Închide meniul

Campioana olimpică la Karate luptă duminică la București! Cei mai buni karateka români participă la Contact Open

Florian Ceafalău Publicat: 24 octombrie 2022, 12:30

Comentarii

Capioana olimpică la Karate, bulgăroaica Ivet Goranova, va lupta duminică la o competiție în București. Aceasta va participa la Bucharest Contact Open. Concursul este organizat de CS Contact București, în parteneriat cu Federația Română de Karate.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Goranova a ieșit campioană olimpică la Tokyo, la categoria -55kg. Aceasta a învins-o în finală pe marea favorită, ucraineanca Angelica Terliuga. A fost pentru prima dată în istorie când la Jocurile Olimpice a fost proba de Karate.

Pe lângă aurul olimpic, Goranova are două medalii de bronz la Mondiale, un argint și un aur la Europene. Aceasta are, de asemenea, multe medalii de aur, argint și bronz la concursuri internaționale.

Cei mai buni sportivi români luptă la Sala Apollo

Alături de Goranova vor participa și unii dintre cei mai buni karateka români. Moise Leonard, campion european EKF la cadeți și Ștefan Comănescu, medaliat cu bronz la Europene, la categoria U21, vor intra și ei pe tatami. Pe lângă aceștia, mai mulți sportivi medaliați internațional la nivel de copii, cadeți și juniori vor participa la concursul de duminică.

Competiția va avea loc pe 30 Octombrie, la Sala Apollo din București și sunt așteptați să participe peste 600 de sportivi din 4 țări. Competiția se adresează sportivilor începând cu vârsta de 5 ani și până la seniorat (+18 ani) și va avea probe WKF consacrate precum Kata și Kumite dar și probe și categorii pentru sportivii începători.

Reclamă
Reclamă

 

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va mai prinde Louis Munteanu echipa naţională după transferul la DC United
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:46 5 ian.
“Am dat ordin!” Gigi Becali l-a comparat cu Hagi şi s-a convins: “E pariul meu! Să fie luat”
23:25 5 ian.
“Să meargă la puşcărie!” Laszlo Balint a răbufnit: “E de neiertat”
22:47 5 ian.
Egipt s-a calificat cu emoţii în sferturi la Cupa Africii! Cea mai mare notă la Benin a primit-o un jucător din Liga 1
22:34 5 ian.
VideoJurnal Antena Sport | Ianis Zicu vrea un campionat cu 18 echipe
22:30 5 ian.
VideoJurnal Antena Sport | Matilda îi calcă pe urme lui Cătălin Smărăndescu
22:27 5 ian.
VideoJurnal Antena Sport | Kopic este bun să îşi dea amendă singur
1 Ofertă uriaşă pentru Universitatea Craiova, pentru Steven Nsimba! Anunţ de ultimă oră 2 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Cosmin Contra și-a adus jucător de națională 3 Cristi Chivu, descris de italieni în doar trei cuvinte după ce Inter a dat recital în primul meci din 2026 4 Gigi Becali a anunțat un nou transfer la FCSB. „Ordinul” dat în direct: „Dăm bani, nu e problemă” 5 Universitatea Craiova a anunţat primul transfer al anului: “Unul dintre cei mai valoroşi” 6 Cu ce se ocupă românii care l-au surclasat pe Ion Ţiriac în topul ierarhiei miliardarilor anunţat de americani
Citește și