EURO 2023 U21 | Franţa – Ucraina 1-3 şi Anglia – Portugalia 1-0. Ucrainenii s-au calificat în finală după ce au fost conduşi

Bogdan Stănescu Publicat: 2 iulie 2023, 23:50

EURO 2023 U21 | Franţa - Ucraina 1-3 şi Anglia - Portugalia 1-0

Ucrainenii se bucură după un gol marcat în sfertul de finală cu Franţa / Profimedia Images

Anglia – Portugalia 1-0 şi Franţa – Ucraina 1-3 au fost ultimele sferturi de finală de la EURO 2023 U21. Naţionala U21 a Angliei a jucat de la ora 19:00 cu Portugalia, în timp ce Franţa a înfruntat Ucraina de la ora 22:00. Ambele meciuri au fost LIVESCORE pe AS.ro.

EURO 2023 U21 | Franţa – Ucraina 1-3 LIVE SCORE

Min. 90+4: Fluier final! Ucraina e ultima echipă calificată în semifinalele EURO 2023 U21

Min. 86: Franţa – Ucraina 1-3! Bondarenko a înscris şi ucrainenii sunt ca şi calificaţi în semifinalele competiţiei

Min. 81: Gol anulat cu VAR! Francezii au trimis mingea în poartă, dar reuşita a fost anulată pentru offside.

Min. 44: Franţa – Ucraina 1-2! Sudakov a realizat „dubla”! Ucraina a întors scorul, după ce a fost condusă.

Min. 32: Franţa – Ucraina 1-1! G. Sudakov a egalat, din penalty.

Min. 19: Franţa – Ucraina 1-0! R. Cherki a deschis scorul în ultimul sfert de finală de la EURO 2023 U21.

Update: A început şi Franţa – Ucraina!

EURO 2023 U21 | Anglia – Portugalia 1-0 LIVE SCORE

Update: S-a terminat Anglia – Portugalia. Englezii s-au calificat în semifinalele Campionatul European de U21.

Min. 34Anglia – Portugalia 1-0! A marcat Gordon, în minutul 34

Update: A început Anglia – Portugalia!

Echipele de start

Anglia U21: Trafford – Aarons, Garner, Harwood-Bellis, Colwill – Jones, Ramsey, Gomes, Gibbs-White – Gordon, Madueke

Portugalia U21: Celton Biai – Jose Carlos, Alexandre Penetra, Andre Amaro, Nuno Tavares – Joao Neves, Tiago Dantas, Samuel Costa – Francisco Conceicao, Fabio Silva, Pedro Neto

Spania şi Israel sunt primele două echipe calificate în semifinalele EURO 2023 U21. Israel a eliminat Georgia după loviturile de departajare, în timp ce Spania a învins Elveţia după prelungiri.

EURO 2023 U21 | Spania şi Israel s-au calificat, dramatic, în semifinale

Spania şi Israel sunt primele echipe calificate în semifinale. Ibericii au obţinut o victorie în prelungiri împotriva Elveţiei. Miranda a reuşit golul de 2-1 în minutul 103. A fost dramatism şi în Georgia U21 – Israel U21, partidă decisă la lovituri de departajare.

Georgia câştigase, surprinzător, grupa A de la EURO 2023 U 21. În grupa Georgiei se mai aflau 3 echipe deosebit de puternice: Portugalia, Olanda şi Belgia. Georgia a învins-o pe Portugalia, în primul meci, cu 2-0, apoi a remizat cu Belgia şi cu Olanda. Cu Belgia, Georgia a făcut 2-2, în timp ce cu Olanda partida s-a încheiat 1-1. Georgienii pleacă favoriţi în disputa cu Israel din sferturi, ei jucând meciul acasă, la Tbilisi.

Şi Israel reprezintă o surpriză frumoasă la acest EURO 2023 U21. Naţionala pregătită de Guy Luzon a obținut locul al 2-lea în Grupa C, care a fost câștigată de Anglia. Israel a început cu o remiză faza grupelor, 1-1 cu Germania, apoi a fost învinsă de Anglia, cu 2-0, dar avea să obţină biletele pentru sferturi în ultimul meci. Israel a câştigat disputa cu Cehia cu un gol marcat în minutul 82 de către Omri Gandelman.

România U21 a încheiat Campionatul European fără gol marcat

Jucătorii lui Emil Săndoi nu au reuşit să înscrie nici în disputa cu Croaţia U21, care nu mai avea miză. Ambele naţionale pierduseră orice şansă să se califice în sferturile de finală.

Selecţionerul României U21 l-a lăsat din nou pe bancă pe puştiul minune al Farului, Adrian Mazilu, şi a atacat cu Octavian Popescu, Markovic şi Işfan. Jucătorul de la FCSB a fost principalul pericol la poarta adversă în startul meciului. L-a servit ideal pe Louis Munteanu, în minutul 23, dar portarul Croaţiei a intervenit salvator. După, Tavi Popescu a ratat după o incursiune spectaculoasă.

Până la final, tricolorii nu au reuşit să înscrie şi au stabilit o contraperformanţă. Este pentru prima dată când România U21 termină fără gol marcat un turneu final. Jucătorii lui Săndoi se pot mulţumi doar cu punctul obţinut împotriva Croaţiei. Doar la Europeanul din 1998, cu Victor Piţurcă pe bancă, s-a mai întâmplat ca naţionala de tineret să termine fără nicio victorie.

Mihai Stoichiţă anunţase, înainte de EURO U21 2023, că naţionala noastră poate chiar câştiga trofeul. „Când m-am uitat la ei le-am spus: ‘Cu voi mie nu îmi e frică să spun că mă duc să câştig Campionatul European’”, anunţa directorul tehnic al FRF.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României