Închide meniul

Câţi bani au câştigat FCSB, CFR Cluj şi Universitatea Craiova după calificarea în playoff-ul Conference League

Publicat: 12 august 2022, 8:46

Comentarii
Câţi bani au câştigat FCSB, CFR Cluj şi Universitatea Craiova după calificarea în playoff-ul Conference League

Colaj Hepta

Câţi bani au câştigat FCSB, CFR Cluj şi Universitatea Craiova după calificarea în playoff-ul Conference League. Calificarea în această fază a competiţie au adus venituri importante pentru cele 3 echipe româneşti.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FCSB, CFR Cluj şi Universitatea Craiova s-au calificat în playoff-ul Conference League după ce au învins în manşa secundă pe Dunajska Streda (1-0), Şahtior Sologorsk (1-0) şi Zorya Luhansk (3-0).

Câţi bani au câştigat FCSB, CFR Cluj şi Universitatea Craiova după calificarea în playoff-ul Conference League

După această performanţă, fiecare din cele 3 echipe româeşti vor primi 750.000 de euro. Venitul celor 3 poate creşte considerabil dacă se vor califica şi în grupe. Pentru acest lucru, FCSB trebuie să treacă de Viking, CFR Cluj de Maribor şi Universitatea Craiova de Hapoel Beer Sheva.

Premiile totale din Conference League

Premiile din Conference League:

Reclamă
Reclamă
  • Eliminare în play-off: 750.000 de euro
  • Calificare în faza grupelor: 2.94 milioane de euro
  • Victorie în grupe: 500.000 de euro
  • Egal în grupe: 166.000 de euro
  • Câștigarea grupei: 650.000 de euro
  • Locul doi în grupe: 325.000 de euro
  • Calificare în șaisprezecimi: 300.000 de euro
  • Calificare în optimi: 600.000 de euro
  • Calificare în sferturi: 1 milion de euro
  • Calificare în semifinale: 2 milioane de euro
  • Înfrângere în finală: 3 milioane de euro
  • Victorie în finală: 5 milioane de euro

Cu cine vor juca echipele româneşti în Conference League

FCSB va întâlni în play-off-ul Conference League pe cei de la Viking. Viking este o echipă din Norvegia, care a încheiat pe locul 3 sezonul precedent, în spatele lui Bodo/Glimt și Molde. Valoarea actuală a lotului este de 9 milioane de euro.

FCSB va juca pe teren propriu manșa tur din play-off, pe 18 august. Partida retur se va disputa o săptămână mai târziu, pe 25 august.

CFR Cluj – Maribor este duelul din play-off-ul Conference League. După ce a trecut de Şahtior Soligorsk, scor 1-0 la general, echipa lui Dan Petrescu va înfrunta campioana Sloveniei pentru calificarea în grupele competiţiei.

Reclamă

Maribor este una dintre cele mai titrate echipe din Slovenia. Are 16 titluri și nouă cupe. În istoria sa, cea mai bună performanță europeană a fost câștigarea Cupei UEFA Intertoto, în 2006.

Viitoarea adversară a ardelenilor este obşinuită cu grupele europene. A ajuns ultima oară în grupele UEFA Champions League, în 2017. De asemenea, a mai bifat prezenţe în grupele Europa League, în 2012 şi 2014.

Slovenii și-au început sezonul european în turul 1 preliminar din UEFA Champions League. S-a întâlnit cu Șahtior Soligorsk, adversara lui CFR Cluj din Conference League, pe care a eliminat-o cu 2-0 la general. În turul doi, Maribor a fost eliminată de Sherif Tiraspol şi a „retrogradat” în preliminariile Europa League.

În Europa League, Maribor a pierdut „dubla” cu HJK Helsinki din turul 3 preliminar al Europa League, scor 0-3 la general.

Universitatea Craiova se pregătește acum pentru dubla manșă în fața lui Hapoel Beer Sheva, echipă care a încheiat pe locul secund sezonul precedent din Israel, în spatele lui Maccabi Haifa.

În turul 3 din Conference League, Hapoel a trecut fără emoții de Lugano, după 2-0 în tur și 3-1 în retur. Echipa pregătită de Elyaniv Barda este cotată la 11,93 de milioane de euro de site-ul de specialitate transfermarkt.com.

Cel mai valoros jucător al israelienilor este Astrit Selmani, atacantul născut în Suedia care reprezintă Kosovo.

La Hapoel evoluează și Itay Shechter, un atacant israelian în vârstă de 35 de ani care deține și cetățenie română.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:01
Giovanni Becali, nou mesaj despre plecarea lui Darius Olaru de la FCSB. Anunțul făcut după replica jucătorului
16:40
Iuliana Demetrescu, la centrul unui meci de top din Champions League
16:38
Răzvan Marin abia așteaptă duelul cu Universitatea Craiova: „Voi întâlni mulți prieteni, dar îmi doresc să câștig”
16:22
Noua țintă a lui Gigi Becali. Presa din străinătate a aflat totul: „E urmărit de FCSB”
16:13
Două reveniri importante în lotul Universității Craiova, pentru meciul de la Atena! Oltenii înfruntă AEK
15:51
Ce se întâmplă cu 2.5 miliarde de euro după ce Roman Abramovich a vândut Chelsea
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 4 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 5 Ultimele veşti despre Cornel Dinu după ce a părăsit spitalul. Mircea Lucescu şi Ionuţ Lupescu, aproape de el 6 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!”
Citește și