Închide meniul

Căpitanul naţionalei, Nicolae Stanciu, a ales echipele pe care le vrea în grupa României în preliminariile pentru World Cup 2026!

Bogdan Stănescu Publicat: 12 decembrie 2024, 11:11

Reclamă
Căpitanul naţionalei, Nicolae Stanciu, a ales echipele pe care le vrea în grupa României în preliminariile pentru World Cup 2026!

Nicolae Stanciu / AntenaSport

Căpitanul naţionalei, Nicolae Stanciu, a spus cu ce echipe vrea să se înfrunte România în preliminariile pentru World Cup 2026.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

World Cup 2026 şi World Cup 2030 se văd exclusiv în Universul Antena. Tragerea la sorţi a preliminariilor pentru World Cup 2026 se va vedea în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Italia şi Muntenegru, printre echipele pe care Nicolae Stanciu vrea să le întâlnim în preliminariile pentru World Cup 2026

Echipele pe care mi le-aş dori în grupa noastră de calificare pentru Campionatul Mondial sunt: Italia sau Portugalia, din prima urnă, din urna a 3-a Muntenegru, din urna a 4-a Estonia şi din urna a 5-a Moldova.

Hai, România!”, a transmis Nicolae Stanciu, într-un clip video publicat pe contul de Facebook al echipei naţionale.

Reclamă
Reclamă

Tragerea la sorţi a preliminariilor World Cup 2026 e LIVE VIDEO pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, vineri, de la ora 13:00. România e în urna a doua

Tragerea la sorţi a preliminariilor World Cup 2026 va fi în direct pe Antena 1 şi LIVE VIDEO în AntenaPLAY, vineri, de la ora 13:00. România îşi află adversarele din grupa de calificare pentru Campionatul Mondial din 2026, competiţie ce se vede exclusiv în Universul Antena.

România a avut un parcurs perfect cu Mircea Lucescu în Liga Naţiunilor. A terminat cu maximum de punct grupa din care au mai făcut parte Kosovo, Cipru şi Lituania. În acest context, România şi-a câştigat dreptul de a fi în urna a doua şi să evite echipe precum Suedia, Norvegia sau Turcia.

România va avea sigur un adversar de top din urna A: Spania, Anglia, Portugalia, Olanda, Belgia, Italia, Germania, Croaţia, Elveţia, Danemarca sau Austria.

Reclamă

Din cele 54 de echipe naţionale care vor participa la tragerea la sorţi, 24 dintre acestea vor evolua în martie 2025 în Nations League, fie în sferturile de finală, fie în partidele promovare/retrogradare. Echipele care se vor impune în sferturi vor juca în luna iunie semifinalele şi finalele Nations League.

Preliminariile World Cup 2026 din Europa vor avea 12 grupe. Jumătate dintre ele vor avea câte 4 echipe, în timp ce cealaltă jumătate va avea câte 5 echipe. Toate cele 8 echipe calificate în sferturile de finală Nations League vor face parte din prima urnă, urmând ca la tragerea la sorţi să fie repartizate în grupe cu perechea lor. Învingătoarele din sferturi vor rămâne în grupe de 4. De asemenea, prima urnă este completată de următoarele 4 echipe din clasamentul FIFA, ierarhie care s-a luat în considerare şi în completarea celorlalte urne. În acest moment, România se află pe locul 38 în lume.

Pentru ca preliminariile CM să se poată desfășura în paralel cu meciurile rămase de disputat în Liga Națiunilor, în grupele de câte 5 se va putea regăsi o singură echipă învinsă în „sferturile” Nations League sau o singură participantă în meciurile de promovare/retrogradare din aceeași competiție.

Cum arată urnele la tragerea la sorţi a grupelor din preliminariile Campionatului Mondial

Urna 1: Franţa, Spania, Anglia, Portugalia, Olanda, Belgia, Italia, Germania, Croaţia, Elveţia, Danemarca, Austria;

Urna 2: Ucraina, Suedia, Turcia, Ţara Galilor, Ungaria, Serbia, Polonia, România, Grecia, Slovacia, Cehia, Norvegia;

Urna 3: Scoţia, Slovenia, Irlanda, Albania, Macedonia de Nord, Georgia, Finlanda, Islanda, Irlanda de Nord, Muntenegru, Bosnia-Herţegovina, Israel;

Urna 4: Bulgaria, Luxemburg, Belarus, Kosovo, Armenia, Kazahstan, Azerbaidjan, Estonia, Cipru, Insulele Feroe, Letonia, Lituania;

Urna 5: R. Moldova, Malta, Andorra, Gibraltar, Liechtenstein, San Marino.

Cum arată grupa accesibilă pentru România

  • Danemarca, ROMÂNIA, Macedonia de Nord, Insulele Feroe, Gibraltar

Cum arată grupa morţii pentru România:

  • Spania, ROMÂNIA, Scoţia, Kosovo, Moldova
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
16:27

LPF, omagiu pentru Aaron Boupendza la meciurile din Liga 1! Anunțul făcut de oficiali

15:49

Jurnaliştii din China, scandalizaţi după decizia luată în urma morţii lui Aaron Boupendza

14:56

Cosmin Olăroiu şi-a aflat adversara din finala Ligii Campionilor Asiei 2

14:48

VIDEOLando Norris, apărat de oficialii McLaren după acuzațiile care i-au fost aduse: „A făcut o treabă excelentă”

14:22

Preşedintele Gabonului, mesaj după moartea lui Aaron Boupendza

14:11

Rapid, primul mesaj după moartea lui Aaron Boupendza: „Va rămâne mereu în amintirea noastră”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 3 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 4 PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi 5 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 6 VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2
Citește și