Thomas Muller şi-a anunţat retragerea din naţională, după ce Germania a fost eliminată de la EURO 2024! Mesajul ferm transmis

De Viviana Moraru
Publicat: 6.07.2024, 0:29

Thomas Muller, în lacrimi la finalul meciului cu Spania/ Profimedia

Thomas Muller şi-a anunţat retragerea din naţională, după ce Germania a fost eliminată de la EURO 2024. Veteranul german, în vârstă de 34 de ani, a transmis un mesaj ferm după eşecul naţionalei sale din meciul cu Spania.

Germania a fost eliminată de Spania, în sferturile EURO 2024. Ibericii s-au impus dramatic, cu scorul de 2-1, după un gol marcat de Mikel Merino, în minutul 119.

Thomas Muller a început ca rezervă duelul cu Spania. Mijlocaşul lui Bayern Munchen a fost trimis în teren în minutul 80, în locul lui Jonathan Tah.

După fluierul final, Thomas Muller nu şi-a putut stăpâni emoţiile şi a fost surprins în lacrimi, fiind consolat de coechipieri, cât şi de adversari.

Acesta a transmis că duelul cu Spania a fost, cel mai probabil, ultimul meci al său la naţională. La 34 de ani, Thomas Muller e gata să se retragă.

„Este foarte probabil ca acesta să fi fost ultimul meu meci internațional”, a declarat Thomas Muller, conform Sky Sport, citat de Fabrizio Romano.

Thomas Muller a bifat în total 130 de meciuri pentru Germaniei, în cei 14 ani în care a jucat la naţională. Mijlocaşul care va împlini 35 de ani în septembrie a reuşit să marcheze 45 de goluri la naţională, reuşind să cucerească Cupa Mondială din 2014. La ediţia respectivă a Campionatului Mondial, Muller a fost golgheterul turneului final, cu cinci reuşite.

Pe lângă Thomas Muller, şi Toni Kroos şi-a luat adio de la naţionala Germaniei. Acesta s-a retras din fotbal în aceast vară, EURO 2024 fiind ultimul său turneu din carieră.

Julian Nagelsmann, la pământ după ce Germania a fost eliminată de la EURO 2024

Julian Nagelsmann a oferit prima reacţie, după ce Germania a fost eliminată de la EURO 2024. Selecţionerul german a transmis că naţionala sa nu a meritat înfrângerea, însă i-a felicitat pe spanioli pentru calificarea în semifinalele turneului final.

„Felicitări Spaniei pentru calificarea în semifinale. Jocul a fost prea deschis în prima repriză. Am fost mai buni în repriza a doua, iar din minutul 60, am fost clar echipa mai bună. Golul nostru a fost meritat.

Am primit al doilea gol la ultima șansă. Din nefericire, nu am putut să punem suficientă presiune în bandă.

Le-am spus jucătorilor că nu meritau eliminarea. Tuturor ne este dor de familiile noastre, dar niciunul dintre noi nu își dorea să plece. A fost o atmosferă foarte bună în interiorul grupului. Am dat totul pentru a câștiga acest joc.

Fiecare jucător, fie că au fost titulari sau au fost pe bancă, au dat totul pentru a câștiga acest meci. Este dureros”, a declarat Julian Nagelsmann, citat de sport.ro.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • Levadiakos - PAOK, meci din etapa a 7-a din Grecia, e duminică, de la ora 20:30, exclusiv în AntenaPLAY
  • Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

0:03 5 oct.

Anunţul lui Cătălin Cîrjan după ce a marcat cu Farul şi apoi s-a accidentat! Ce se va întâmpla cu el înainte de meciul cu FCSB

23:55

VIDEORio Ave – Famalicao 1-1 a fost în AntenaPLAY. Porto – Braga (duminică, 22:30) e meciul etapei a 8-a din Liga Portugal

23:36

Gică Hagi a criticat şi el dur arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut penalty-uri nu ştiu câte”! Ce i-a spus arbitrul

23:35

New Jersey Devils, victorie categorică cu Buffalo Sabres! Noul sezon din NHL a debutat la Praga

23:24

Denis Alibec a făcut praf arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut 3 penalty-uri clare neacordate”!

23:21

Zeljko Kopic şi Dennis Politic nu au căzut de acord după Farul Constanţa – Dinamo 1-1! Ce au spus despre remiza de la Ovidiu

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s 6 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor