Mario Camora şi Kresic, încântaţi după calificarea CFR-ului în play-off-ul Conference League: „E foarte important pentru club!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 15.08.2024, 22:24

Jucătorii lui CFR Cluj, bucurie la finalul meciului / Profimediaimages

Mario Camora şi Anton Kresic sunt încântaţi după calificarea CFR-ului în play-off-ul Conference League. Echipa lui Dan Petrescu a eliminat-o pe Maccabi Petach Tikva şi se pregăteşte pentru „dubla” cu ciprioţii de la Pafos.

Anton Kresic a înscris singurul gol al meciului din Gruia şi a ajutat-o pe CFR Cluj să se apropie la un singur pas de grupele Conference League.

O victorie, echipa a fost din nou bine, nu a primit gol. O victorie importantă, de calificare. E important să fim în play-off. Am avut multe ocazii, trebuia să înscriem mai multe goluri, dar e bine că ne-am calificat.

Au avut mai mult posesie ei, dar poate au avut un şut pe poarta noastră în 90 de minute. Noi nici în Europa nu am primit gol deloc, asta e important. Dacă nu primeşti gol la fotbal, eşti mai aproape de a te califica.

Noi de o lună nu am avut pauză. E foarte important pentru noi şi pentru club să ne calificăm în grupele Conference League. Au fost mulţi jucători noi, s-au schimbat 10 jucători. Acum trebuie să ne gândim la play-off şi să facem apoi cât mai multe puncte în campionat„, a declarat Mario Camora la digisport.ro.

Am jucat ca o echipă azi şi vreau să îmi felicit coechipierii. Sunt foarte fericit pentru golul marcat, este primul al meu pentru CFR Cluj. Mă bucur că mi-am ajutat echipa. Am doi metri, trebuie să dau şi eu goluri.

Dacă nu am primit gol, înseamnă că am jucat bine. Sperăm să ne calificăm în grupe„, a declarat Kresic.

CFR Cluj, victorie cu Maccabi Petach Tikva

La Cluj, CFR venea după victoria la limită din tur, de la Sofia, 1-0, iar elevii lui Dan Petrescu au pus presiune pe poarta apărată de Wolff, însă nu au reuşit să înscrie până la pauză. În minutul 50, gazdele au deschis scorul. Deac a trimis pe poartă o lovitură liberă de la marginea careului, goalkeeperul israelianilor, Marco Wolff, a respins, iar Kresic a înscris.

Wolff a mai intervenit odată excelent la şutul lui Korenica, din minutul 57. Oaspeţii au fost periculoşi pe final, când Răzvan Sava a scos şutul lui Yehoshuha, din minutul 89, însă CFR s-a impus cu 1-0 şi s-a calificat în play-off, după 2-0 scor cumulat în cele două manşe disputate cu israelienii de la Maccabi Petach Tikva.

În play-off-ul Conference League, CFR Cluj va juca împotriva învingătoarei din meciul Pafos (Cipru) – CSKA 1848 Sofia (Bulgaria).

CFR Cluj: R. Sava – Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Muhar (Fică 90+4), K. Keita, Tachtsidis (Artean 85) – Deac (Nkololo 85), Bîrligea (L. Munteanu 79), Korenica. ANTRENOR: Dan Petrescu

MACCABI PETACH TIKVA: Wolff – Dezent (Azugi 74), I. Cohen, Galabov, Hendy (Vered 59), Y. Cohen – Yehoshuha, T. Glezer, Hazan – Roizman (Lugassy 59), Altoury. ANTRENOR: Dan Romann.

Cartonaşe galbene: Tachtsidis 34, Bîrligea 76 / Yehoshuha 37

Arbitri: Tamas Bognar – Balazs Buzas, Peter Kobo – Bence Csonka

Arbitri VAR: Gergo Bogar – Eszter Urban (toţi din Ungaria)

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Va reuşi Răzvan Lucescu să îşi apere titlul câştigat cu PAOK în Grecia?

23:23 15 aug.

Neluţu Varga a confirmat transferul lui Răzvan Sava: „A fost ultimul lui meci la CFR Cluj”! Portarul român merge în Serie A!

23:03 15 aug.

Jordan Chiles s-a prăbuşit emoţional după ce i-a fost luată medalia de bronz: „La durerea mare se adaugă și atacurile rasiste”

22:59 15 aug.

Tragerea la sorţi din Liga Campionilor Asiei (12:00, LIVE VIDEO în AntenaPLAY). Florinel Coman, rivalul lui Cristiano Ronaldo

22:41 15 aug.

Dan Petrescu, avertisment pentru duelul cu Pafos: „Au mulţi brazilieni”! „Bursucul” i-a dat şi replica lui Mihai Stoica!

22:10 15 aug.

Câţi bani va încasa CFR Cluj pentru calificarea în play-off-ul Conference League! Lovitură importantă pentru echipa lui Petrescu

21:54 15 aug.

Denis Drăguş a fost eliminat din Europa League! Nota pe care a primit-o pentru prestaţia din returul cu Rapid Viena

1 FotoImagini rare cu părinţii Mihaelei Cambei! Confesiunea emoţionantă a mamei: „Tot timpul îmi venea să plâng!”s 2 Team Romania la Jocurile Olimpice – ziua 14. Cătălin Chirilă a câştigat finala B! Loredana Toma a ratat medalia olimpicăs 3 FCSB – Farul 3-2. Darius Olaru, dublă de senzaţie în finalul meciului. Campioana, prima victorie a sezonuluis 4 FotoIubita lui Valentin Mihăilă, răvăşitoare pe plaja din Monaco: „Sirenă”. Ami l-a dat peste cap pe atacantul româns 5 Gigi Becali i-a găsit rapid înlocuitor lui Alexandru Musi: „Gata!”. Decizia luată de patronul FCSBs 6 Foto„Decizia va murdări pentru totdeauna Jocurile Olimpice” Medalia Anei Bărbosu, cerută înapoi de un membru al Congresului SUAs

Ce aduce universul pentru fiecare zodie în parte până pe 18 august 2024. Vezi ce spun astrele

Zodii care pierd bani în ziua de 16 august 2024. Trei nativi care se confruntă cu probleme financiare