Închide meniul

Denis Alibec şi-a găsit echipă! Ajuns pe “lista neagră” la CFR, atacantul va pleca în Grecia, unde va fi rivalul lui Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță

Dragoș Vasile Publicat: 27 ianuarie 2022, 11:56 / Actualizat: 27 ianuarie 2022, 13:37

Comentarii
Denis Alibec şi-a găsit echipă! Ajuns pe lista neagră la CFR, atacantul va pleca în Grecia, unde va fi rivalul lui Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță

Profimedia

Denis Alibec şi-a găsit echipă

Denis Alibec s-a înțeles cu ocupanta penultimului loc în campionatul Greciei, Atromitos Atena, susţin sursele Antena Sport. La noua echipă, atacantul are şanse mari să fie coleg cu Dorin Rotariu, care nu mai acceptă statutul de rezervă la Ludogoreț şi a decis să plece. De asemenea, vârful de 31 de ani va fi rivalul românilor de la PAOK, Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În Liga 1, Alibec a fost ofertat de Gică Hagi la Farul Constanţa, însă atacantul a refuzat. Şi FC Voluntari a vrut să îl transfere alături de Constantin Budescu şi Gabi Tamaş.

Cotat la 1.2 milioane de euro, Denis Alibec a evoluat în 21 de meciuri pentru CFR Cluj în acest sezon, în toate competiţiile. Acesta a reuşit două goluri în Liga 1 şi o pasă decisivă.

De ce nu mai vrea Dan Petrescu să audă de Denis Alibec

Dan Petrescu nu mai vrea să audă de Denis Alibec. Atacantul care a marcat doar de două ori în acest sezon nu mai are nicio șansă la CFR Cluj și trebuie să își găsească o nouă echipă, a anunțat Bogdan Mara.

”Denis trebuie să își caute o echipă unde să joace. Și-a manifestat dorința să plece. Dan Petrescu a spus că nu se va mai baza pe serviciile lui. Vom vedea ce alege Denis. Noi avem posibilitatea să îl lăsăm până la vară, când îi va expira contractul. A spus că vrea să meargă la altă echipă pe stilul lui, unde să joace.

Reclamă
Reclamă

În anumite momente, Alibec a făcut lucruri grave. Au fost momente de indisciplină, cum a fost atunci când și-a aruncat tricoul. S-a trecut cu vederea, dar sunt lucruri repetate. Dacă nu dai totul la antrenament, pe teren, la Dan Petrescu, e greu să joci”, a declarat Bogdan Mara pentru digisport.ro.

Salariul uriaș al lui Denis Alibec

Conform digisport.ro, atacantul de 31 de ani are un salariu total de 66.000 de euro pe lună, din care 35.000 de euro sunt plătiți de campioana României. Restul de 31.000 de euro provin de la clubul de care ține, Kayserispor.

Astfel, e foarte greu ca, în Liga 1, un club să îl ia pe Alibec de la Cluj, acolo unde Dan Petrescu a decis să nu îl ia în cantonamentul din Marbella, ruptura dintre cele două părți fiind evidentă. Niciun alt club nu are în acest moment în componență un jucător cu salariu de 35.000 de euro pe lună.

Reclamă

La FCSB, unde este cunoscut faptul că Gigi Becali își răsfață jucătorii, cel mai bine plătit este Florin Tănase, cu 30.000 de euro pe lună. El este urmat de Claudiu Keșeru, cu 25.000, și de Florinel Coman, cu 20.000 de euro pe lună.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:09
Florin Tănase nu a mai rezistat şi s-a luat de toată lumea după ce FCSB a intrat în play-out: “Mai aveau puţin şi-l spânzurau”
23:58 1 mart.
VideoJurnal Antena Sport | Regele din Formula 1, Lando Norris, abia așteaptă să prindă viteza cu mașina de campion
23:55 1 mart.
Programul ultimei etape din sezonul regulat. Când se joacă Rapid – Universitatea Craiova și CFR – Dinamo
23:44 1 mart.
Gigi Becali, gata să îl aducă pe Mirel Rădoi la FCSB! Anunțul patronului: “Manager general. Va superviza tot”
23:40 1 mart.
Gigi Becali a anunţat primele măsuri după ruşinea trăită la FCSB: “O să fie condus de mine serviciul! Facem un birou”
23:25 1 mart.
Gigi Becali le-a decis viitorul lui Charalambous și Pintilii după ce FCSB a ratat play-off-ul
1 Gigi Becali, decizie radicală după ce FCSB a ratat play-off-ul: “E ultima zi” 2 BREAKING NEWSE oficial! FCSB, OUT din lupta pentru play-off după Dinamo – FC Argeș 0-1. Campioana va juca în play-out 3 Miza play-out-ului pentru FCSB! Cum mai poate ajunge campioana în Europa, după ce a ratat play-off-ul 4 Daniel Pancu anunță o decizie șocantă, după ce a calificat-o pe CFR în play-off: „Nu suntem compatibili. Ne putem despărți” 5 Gigi Becali nu glumește! Amendă de 20.000 de euro și excludere din primul 11 înaintea meciului cu UTA 6 Florin Bratu revine în Liga 1! Cu cine semnează + cine vine în locul său la CS Dinamo
Citește și