fenerbahce, din grupa de Europa League. Incidentul a fost condamnat de Federaţia Turcă de Fotbal.

Akin a postat un mesaj pe reţelele de socializare în care a precizat că a fost împuşcat în picior după ce a părăsit un studio TV din cartierul Beykoz, după victoria echipei Fenerbahce, scpr 2-1 în faţa formaţiei Union Saint-Gilloise, în prima etapă din Europa League.

„Am aflat cu regret că fostul jucător al echipei naţionale Serhat Akin a fost rănit la picior ca urmare a unui atac armat„, a transmis TFF într-un comunicat, citat de news.ro. „Condamnăm ferm atacul odios şi îi dorim lui Serhat Akin o recuperare rapidă”.

Fostul fotbalist în vârstă de 43 de ani, care a jucat de 16 ori pentru ţara sa între 2002 şi 2006, a fost transportat la spital pentru tratament.

Postarea pe social media a lui Akin a inclus o fotografie cu glezna şi piciorul său însângerate, însoţită de mesajul „Au tras în picioarele mele după program, ultimul nostru cuvânt este Fenerbahce „.

Fenerbahce, clubul la care Akin şi-a început cariera şi a petrecut cinci ani înainte de a trece la echipa belgiană Anderlecht, a condamnat de asemenea atacul.

Ne aşteptăm ca autorii să fie aduşi în faţa justiţiei cât mai curând posibil”, a precizat clubul.

Fenerbahce, victorie cu emoţii în duelul cu Royale Union SG

Fenerbahce a învins joi, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia belgiană Union St Gilloise, în prima etapă a tabloului principal al Europa League.

La Istanbul oaspeţii au fost la controlul jocului în primele douăzeci de minute ale reprizei întâi. Mai întâi Oosterwolde (Fenerbahce) a blocat bine în faţa lui Rasmussen, în minutul 2, apoi portarul turcilor, Livakovic, a intervenit excelent la Sadiki, în minutul 15. Goalkeeperul gazdelor a mai avut o intervenţie în faţa lui Ivanovic după alte două minute, pentru ca în minutul 26 Çaglar Söyüncü să deschidă scorul la prima ocazie a echipei lui Jose Mourinho.

Turcii au condus ostilităţile până la pauză, iar în repriza secundă ambele echipe au trecut pe lângă gol. Belgienii au rămas în zece după eliminarea lui Kevin MacAllister, din minutul 74, pentru un fault din poziţie de ultim apărător la En-Nesyri, şi gazdele au majorat scorul în minutul 82, prin autogolul lui Burgess. Fener a rămas şi ea în zece, din minutul 90, când a fost eliminat Osayi-Samuel, iar oaspeţii au primit un penalti. Ivanovic a executat, dar portarul croat Livakovic a apărat. Belgienii au marcat în minutul 90+3, prin Ross Sykes, gol care a avut nevoie de validarea VAR, şi scorul final a fost Fenerbahce – Union St Gilloise 2-1.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

18:16

Câte etape a fost suspendat Radu Drăgușin de UEFA, după ce a fost eliminat în minutul 8 din Tottenham – Qarabag 3-0

17:55

Pep Guardiola a confirmat că Rodri e OUT pentru restul sezonului! Mesaj după operația jucătorului: „Cele mai proaste vești”

17:32

Estoril – Sporting LIVE VIDEO în AntenaPLAY (22:15). Programul etapei cu numărul 7 din Liga Portugal!

17:32

Gigi Becali, descoperire fabuloasă după FCSB – RFS 4-1: „Luăm 30 şi ceva de milioane de euro dacă terminăm pe locul 2!”

17:26

Gigi Becali schimbă „din temelii” primul 11 de la FCSB! Jucătorii care vor fi OUT la meciul cu Sepsi

16:52

Tragedie în lumea ciclismului! Muriel Furrer a murit la doar 18 ani! Căzătura de la mondiale i-a fost fatală

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele