Închide meniul

Cei de la Ferrari își bat cuie în talpă! Adrian Georgescu a analizat cel mai slab debut de sezon al Scuderiei din ultimii 16 ani

Adrian Georgescu Publicat: 25 martie 2025, 9:02 / Actualizat: 25 martie 2025, 15:48

Cei de la Ferrari își bat cuie în talpă! Adrian Georgescu a analizat cel mai slab debut de sezon al Scuderiei din ultimii 16 ani

Lewis Hamilton, la Ferrari - Profimedia Images

Cei de la Ferrari își bat cuie în talpă. Pentru Ferrari e cel mai prost start de sezon din 2009 încoace. Cei doi piloți Ferrari au cucerit împreună, în două curse plus una de sprint, doar 17 puncte. Cei de la Haas, care au tot motor Ferrari, sunt la doar 3 puncte în urma lor. Iar dacă scoatem punctele obținute în cursa de sprint din China, ca să comparăm situația doar după două curse clasice, cum e normal, ar fi avut doar 5 puncte. Cu acest rezultat, scuderia ar fi fost pe locul al optulea în clasament.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Spre deosebire de acel sezon, Ferrari are în 2025 o mașină bună și un motor performant. Monopostul SF-25 este cam al doilea sau al treilea din F1, iar asta s-a văzut în calificările pentru sprint și în cursa de sprint, ambele dominate de Hamilton. În ultimele patru tururi ale respectivei curse, Hamilton a pus între el și ocupantul poziției secunde, Oscar Piastri (McLaren) patru secunde.

Decizii greșite, apoi iar decizii greșite

Glumind un pic, pe cei de la Ferrari, dacă-i pui să treacă pe la boxe sau dacă începe ploaia, i-ai pierdut.

În prima cursă, cea din Australia, oamenii în roșu au luat decizia ca monoposturile să mai stea pe circuit, deși ploua, întârziind câteva tururi trecerea la pneurile intermediare. Apoi, înaintea calificărilor pentru cursa clasică din China, au decis să umble puțin la setările cu care avuseseră succes la sprint. A ieșit taman pe dos. Calificările au mers prost, cursa și mai prost.

Ferrari nu a învățat din greșeli

Hamilton a intrat în Marele Premiu al Chinei cu o strategie de două opriri. Primii șase care au trecut linia de sosire au reușit asta făcând însă un singur popas pe la boxe. Inclusiv colegul de echipă Charles Leclerc. De fapt, cumva, de la asta i s-a și tras monegascului descalificarea. La cântar, monopostul lui Leclerc avea 799 kilograme, cu unul mai puțin decât cere regulamentul. Oamenii scuderiei au spus că uzura mare a pneurilor, pentru că Leclerc a stat mult cu gumele pe traseu, a dus la această coborâre sub norme. Există însă și păreri care spun că a fost o eroare de apreciere.

Reclamă
Reclamă

Problema e însă alta: cum de nu au luat cei de la Ferrari în calcul efectele acestei uzuri? Cum de nu au învățat din lecția celor de la Mercedes de la Spa de anul trecut, când Russell a fost descalificat din același motiv? Atunci, cei de la Mercedes au mai motivat prin acelea că pilotul transpirase și slăbise, mașina pierduse din greutate prin uzura pneurilor și a podelei, De asemenea, Russell nu a putut aduna, după trecerea liniei de sosire, fragmente de cauciuc de pe pistă, înglobându-le în pneuri, pentru a mai aduna câteva sute de grame.

Istoria regulii cu greutatea minimă

Sunt 30 de ani de când a fost introdusă această regulă a greutății minime pentru monopost plus pilot. S-a dorit atunci ca piloții mai înalți să nu mai fie dezavantajați de greutatea lor fizică mai mare.

La început, în 1995, fiecare pilot era cântărit o singură dată, la începerea sezonului. Michael Schumacher a găsit însă o metodă de a păcăli sistemul, bând foarte multă apă înainte de cântarul oficial, adăugând și sare. Ajungea astfel să ”tragă” la cântar cu 8 kilograme mai mult ca de obicei. Aceste 8 kilograme ”economisite” aduceau, pe cursă, un avantaj de aproximativ 14 secunde. Din acest motiv a fost introdusă ulterior cântărirea imediat după cursă.

Reclamă

În timp, de la 595 kilograme cât era limita în 1995, s-a ajuns la 800 de kilograme.

Sunt și vești bune

În cursa clasică din China, Hamilton a avut o mașină dezechilibrată, care a suferit mai întâi de subvirare, când avea rezervorul plin, și apoi de supravirare, pe măsură ce mașina devenea mai ușoară. Monoposturile SF-25 au fost setate preferențial pentru liniile drepte, suferind însă în viraje, mai ales în cele de viteză medie. Ca veste bună pentru suporterii căluțului cabrat, Ferrari se dovedește foarte eficient în faza de tracțiune, atingând vârfuri de accelerație mai mari decât McLaren. E un semn clar de eficiență mecanică bună în transferul puterii către sol prin intermediul roților.

Pentru Hamilton, uzura prea mare a podelei a fost motivul descalificării. Din nou, o chestiune care se poate calcula din timp destul de precis. ”Am greșit de puțin calculul consumului”, a fost motivarea celor de la Ferrari. Hamilton a negat faptul că ar fi schimbat garda la sol și asta ar fi dus la uzura prea mare a podelei.

Cert e că, deocamdată, cel puțin deocamdată, cei de la Ferrari își bat cu mare artă singuri cuie în talpă. Și nu pentru a-și potcovi „căluții”.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
17:20

LIVE SCOREGabriela Ruse – Paula Badosa se joacă ACUM. Duel de foc pentru româncă în turul 2 de la Roland Garros

16:58

Denis Alibec, „bomba” pregătită de Gigi Becali la FCSB: „Îl vom prezenta la palat”

16:51

Dan Şucu vrea să cumpere Valencia şi un club din Polonia! Mutarea uriaşă pregătită de patronul Rapidului

16:46

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zile de 29 mai

16:38

Răzvan Lucescu i-a făcut portretul lui Ivan Savvidis. Cum şi-a descris patronul de la PAOK

16:36

Oraşul Focşani rămâne fără echipe în sezonul 2025/26! Toate sporturile sunt afectate: „Am luat deja decizia”

1 EXCLUSIVGigi Becali, negocieri intense pentru transferul de marcă anunţat: „Încă puţin” 2 Verdict dur despre parcursul lui Lewis Hamilton la Ferrari: „E adevărul pe care unii nu vor să îl audă” 3 Câţi bani şi câte puncte WTA a primit Jaqueline Cristian după calificarea în turul 3 la Roland Garros 4 Procesul dintre FCSB şi Al-Gharafa pentru Florinel Coman s-a judecat la TAS! Gigi Becali: „Trebuie să dea banii” 5 Jaqueline Cristian s-a calificat în turul 3 de la Roland Garros! Urmează un meci de gală cu Iga Swiatek 6 Cristiano Bergodi, gata de o nouă provocare! Echipa din Liga 1 pe care o poate prelua: „Am rămas afectat”
Citește și