„A fost un meci îngrozitor!” Jurgen Klopp, „distrus” după umilinţa de pe Anfield cu Atalanta

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 12.04.2024, 8:39

Jurgen Klopp, distrus după umilinţa de pe Anfield cu Atalanta

Jurgen Klopp, "distrus" după umilinţa de pe Anfield cu Atalanta

Jurgen Klopp a fost „distrus” după umilinţa de pe Anfield cu Atalanta. Antrenorul cormoranilor a recunoscut că echipa sa a făcut un meci extrem de prost.

Liverpool a fost umilită în prima manşă a sfertului de finală din Europa League cu Atalanta. Italienii s-au impuc cu un şocant 3-0. Scamacca, cu o dublă, şi Pasalic au marcat golurile unei victorii istorice cu Atalanta.

Jurgen Klopp, „distrus” după umilinţa de pe Anfield cu Atalanta

Chiar a fost un meci îngrozitor. Am pierdut un pic scenariul de joc. Nu am nimic pozitiv de spus, eram peste tot și niciunde în același timp. Atalanta a meritat 100% victoria. Nu mi-a plăcut deloc disciplina noastră tactică. Nu am făcut pressing. Știu că băieții pot juca un fotbal mai bun, însă nu în seara asta”, a spus Jurgen Klopp la finalul partidei.

Elevii lui Jurgen Klopp au lovit bara în minutul 26, prin Elliott, dar cei care au deschis scorul au fost italienii de la Atalanta. Zappacosta a centrat de pe partea dreaptă şi Gianluca Scamacca a înscris în minutul 38. Oaspeţii au menţinut echilibrul partidei, chiar dacă Salah şi Szoboszlai au fost trimişi în teren, la începutul reprizei secunde, în ehipa lui FC Liverpool. Atacantul egiptean a bifat al 75-lea meci în cupele europene pentru „cormorani”, scrie news.ro.

Scamacca a reuşit dubla în minutul 60 şi Atalanta conducea cu 2-0. Salah a marcat în minutul 78, dar a fost în ofsaid şi golul a fost anulat. Pasalic a făcut un neaşteptat 3-0 în minutul 82 şi acesta a fost şi scorul prin care italienii s-au impus, în cele din urmă, aducând lui Liverpool prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon.

Returul partidelor din sferturile Ligii Europa se joacă joi, 18 aprilie.

Rezultate înregistrate joi seara, în partidele tur din sferturile de finală ale Ligii Europa:

AC Milan – AS Roma 0-1 (G. Mancini 17);

FC Liverpool – Atalanta 0-3 (Scamacca 38, 60, Pasalic 83);

Bayer Leverkusen – West Ham United 2-0 (Hofmann 83, Boniface 90+1);

Benfica Lisabona – Olympique Marseille 2-1 (Rafa Silva 16, Di Maria 52 / Aubameyang 67).

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

17:23 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a plecat de la Farul! Anunţul oficial făcut 17:19 FotoCât de frumoasă este şi cu ce se ocupă logodnica lui Darius Olaru! Cristina radiază de fericire lângă căpitanul lui Gigi Becali 17:09 Leeds – Southampton, finala play-off-ului de promovare în Premier League, live în AntenaPLAY 16:59 „Rugați-vă sa aibă ofertă Charalambous!” Gigi Becali, avertisment pentru Nicolae Dică: „Vezi că poate nu te mai iau la FCSB” 16:56 Gareth Southgate a anunţat lotul preliminar al Angliei pentru EURO 2024! Starurile care lipsesc de pe listă 16:11 Bernadette Szocs şi Eliza Samara, pe tabloul principal de la WTT Champions Chongqing 2024 (30 mai – 3 iunie, AntenaPLAY) 16:00 Catanzaro – Cremonese, LIVE VIDEO, în AntenaPLAY, de la 21:30! Duel în play-off-ul de promovare în Serie A 15:14 Adi Vasile a plecat de la CSM Bucureşti! Anunţul oficial al campioanei României 15:06 Daniel Niculae, OUT de la Rapid! „Am avut o discuţie cu Dan Şucu” 14:43 Andreea Mitu, eliminată în primul tur al calificărilor la Roland Garros Vezi toate știrile

Care sunt cele mai norocoase zile în această vară pentru fiecare zodie. Ce arată astrele

Zodii care au așteptări mari de la viața lor. Nativii care nu se mulțumesc cu puțin