Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului. Cursă horror pentru Charles Leclerc

Publicat: 12 iunie 2022, 16:27

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului. Cursa a fost un coșmar pentru Charles Leclerc și Ferrari. Lewis Hamilton nu a prins nici de această dată podiumul.

Max Verstappen celebrează victoria de la Marele Premiu al Azerbaidjanului

Max Verstappen celebrează victoria de la Marele Premiu al Azerbaidjanului / Profimedia

Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Azerbaidjanului, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pentru Verstappen este al cincilea succes din acest sezon. Pe locul doi s-a clasat Sergio Perez (Red Bull Racing), iar podiumul a fost completat de George Russell (Mercedes).

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului

🏁 END OF RACE (LAP 51/51) 🏁
Career win #25 for @Max33Verstappen 💪#AzerbaijanGP #F1 pic.twitter.com/LA8uC7xY0G
— Formula 1 (@F1) June 12, 2022

Poziţiilee 4-10 au fost ocupate de Lewis Hamilton (Mercedes), Pierre Gasly (AlphaTauri), Sebastien Vettel (Aston Martin), Fernando Alonso (Alpine), Daniel Ricciardo (McLaren), Lando Norris (McLaren) şi Esteban Ocon (Alpine).

Plecat din pole position, Charles Leclerc (Ferrari) a abandonat. A abandonat şi colegul său, Carlos Sainz.

MAX: Today we had incredible pace in the car. Overall really happy with how the balance of the car was. To have the 1-2 as a team – a really good day for us”#AzerbaijanGP #F1 pic.twitter.com/hnBnNLDjJX

Etapa a noua, Marele Premiu al Canadei, va avea loc la 19 iunie.

iun.
23:45
VIDEOGabi Tamaş, gol la debut la Petrolul Ploieşti! Reacţia savuroasă a veteranului de 38 de ani
23
iun.
23:41
Mihai Stoica îi ia apărarea jucătorului „dispărut” de la FCSB! Mesaj clar pentru Gigi Becali: „Nu e uzat, şi-a corectat problemele!”
Laurențiu Reghecampf, la prezentarea oficială la Neftchi Baku
Fotbal • 21 iun., 23:18
Laurențiu Reghecampf, prezentat oficial la Neftchi Baku! Destinație surpriză, după plecarea de la Universitatea Craiova. Prima reacție și salariul pe care îl va avea
Max Verstappen, la MP al Canadei
Formula 1 • 19 iun., 23:22
Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Canadei! Hamilton a prins podiumul
Max Verstappen, bucurie la finalul unei curse de Formula 1
Moto • 22 mai, 18:15
Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei! Olandezul a ajuns la al treilea succes consecutiv în Formula 1