„Cred în vise!” Gareth Southgate, discurs superb înainte de Spania – Anglia, finala de la EURO 2024. Cum și-a motivat elevii

De Alex Ioniță
Publicat: 14.07.2024, 12:57

Gareth Southgate, discurs superb înainte de Spania - Anglia, finala de la EURO 2024

Gareth Southgate, discurs superb înainte de Spania - Anglia, finala de la EURO 2024

Gareth Southgate este selecționerul Angliei / Profimedia

Gareth Southgate a avut un discurs superb înainte de Spania – Anglia, finala de la EURO 2024. „Eu nu cred în basme, dar vreau să cred în vise”, a afirmat selecţionerul Angliei, dorind să transmită „absenţa fricii” jucătorilor săi înaintea finalei Campionatului European de fotbal – EURO 2024 cu Spania, relatează AFP.

Reclamă

„Eu nu cred în basme, dar cred în vise. Noi avem mari vise, noi am simţit nevoile şi importanţa acestor lucruri, dar trebuie să facem tot ce se poate ca să le îndeplinim”, a spus selecţionerul vicecampioanei europene la conferinţa de presă de dinaintea finalei.

Reclamă

Gareth Southgate, discurs superb înainte de Spania – Anglia, finala de la EURO 2024

„Destinul, parcursul pe care l-am avut, golurile pe final de meci, penalty-urile, toate acestea nu înseamnă neapărat că este momentul nostru. Trebuie să facem tot posibilul pentru ca visele noastre să se realizeze şi trebuie să jucăm la nivelul care trebuie pentru a reuşi. Desigur, ar fi o poveste minunată, dar asta stă în mâinile noastre”, a adăugat Southgate, potrivit agerpres.ro.

„Duminică, eu nu mă voi teme de ce s-ar putea întâmpla după tot ce am trăit (în fotbal)”, a mai precizat fostul internaţional englez, numit selecţioner în 2016.

„Îmi doresc ca jucătorii mei să simtă frică, vreau să dea tot ce au mai bun din ei pentru că, orice s-ar întâmpla, noi suntem cu adevărat puternici în calitate de grup şi ne susţinem unii pe alţii. Am spus mai pe la începutul turneului că dacă nu avem teamă că pierdem, noi vom avea mult mai multe şanse să câştigăm”, a conchis selecţionerul.

Spania şi Anglia se vor înfrunta în finala Campionatului European de fotbal – EURO 2024, duminică, pe Olympiastadion din Berlin, de la ora 22:00. Marele meci va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Gareth Southgate, mesaj tranşant despre viitorul lui pe banca naţionalei Angliei

Gareth Southgate a transmis că nu a luat o decizie finală în privinţa viitorului său. Selecţionerul a declarat că este concentrat pe duelul cu Spania, mărturisind că se gândeşte la acest turneu final încă de acum doi ani, de la finalul Mondialului din Qatar.

„Din punct de vedere emoțional, în acest moment ar fi imposibil să iau o decizie rațională. Asta pentru că în ultimii doi ani m-am gândit doar la acest turneu, la cum am putea să câștigăm Campionatul European.

Ultimele șase săptămâni au fost cu adevărat un rollercoaster, astfel că nu pot să mă gândesc acum la ce se va întâmpla după finală. Mă concentrez doar pe pregătirea meciului. Sunt determinat să îmi fac treaba la fel de bine și în aceste zile.

Când am preluat acest post mi-am propus să îmbunătățesc fotbalul englez. În acest mandat cred că am reușit să schimbăm percepția oamenilor din întreaga lume despre naționala Angliei. Cu toate acestea, mereu vor exista dubii dacă nu reușești să câștigi măcar un trofeu. Nu simt presiunea acum, sunt doar concentrat asupra meciului”, a declarat Gareth Southgate, conform skysports.com.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    21:59

    LIVE TEXTReal Madrid – Arsenal și Inter – Bayern Munchen se joacă ACUM în sferturile Champions League. „Galacticii” vor remontada

    21:58

    VideoJurnal AntenaSport | Rapidiștii i-au bucurat pe copii

    21:54

    Bernadette Szocs – Bruna Takahashi, LIVE VIDEO (15:15). Duel important pentru româncă la Cupa Mondială

    21:27

    Mihai Stoica a reacționat după moartea lui Aaron Boupendza. Ce așteaptă oficialul de la FCSB

    21:15

    VideoRechizite cu chipurile jucătorilor naţionalei! Nicolae Stanciu: „Sper să-i inspire”

    20:56

    Rapid cere oficial sancţionarea clubului Dinamo! Victor Angelescu e revoltat: „A recidivat”

    1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 6 S-a decis viitorul lui Denis Alibec! Atacantul Farului va semna contractul: „Se va găsi o soluţie”s