S-au terminat „optimile” Cupei României! Surprize uriașe în ultima zi. Toate echipele calificate în sferturi

Dragoș Vasile Publicat: 28 octombrie 2021, 23:00

S-au terminat „optimile Cupei României! Surprize uriașe în ultima zi. Toate echipele calificate în sferturi

S-au jucat optimile Cupei României

frf.ro

• S-au terminat „optimile” Cupei României
  • Ce echipe s-au calificat în „sferturi”

Toate rezultatele din „optimile” Cupei României

• FCSB – FC Voluntari (meci decis la „masa verde”)
  • Gaz Metan – Chindia Târgovişte 0-1
  • Dinamo – FC Argeș 1-2
  • Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova 0-4
  • FC U Craiova 1948 – Sepsi 0-1
  • ACSO Filiaşi – Hermannstadt 2-2 (4-3 d.l.d.)
  • Politehnica Timişoara – Rapid 2-0
  • Dunărea Călăraşi – AS FC Buzău 3-0

Update 23.00: Fluier final în optimile Cupei României! Rapid a fost învinsă de Politehnica Timișoara și a părăsit prematur Cupa României. Gerbi și Ursu au înscris golurile victoriei pentru bănățeni.

Update 19.50: Sepsi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Echipa lui Cristiano Bergodi a terminat partida cu un jucător de câmp în poartă, după ce Niczuly a fost eliminat. Nebunia s-a declanșat în prelungirilșe meciului. În minutul 90+2, de la Sepsi a fost eliminat postarul Niczuly, el primind al doilea cartonaş galben. A fost eliminat şi Kovacic, de la craioveni. Iniţial, arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu lui Sidibe.

Update 18.40: GOOOL Sepsi! Gajic și-a dat autogol în minutul 38.

Update 18.00: A început meciul dintre FC U Craiova 1948 și Sepsi

Update 28 octombrie: FC Buzău – Dunărea Călărași 3-0. Cristi Pustai și-a distrus fosta echipă și i-a calificat pe buzoieni în sferturile Cupei României.

Update 23.00: Final de meci! Dinamo – FC Argeș 1-2! Echipa lui Mircea Rednic a condus cu 1-0, dar a fost întoarsă în ultimul sfert de oră. Oaspeții au dat golul decisiv în minutele de prelungire.

Update 21:00: A început meciul dintre Dinamo și FC Argeș

Update 20.00: Final de meci! Gaz Metan – Chindia 0-1! Oaspeții s-au calificat în sferturile Cupei României

Update 18.30: Gaz Metan – Chindia 0-1! Vlad Morar și-a înscris în proprie poartă.

Update 18.00: A început meciul dintre Gaz Metan și Chindia Târgoviște

Update 17.45: ACSO Filiaşi – Hermannstadt 2-2 (4-3 d.l.d.). Echipa din Liga 3 a produs înca o surpriză în acest sezon al Cupei României, după ce a eliminat-o pe UTA Arad.

Update 17.25: ACSO Filiaşi – Hermannstadt 2-2 Gazdele au egalat în minutul 118, prin Călin Crețu, iar meciul se îndreaptă spre lovituri de departajare.

Update 17.15: ACSO Filiaşi – Hermannstadt 1-2. Călin Popescu i-a readus pe oaspeți în avantaj, în extra-time.

Update 15.44: ACSO Filiaşi – Hermannstadt 1-1. Rogoveanu a restabilit egalitatea!

Update 26 octombrie: ACSO Filiaşi – Hermannstadt 0-1. Andrei Sântean a deschis scorul.

Știrea inițială

Optimile de finală ale Cupei României încep cu duelul CSO Filiași – FC Hermannstadt, meci programat pentru ora 15:00. Gaz Metan Mediaș – Chindia Târgoviște este al doilea meci al zilei, care va începe de la ora 18:00.

Capul de afiș al zilei este Dinamo – FC Argeș. Confruntarea se va disputa de la ora 21:00. „Câinii” vin după remiza din derby-ul cu Rapid, scor 1-1, în timp ce piteștenii au 8 meciuri fără înfrângere în toate competițiile.

FCSB, eliminată la „masa verde” din Cupa României

FCSB a informat Federația Română de Fotbal că nu se va putea prezenta la meciul din Cupa României, cu FC Voluntari. Conform regulamentului, partidele din Cupa României nu se pot reprograma. În acest context, FCSB a fost eliminată la „masa verde”.

Vicecampioana a ajuns un adevărat focar de COVID. Pe lângă jucătorii de la prima echipă, FCSB are probleme și la nivelul academiei, mai mulți juniori fiind depistați pozitiv.

Şedinţă la Rapid, după eliminarea din Cupa României! Anunţul făcut de conducerea giuleştenilor
Cum arată tabloul sferturilor de finală ale Cupei României
Cupa României • 7 dec., 23:03
Cum arată tabloul sferturilor de finală ale Cupei României. Care sunt echipele calificate
Prima reacţie a lui Valentin Dumitrache, după ce a marcat un eurogol şi a eliminat-o pe Farul din Cupa României!
Cupa României • 2 nov., 19:59
Clujul "fierbe"! Atmosferă incendiară pe străzile oraşului, înainte de derby-ul din Cupa României
Cupa României • 2 nov., 18:49
FOTO
Clujul „fierbe”! Atmosferă incendiară pe străzile oraşului, înainte de derby-ul din Cupa României
O nouă surpriză uriaşă în Cupa României
Cupa României • 1 nov., 17:46
O nouă surpriză uriaşă în Cupa României: CS Tunari – FC Voluntari s-a încheiat 1-1!