Mijlocaşul lui Manchester City, Phil Foden, nu are garantat un loc în lotul Angliei pentru Cupa Mondială din 2026, a declarat selecţionerul Thomas Tuchel, potrivit Reuters.
Jucătorul în vârstă de 25 de ani are 49 de selecţii la naţională, dar nu este în formă şi a fost titular în doar patru dintre ultimele 15 partide ale echipei sale. Ultimul său gol în Premier League datează din 14 decembrie.
Phil Foden ar putea rata World Cup 2026
“Ei bine, nu este o garanţie că va veni”, a spus Tuchel după ce Foden a fost schimbat în repriza a doua a meciului pierdut de Anglia cu 1-0 în faţa Japoniei, marţi, pe Wembley. „Evident, nu a jucat prea multe minute pentru City în ultima perioadă, apoi a venit la cantonament cu un zâmbet larg şi s-a descurcat foarte bine la antrenamente”, a adăugat antrenorul german.
„Şi am crezut că ne va surprinde şi va juca cu aceeaşi vervă şi aceeaşi energie, dar, da, îi este greu să-şi exercite pe deplin influenţa.”
Având în vedere că atacantul şi căpitanul Harry Kane era indisponibil din cauza unei accidentări, jucătorul sezonului din Premier League în 2024 a primit un rol central pe Wembley, dar nu a convins în rolul de „fals nouă” şi a înregistrat cel mai mic număr de mingi atinse dintre toţi titularii Angliei.
„Dacă trimitem pe teren jucători ofensivi, ne aşteptăm la acţiuni ofensive, creativitate, driblinguri, şuturi şi pase decisive, iar noi, în mod evident, nu am avut destule”, a declarat Tuchel referindu-se la prestaţia echipei sale.
Antrenorul trebuie să comunice lista jucătorilor selecţionaţi pentru turneul din Statele Unite, Canada şi Mexic până la sfârşitul lunii mai.
- Jucătorii naţionalei din Kosovo au primit Medalia de Merit a Preşedinţiei după ratarea calificării la World Cup 2026
- FIFA a mărit preţul celor mai scumpe bilete pentru finala Cupei Mondiale
- Demirovic îi cinsteşte cu bere pe fanii lui Stuttgart după calificarea Bosniei. Factura va fi una urişă
- Sky anunţă că Gennaro Gattuso e OUT de la naţionala Italiei. Două nume uriaşe pe lista de înlocuitori
- Lumea fotbalului aplaudă Japonia. Ce au făcut fanii la finalul meciului câștigat pe Wembley


































