Explicaţia lui Max Verstappen după ce a fost învins de Lando Norris: „În timpul cursei a fost clar! Am încercat tot ce am putut”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 25.08.2024, 17:54

Explicaţia lui Max Verstappen după ce a fost învins de Lando Norris

Explicaţia lui Max Verstappen după ce a fost învins de Lando Norris în Marele Premiu de Formula 1 al Ţărilor de Jos. Verstappen a terminat pe locul 2 şi nu a reuşit să câştige pentru a patra oară consecutiv.

Max Verstappen a ajuns la 6 curse consecutive fără victorie în Formula 1. Olandezul şi-a dat seama din timpul cursei că nu îi poate face faţă lui Lando Norris. Marele Premiu de Formula 1 al Ţărilor de Jos a fost în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

„Am avut un start foarte bun. Am încercat tot ce am putut astăzi. În timpul cursei a devenit foarte clar că nu suntem suficienți de rapizi.

Știu că avem starturi foarte bune, am fost încrezător că vom avea unul și aici. Aceasta a fost cursa pe care am reușit să o fac, am obținut doar locul al 2-lea”, a spus Max Verstappen.

Lando Norris a obţinut a doua victorie a carierei în Formula 1 la Marele Premiu al Ţărilor de Jos. Max Verstappen nu a reuşit să obţină a patra victorie consecutivă pe circuitul de la Zandvoort şi a terminat pe locul pe 2.

După ce Max Versttapen a avut un start fabulos şi l-a depăşit pe Norris, cursa a luat o întorsătură incredibilă în turul 18. Atunci, Norris l-a depăşit pe Versttapen şi a dominat autoritar cursa.

Plecat din pole-position la Zandvoort, pilotul britanic Lando Norris (McLaren) a fost constant în cursa olandeză. A mărit tot timpul distanţa care îl separa de campionul mondial en-titre, Max Verstappen, şi s-a impus în a 15-a etapă din Campionatul Mondial de Formula 1, reuşind totodată şi prima sa victorie cu plecare din pole-position.

Pe locul secund s-a clasat olandezul Max Verstappen (Red Bull), iar pe ultima poziţie a podiumului a venit monegascul Charles Leclerc (Ferrari), care a reuşit să reziste tuturor atacurilor încercate de Oscar Piastri (McLaren).

Lando Norris, prima reacție după ce a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Țărilor de Jos

Lando Norris a oferit prima reacție după ce a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Țărilor de Jos. Pilotul britanic a reușit a 2-a victorie a carierei, după ce l-a învins pe Verstappen în cursa „de casă” a olandezului.

Formula 1™, Formula 2 şi Formula 3 se vor vedea în următorii trei ani în AntenaPLAY. Toate cursele de Formula 1 din 2024 sunt în direct pe Antena 1, Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY.

„Este un sentiment încântător. Nu aș spune că e o cursă perfectă, turul 1 nu a fost bun. Dar totul a mers bine după, mașina a fost excelentă, l-am putut depăși pe Max.

A fost o cursă destul de ușoară pentru noi astăzi. Am și eu foarte mulți fani olandezi, sunt convins că unii sunt supărați totuși.

Credeam din turul 5 sau 6 că Max se va distanța, dar nu a reușit să facă acest lucru. Apoi ritmul lui a fost din ce în ce mai slab și am reușit să îl depășesc”, a spus Lando Norris.

• Sporting Lisabona - FC Porto e pe 31 august, de la ora 22:30, live în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Italiei e în perioada 30 august - 1 septembrie, LIVE în AntenaPLAY
  • Este Dennis Man cel mai în formă internaţional român?

20:55

CFR Cluj – FC Botoșani 3-0! Echipa lui Dan Petrescu a făcut spectacol în Gruia și e pe loc de play-off!

20:42

Jucătorii făcuți praf de Gigi Becali sunt titulari în Hermannstadt – FCSB! Echipa de start a roș-albaștrilor

20:23

Hermannstadt – FCSB, LIVE TEXT, 22:00! Campioana luptă pentru victorie la Sibiu! Echipele de start

20:11

Endrick a debutat cu gol la Real Madrid! Brazilianul de 18 ani, execuție superbă în 3-0 cu Valladolid

20:00

LIVE VIDEOPAOK – Panetolikos 0-0 e ACUM, live în AntenaPLAY. Răzvan Lucescu caută a doua victorie din Superliga Greciei

20:00

Real Madrid – Valladolid 3-0. Endrick, gol la primul meci pe „Bernabeu”! Liverpool – Brentford 2-0. Salah a făcut show

1 Foto„Măriuca mea!” Gică Popescu, mesaj plin de emoţie de ziua fiicei lui. Imaginea virală a Kirei Hagi alături de Maria Popescus 2 FotoFiica lui Marius Şumudică, mesaj emoţionant după ce tatăl său şi-a îndeplinit cel mare mare viss 3 FotoAndrei Ivan este în extaz! Anunţul făcut de fosta gimnastă Anda Ivan: „Ne vedem în ianuarie!”s 4 Foto„Suntem deasupra tuturor!” Soţia lui Alex Mitriţă, încântată că „perla” Băniei a refuzat petrodolarii din Golfs 5 FotoAna Maria Bărbosu a dat cărţile pe faţă despre relaţia cu Sabrina Voinea, după ce a primit bronzul la JO: „Am simţit-o distantă”s 6 FotoMarius Şumudică, uluit de locuinţa milionarului Dan Şucu: „Nu pot cumpăra eu o asemenea casă, era ca un muzeu”s

3 zodii care își depășesc problemele din relație în perioada 26 august – 1 septembrie 2024

3 semne zodiacale vor deveni de neoprit în septembrie 2024. Nici greutățile nu le mai stau în cale