EURO 2023 U21 | Anglia – Germania 2-0, Israel – Cehia 1-0. Anglia și Israel s-au calificat în sferturi

De Alex Masgras
Publicat: 28.06.2023, 20:50

EURO 2023 U21 | Anglia U21 - Germania U21

Anglia U21 - Germania U21, la EURO 2023 U21 / ProfiMedia

EURO 2023 U21 | Anglia – Germania 2-0, Israel – Cehia 1-0. Anglia și Israel s-au calificat în sferturi. Elveţia U21 – Franţa U21 şi Italia U21 – Norvegia U21 sunt partidele care vor începe la 21:45 şi se vor juca la Cluj.

Astăzi are loc ultima etapă din faza grupelor de la Campionatul European U21. Anglia, echipă deja calificată în sferturile de finală, întâlneşte Germania, în timp ce Israel joacă împotriva Cehiei. De la ora 21:45 vor avea loc şi cele două partide de la Cluj, Elveţia – Franţa şi Italia – Norvegia.

EURO 2023 U21 | Anglia – Germania 2-0, Israel – Cehia 1-0

Update Israel – Cehia 1-0! Final de meci. Israelienii au obținut locul al 2-lea în grupă, după victoria cu Cehia. Aceștia vor juca în sferturi cu Georgia, care găzduiește turneul final alături de România.

Update Anglia – Germania 2-0! Final de meci. Selecționata engleză s-a calificat în sferturile Campionatului European. Naționala pregătită de Lee Carsley se va duela în următoarea fază a competiției cu Portugalia U21.

Update Israel – Cehia 1-0! Omri Gandelman a deschis scorul în partida de la Kutaisi

Update Anglia – Germania 2-0! Harvey Elliott a majorat diferenţa pentru englezi în minutul 21 al partidei din pasa lui Trafford.

Update Anglia – Germania 1-0! Cameron Archer a deschis scorul în minutul 4 al partidei cu Germania. Jucătorul lui Aston Villa a primit o pasă foarte bună de la Ramsey şi l-a învins pe Atubolu, după ce a rămas singur cu acesta.

Anglia este deja calificată în sferturile de finală de la EURO U21. Englezii întâlnesc în ultimul meci din faza grupelor reprezentativa Germaniei, echipă care a avut parte de un turneu final dezamăgitor. Dacă Anglia a câştigat partidele cu Cehia şi Israel, nemţii au fost învinşi de Cehia şi au remizat cu Israel.

Tot în Grupa C, de la ora 19:00, va avea loc partida dintre Israel şi Cehia. Anglia este lider după primele două etape, cu 6 puncte. Pe locul 2 se află Cehia, cu 3 puncte, în timp ce Germania şi Israel au câte un punct.

Elveţia – Franţa şi Italia – Norvegia se joacă în această seară, la Cluj

De la ora 21:45 vor avea loc şi ultimele două meciuri din Grupa D, grupă organizată la Cluj. Grupa D este una extrem de disputată, în condiţiile în care Franţa, Italia şi Elveţia luptă pentru calificare în această seară.

Franţa se află pe primul loc după primele două meciuri, cu 6 puncte, fiind urmată de Italia şi Elveţia, ambele cu câte 3 puncte. Norvegia este codaşa grupei, fără puncte după primele două meciuri.

Italienii vor juca în această seară pentru calificarea în sferturile de finală contra reprezentativei U21 a Norvegiei, pe Cluj Arena. Pe stadionul celor de la CFR Cluj, tot de la 21:45, va avea loc partida dintre Elveţia şi Franţa.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

15
23:10
Corvinul Hunedoara a câştigat Cupa României! Victorie istorică pentru echipa lui Florin Maxim, după lovituri de la 11 metri!
15
22:52
„Trebuie s-o spun!” Fatih Terim, mesaj categoric după ce a fost umilit de PAOK-ul lui Răzvan Lucescu
15
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
15
22:45
Accidentare cumplită pentru fiul lui Narcis Răducan! Cât va lipsi de pe teren Iustin! Verdictul medicilor este devastator!
15
22:30
Răzvan Lucescu, prima reacţie după victoria uriaşă din derby-ul cu Panathinaikos! PAOK, la un pas de titlu în Grecia
15
22:00
PAOK – Panathinaikos 4-1 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Răzvan Lucescu e pe primul loc în Grecia, cu o etapă înainte de final!
15
21:55
Dorinel Munteanu, criză de nervi, după golul marcat de Corvinul în finala Cupei României! Gestul făcut imediat
15
21:26
Ce a spus Simona Halep despre Patrick Mouratoglou, antrenorul care o pregătea când a fost depistată pozitiv: „Asta nu e adevărat”
15
21:17
„O tortură!” Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris