„Ruşine să vă fie!” Scandal în Giuleşti după ce Rapid a fost eliminată din Cupa României: „Nu tolerăm mercenarii!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 6 decembrie 2023, 23:47

„Ruşine să vă fie! Scandal în Giuleşti după ce Rapid a fost eliminată din Cupa României: „Nu tolerăm mercenarii!

Sepsi - Rapid 0-0

Jucătorii de la Rapid, în timpul unui meci / Hepta

• Scandal în Giuleşti după ce Rapid a fost eliminată din Cupa României
  • Fanii giuleşteni au luat foc după eliminarea din Cupa României

Scandal în Giuleşti după ce Rapid a fost eliminată din Cupa României. Fanii giuleşteni au luat foc după eliminarea din Cupa României.

Rapid a remizat pe teren propriu cu CFR Cluj şi a părăsit pentru al doilea an consecutiv Cupa României încă din faza grupelor. Fanii giuleşteni nu au suportat eşecul şi i-au atact dur pe jucători.

Scandal în Giuleşti după ce Rapid a fost eliminată din Cupa României

Rușine să vă fie! și Peluza noastră nu tolerează mercenarii!, au fost mesajele ultraşilor pentru jucători. Unul dintre cei mai afectaţi a fost Paul Iacob, cel care a avut un discurs dur şi la interviul de după meci.

„Dezastruos, Cupa era un obiectiv. Am pierdut, suntem jalnici. Nu a intrat mingea în poartă. Calitate, concentrare, nu știu de ce, nu a intrat mingea. Sava a avut o paradă extraordinară. Am fost slabi, ei s-au apărat foarte bine.

E o seară foarte grea. Știam la pauză rezultatele, după aia nu ne-am mai gândit. Nu ne-am bazat pe rezultatele alea, trebuia să câștigăm. Trebuia să batem la CSA, dar trebuia să batem și acum, am jucat acasă. Era nevoie să bați, trebuia să bați.

Nu am bătut, merităm să luăm ce am luat de la suporteri. E al treilea an când nu ne calificăm în Cupă, e normal să ne strige în toate felurile, e dreptul lor. Ne era rău să mergem mai departe în Cupă? Nu există consolare pentru mine”, a declarat Paul Iacob, conform digisport.ro.

U Cluj şi CFR Cluj, calificate în sferturile Cupei României! Rapid, OUT

La Botoşani, Universitatea Cluj nu a avut probleme cu lanterna roşie a campionatului. Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 5, apoi arbitrul a dictat penalti pentru oaspeţi, în minutul 32, iar Manu a transformat lovitura de pedeapsă, în minutul 35. Repriza secundă a adus şi al treilea gol al clujenilor, venit după un luft al lui Şeroni, greşeală de care a profitat Ianis Stoica, în minutul 60. Tabela a fost închisă de Fossati, în minutul 78. Cu victoria de la Botoşani, Universitatea Cluj a făcut 7 puncte şi a câştigat grupa B, calificându-se în sferturile Cupei României.

Pe stadionul Giuleşti, CFR Cluj a fost salvată în prima repriză de intervenţiile portarului Sava, care a scos în minutul 24 la dubla ocazie Borja Valle şi apoi Papeau. Oaspeţii au replicat prin şutul pe lângă poartă al lui Matei Ilie, iar giuleştenii au mai trecut pe lângă gol în minutul 70, când Răzvan Sava a scos incredibil şutul lui Funsho. S-a încheiat fără gol în Giuleşti, scor alb care a avantajat echipa oaspete, CFR Cluj, calificată astfel în sferturile Cupei, de pe locul secund în grupa B, unde a adunat 5 puncte. Rapid s-a clasat pe locul al treilea, cu 5 puncte.

Cine va câştiga titlul mondial de Formula 1 în 2024?

Liga Campionilor Asiei
Neluţu Varga a anunţat că Adrian Mutu îl vrea pe Alexandru Albu la CFR Cluj
Liga 1 • 20:26
Neluţu Varga a anunţat că Adrian Mutu îl vrea pe Alexandru Albu la CFR Cluj: „A existat o discuţie! Aşa a rămas!”
Reacţie vehementă după scandalul uriaş de la Rapid
Liga 1 • 25 feb., 18:28
„Să nu credem că toţi erau în pijamale şi au băut lăptic!” Reacţie vehementă după scandalul uriaş de la Rapid
Liga 1 • 25 feb., 16:45
FOTO
Alexandru Albu, reacţie uluitoare după ce au apărut imagini cu el în clubul din Iaşi! La scurt timp şi-a retras cuvintele
Liga 1 • 25 feb., 16:18
FOTO
Alexandru Albu şi Andrei Borza, excluşi din lotul Rapidului după escapada din clubul de la Iaşi: „Vor fi şi amendaţi!”
Ce s-a întâmplat între Cristi Săpunaru şi ultraşii Rapidului
Liga 1 • 24 feb., 23:46
„Nu e normal!” Ce s-a întâmplat între Cristi Săpunaru şi ultraşii Rapidului, după Poli Iaşi – Rapid 3-1. Decizia luată de căpitan