România a fost învinsă de Grecia, scor 0-1, în primul meci al lui Edi Iordănescu la cârma naționalei noastre. Dorinel Munteanu consideră că jocul “tricolorilor” a fost haotic și a ridicat un semn de întrebare în privința sistemului folosit de noul selecționer.
Dorinel Munteanu trage un semnal de alarmă după România – Grecia 0-1: „Totul este haotic!”
Jucătorul cu cele mai multe selecții la naționala României (134) l-a remarcat pe Octavian Popescu, “perla” FCSB-ului care aseară și-a făcut debutul sub “tricolor”. În plus, Munteanu este de părere că Mihai Bordeianu, mijlocașul lui CFR Cluj, ar trebui folosit pe o poziție mai ofensivă.
“Rezultatul nu este favorabil, ținând cont că a fost și primul meci (n.r. – al lui Edi Iordănescu). În a doua repriză am pus presiune pe adversar, dar haotic. N-am avut organizare, dar nu poți să-i ceri asta lui Edi de la primul meci. Am văzut pe faza ofensivă o echipă cu foarte multă calitate, dar extrem de dezorganizată.
Totul este haotic, jucătorii nu își respectă pozițiile. Jucătorii trebuie să fie folosiți pe pozițiile lor favorabile, pe care dau cel mai bun randament. Sper ca Edi să remedieze problema până la următorul meci.
România – Grecia 0-1. Octavian Popescu l-a impresionat pe Dorinel Munteanu
Pentru mine personal, Octavian Popescu a fost o surpriză plăcută. A intrat cu foarte multă dezinvoltură. Au fost lucruri bune, am avut și ocazii. Mie mi-a dat speranțe acest lot. La primul joc, crec că selecția a fost ok și meritată.
Poate este greșit ce am văzut, dar eu nu cred că Bordeianu trebuie jucat atât de defensiv. Cred că are alte calități. Nu știu de ce unii antrenori se bazează pe sisteme de joc care îi dezavantajează.”, a spus Dorinel Munteanu, pentru digisport.ro.
Octavian Popescu, prima reacţie după ce a debutat la naţionala României, în meciul cu Grecia
„Nu am primit încă botezul. A fost un meci frumos, o atmosferă foarte frumoasă, dar din păcate nu am reuşit să câştigăm. Am fost fericit (n.r. când a fost convocat). Am sunat pe cine mi-a venit primul.
Am dormit foarte liniştit, am dormit şi la prânz. Am aşteptat această convocare. Am fost foarte pregătit şi sunt fericit că am reuşit să debutez. M-am integrat foarte bine. Cu Edi mă cunoşteam de la Steaua… s-a comportat foarte bine şi mă ajută foarte mult„, a declarat Octavian Popescu, după România – Grecia 0-1, la PRO X.
