Închide meniul

Care sunt posibilele adversare ale României în preliminariile World Cup 2026™! Cum arată cea mai grea grupă

Alex Masgras Publicat: 18 noiembrie 2024, 23:47

Comentarii
Care sunt posibilele adversare ale României în preliminariile World Cup 2026™! Cum arată cea mai grea grupă

Jucătorii naţionalei României, bucurie în timpul meciului cu Cipru/ Profimedia

România e sigură de prezența în urna a 2-a de la tragerea la sorți a grupelor preliminare pentru Campionatul Mondial din 2026. “Tricolorii” nu depind de verdictul UEFA, de la meciul cu Kosovo, care a fost abandonat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După victoria la scor cu Cipru, România e sigură de prima poziție în grupa de Nations League, chiar și în situația în care UEFA le dă câștig de cauză kosovarilor, iar „tricolorii” vor pierde meciul la masa verde.

Concret, în cazul menționat, România și Kosovo ar fi la egalitate, la capitolul meciuri directe. Următorul criteriu de departajare este reprezentat de golurile marcate, capitol la care „tricolorii” stau mai bine, chiar dacă ar pierde meciul abandonat cu 0-3. În acest scenariu, România ar avea 15 goluri marcate, în timp ce Kosovo ar avea 13.

Posibilele adversare ale României din preliminariile World Cup 2026

Aflată  în urna 2, România are şanse mici de a scăpa de un nume mare din urna 1. Formaţii de top precum Spania, Franţa, Anglia, Belgia, Portugalia, Olanda, Italia sau Germania fac parte din prima urnă. Cu toate acestea, tricolorii pot da şi peste Elveţia din urna 1, echipă pe care tricolorii au învins-o pe Arena Naţională în preliminariile pentru EURO 2024 şi contra căreia au remizat în deplasare.

Reclamă
Reclamă

Cea mai grea grupă pentru tricolori în preliminariile World Cup 2026

  • Spania
  • ROMÂNIA
  • Scoţia
  • Bulgaria
  • Moldova

Cea mai uşoară variantă de grupă pentru tricolori în preliminariile World Cup 2026

  • Elveţia
  • ROMÂNIA
  • Irlanda de Nord
  • Insulele Feroe
  • Gibraltar

În ultima campanie de calificare, în urmă cu un an, România a încheiat pe primul loc grupa din preliminariile EURO 2024. Mai mult, tricolorii au reuşit atunci să termine grupa din care au mai făcut parte Elveţia, Israel, Belarus şi Andorra fără înfrângere.

Reclamă

Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2026:

„Ce ne trebuie pentru a ne califica la Mondial?” Andrei Burcă, răspuns categoric

Andrei Burcă a oferit declarații, înaintea ultimelor meciuri ale naționalei din Liga Națiunilor, și a vorbit și despre calificarea la Mondial. Fundașul naționalei visează să participe alături de „tricolori” la turneul final de peste doi ani.

Suntem pregătiți, și eu, și colegii mei. Ne pregătim să înțelegem ce dorește Mister exact de la noi, pentru a avea moral pentru ce urmează.

Următorul pas, suntem concentrați să fim în urna a doua la tragerea la sorți. Și, cu siguranță, următorul pas e calificarea la Mondial.

(N.r. Ce ne trebuie să fim la Mondial) Multă muncă, ambiție, determinare, dezvoltare, atât profesional, cât și uman, să ascultăm de Mister, are cea mai mare experiență din fotbalul românesc, știe ce înseamnă performanța, și să fim o familie, cred că acesta e primul lucru, să ne sacrificăm unul pentru celălalt”, a declarat Andrei Burcă, într-un interviu pentru FRF TV.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB la primul meci european al sezonului, cu Inter Club d'Escaldes?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:55 8 iul.
Chelsea e prima finalistă a Mondialului Cluburilor! Londonezii au învins Fluminense cu o dublă a lui Joao Pedro
23:38 8 iul.
FCSB – Inter Club d’Escaldes, LIVE VIDEO. Campioana României debutează în noul sezon de Liga Campionilor!
23:25 8 iul.
Mircea Lucescu a interzis manelele la echipa naţională: “Eu am nevoie de raţiune, de gândire”
23:20 8 iul.
Dennis Man, blocat de Parma! Amănunte din interior despre transferul ratat. Mircea Lucescu a făcut totul public
22:51 8 iul.
Cu ce probleme se va confrunta Costel Gâlcă. Avertismentul lui Daniel Pancu: “E asimilat cu Steaua sau FCSB”
22:48 8 iul.
Întrebat despre conflictul dintre Steaua şi FCSB, Mircea Lucescu a propus o schimbare în fotbalul românesc!
1 Gigi Becali a tăiat bugetul academiei FCSB: “La revedere! N-am nevoie de 50 de lei de la părinţi” 2 EXCLUSIVCum arată echipa de start a FCSB-ului la duelul cu Inter Club d’Escaldes, din Liga Campionilor! 3 Daniel Pancu i-a făcut praf pe tricolorii U21: “Să-i ferească Dumnezeu să-i mai prind la vreo echipă” 4 Suma uriaşă pe care a plătit-o Universitatea Craiova pentru Al-Hamlawi! Ce salariu va avea palestinianul 5 Gigi Becali, mesaj direct pentru Adrian Mititelu! Ce spune despre transferurile lui Juan Bauza şi Blănuţă 6 VIDEOAdrian Mititelu le-a decis soarta lui Juan Bauza şi Vladislav Blănuţă! Anunţul şefului de la FCU Craiova
Citește și