BREAKING NEWS

Christian Horner a fost dat afară de la Red Bull. Cutremur în Formula 1

Andrei Nicolae Publicat: 9 iulie 2025, 12:29 / Actualizat: 9 iulie 2025, 16:26

Comentarii
Christian Horner a fost dat afară de la Red Bull. Cutremur în Formula 1

Christian Horner, în timpul unei conferinţe de presă/ Profimedia

Jurnaliştii din Anglia dau o veste care “loveşte” din plin lumea motorsportului, mai exact cea din Formula 1. Christian Horner, şeful echipei Red Bull, a fost demis de conducerea din Austria.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Constructorii au venit la rândul lor cu un mesaj oficial prin care au confirmat ştirile.

Christian Horner, OUT de la Red Bull

Vestea momentului în Formula 1 vine în contextul în care presa din Austria anunţa în mai că postul lui Horner este în pericol. Acum, se pare că şefii echipei au luat decizia finală, ca urmare a rezultatelor slabe înregistrate în acest sezon şi a lipsei de performanţă înregistrată de monopost. Din 2005 până în 2025, Horner a ocupat două roluri la echipă: cel de director executiv (CEO) şi cel de şef de echipă.

În plus, Horner a fost acuzat sezonul trecut pentru comportament inadecvat de către o angajată, situaţie ce l-a supus unei investigaţii oficiale care nu s-a concretizat. Şeful Red Bull a negat complet acuzaţiile, însă tensiunile de la începutul lui 2024 au persistat la echipă între el şi alţi membri din garaj.

Reclamă
Reclamă

Se aşteaptă ca Horner să îşi ia “adio” de la echipa din Milton Keynes în această dimineaţă. Decizia finală i-ar fi aparţinut directorului executiv al grupului Red Bull, Oliver Mintzlaff, alături de proprietarii Chelerm Voovidhya şi Mark Mateschitz.

În locul lui Horner pe postul de şef de echipă va veni Laurent Mekies, după ce a fost din 2024 până în prezent la Racing Bulls.

Christian Horner era cel mai longeviv şef de echipă din istoria Formulei 1, fiind la Red Bull din anul 2005. Pe parcursul acestei parioade, echipa austriacă a cucerit opt campionate la piloţi şi şase la constructori, alături de Sebastian Vettel şi Max Verstappen.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se califică Andrei Rațiu în finala Conference League cu Rayo Vallecano?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:34 2 mai

Reacţia lui Lando Norris după ce a obţinut pole-position-ul în cursa de sprint! Ce a spus despre dificultăţi

0:15 2 mai

VIDEOLando Norris, pole-position în cursa de sprint de la Miami! Marea cursă e duminică (22:50, Antena 1 şi AntenaPLAY)

23:41

Darius Olaru le-a transmis un avertisment colegilor legat de baraj, apoi s-a răzgândit: “Cu tot respectul”

23:24

Robert Ilyeş a spus care e slăbiciunea FCSB-ului, după ce a învins-o: “Am văzut asta şi ne-am antrenat”

23:22

Președintele de la Csikszereda, reacție surpriză după victoria cu FCSB: „Nu mă înțelegeți greșit”

23:11

“Pe cine preferaţi la baraj, dintre Dinamo şi Rapid?” Gigi Becali a dat răspunsul, fără ezitare: “E mai valoroasă”

1 CCA a desemnat arbitrul la Universitatea Craiova – Dinamo. Decizie controversată luată de Kyros Vassaras 2 Gigi Becali, reacţie categorică după ce Mihai Stoica a găsit antrenor pentru FCSB: “Nu-l iei de pe stradă” 3 Tensiuni la CFR Cluj: s-a decis şi pleacă de la echipă înainte de finalul sezonului. Poate semna cu o rivală din Liga 1 4 Cristiano Bergodi: “Nu vreau să ia eventul Cristi Chivu” 5 Gigi Becali a criticat doi jucători de la FCSB, după eșecul cu Csikszereda: „De asta nu a mers jocul” 6 Varianta incredibilă anunţată de Gigi Becali pentru noul antrenor de la FCSB
Citește și