România U21 – Olanda U21 1-1 | Mihai Stoichiță își pune speranțele în Adrian Mutu: "A procedat foarte inteligent!" Tricolorul care l-a dezamăgit

Publicat: 24.03.2021, 22:02

Mihai Stoichiță

profimedia

România U21

România U21 a început bine duelul cu selecționata similară a Olandei. Olimpiu Moruțan a pus pericol la poarta adversă cu două acțiuni individuale. Cu toate acestea, olandezii au fost cei care au deschis scorul. Schuurs a marcat în minutul 16, în urma unui corner.

Andrei Ciobanu a fost cel care a adus egalarea, în minutul 20. Jucătorul Viitorului a șutat la vinclu dintr-o lovitură libera de la 25 de metri!

România U21 – Olanda U21 1-1 | Mihai Stoichiță: „Putem mai mult!”

„Nu e important ce am analizat eu, ci să le acordăm încredere acestor băieţi. Putem mai mult decât în seara asta. Am fost timoraţi în prima repriză, dar încet, încet, Mutu a pus la punct lucrurile, probabil în vestiar, la pauză. Scopul este să dăm jucători la echipa naţională, dar iată că putem mai mult şi fără cei care au ajuns la naţionala mare şi poate ar fi fost titulari acum.

Mutu a procedat foarte inteligent, pentru că i-a obligat să atace doar din zona laterală. Au fost periculoşi la fazele fixe, dar Mutu a sesizat bine şi l-a tras pe Ganea să apere zona. Avem un portar foarte bun, fundaşi centrali care au joc aerian foarte bun, nici nu ştiu dacă au avut ocazii de gol în a doua repriză”, a declarat Mihai Stoichiță, pentru Telekom Sport.

Olimpiu Moruțan n-a avut cea mai bună prestație, este de părere Mihai Stoichiță. Cu toate acestea, directorul tehnic de la FRF e sigur că starul lui FCSB va impresiona împotriva Ungariei.

„N-a fost cea mai bună seară a lui Moruţan, dar este un punct forte al echipei noastre. Ei ne-au studiat bine şi ştiind că Moruţan e periculos, l-au controlat tot timpul. Au pus om la el, dublat tot timpul ca să nu beneficieze de calităţile excelente pe care le are. Ne gândim doar la victorie cu Ungaria, iar aceşti jucători de creaţie, de fantezie, sunt foarte importanţi”, a mai spus Mihai Stoichiță.

Clasamentul grupei A de la Euro U21

1. Germania 3 puncte
2. Olanda 1 punct
3. România 1 punct
4. Ungaria 0 puncte

13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 13:00 VIDEORomânii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Eduard Ionescu şi Ioana Sîngeorzan joacă azi, live în AntenaPLAY 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four 12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac 11:57 „O echipă ca oricare alta!” Dovada lui Florin Talpan că FCSB nu este continuatoarea Stelei: „Lucrurile sunt foarte clare” 11:35 Foto„Îmi place să gătesc!” Nadia Comăneci a dezvăluit ce nu lipsește niciodată de pe masa ei de Paște. Rețeta cu care dă lovitura 11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă 10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă Vezi toate știrile