Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului. Cursă horror pentru Charles Leclerc

Alexandru Ivan Publicat: 12 iunie 2022, 16:27

Max Verstappen a câștigat la Baku

Max Verstappen celebrează victoria de la Marele Premiu al Azerbaidjanului / Profimedia

• Max Verstappen, învingător la Baku
  • Dezastru pentru Charles Leclerc

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului. Cursa a fost un coșmar pentru Charles Leclerc și Ferrari. Lewis Hamilton nu a prins nici de această dată podiumul.

Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Azerbaidjanului, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pentru Verstappen este al cincilea succes din acest sezon. Pe locul doi s-a clasat Sergio Perez (Red Bull Racing), iar podiumul a fost completat de George Russell (Mercedes).

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului

Poziţiilee 4-10 au fost ocupate de Lewis Hamilton (Mercedes), Pierre Gasly (AlphaTauri), Sebastien Vettel (Aston Martin), Fernando Alonso (Alpine), Daniel Ricciardo (McLaren), Lando Norris (McLaren) şi Esteban Ocon (Alpine).

Plecat din pole position, Charles Leclerc (Ferrari) a abandonat. A abandonat şi colegul său, Carlos Sainz.

Etapa a noua, Marele Premiu al Canadei, va avea loc la 19 iunie.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

Surpriză de proporții! Max Verstappen ar fi favorit să-i ia locul lui Lewis Hamilton la Mercedes
Carlos Sainz, la Red Bull? Ce a spus Christian Horner după MP al Australiei
Formula 1 • 24 mart., 22:48
Carlos Sainz, la Red Bull? Ce a spus Christian Horner după MP al Australiei: „Am văzut un pilot foarte rapid, fără angajament”
Max Verstappen a dezvăluit motivul abandonului său şoc în Marele Premiu al Australiei
AntenaPLAY • 24 mart., 9:07
Max Verstappen a dezvăluit motivul abandonului său şoc în Marele Premiu al Australiei: „Din păcate se întâmplă astfel de lucruri”
Carlos Sainz, reacție savuroasă după ce victoria din Marele Premiu al Australiei
AntenaPLAY • 24 mart., 8:21
Carlos Sainz, reacție savuroasă după victoria din Marele Premiu al Australiei: „Le recomand tuturor să-și scoată apendicele!”
Carlos Sainz a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 al Australiei, live pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 24 mart., 7:30