Barcelona – Manchester United, duelul şoc pentru optimile Europa League. Programul complet al play-off-ului

Trofeul Europa League

Barcelona - Manchester United, duelul şoc pentru optimile Europa League

Trofeul Europa League / Profimedia Images

Barcelona – Manchester United este duelul şoc pentru optimile Europa League, după tragerea la sorţi ce a avut loc luni, la Nyon.

Barcelona şi Manchester United s-au înfruntat de 13 ori în cupele europene până acum, ultima oară în ediţia 2018/19 a Champions League, când catalanii au câştigat ambele manşe din sferturile de finală, cu 1-0 pe Old Trafford şi 3-0 pe Camp Nou.

Sevilla, care are cele mai multe trofee în competiţie (şase), o va înfrunta pe PSV Eindhoven. AS Roma, care a câştigat în sezonul trecut prima ediţie a Europa Conference League, va primi replica echipei RB Salzburg, campioana Austriei.

Barcelona – Manchester United, duelul şoc pentru optimile Europa League

Barajele pentru optimile de finală ale Europa League opun formaţiile clasate pe locul al treilea în grupele Ligii Campionilor şi echipele clasate pe locul secund în grupele Europa League.

Finala Europa League e pe 31 mai 2023

Partidele din prima manşă vor avea loc pe 16 februarie, iar cele din manşa secundă pe 23 februarie.

S-au calificat direct în optimile de finală ale Europa League câştigătoarele grupelor: Arsenal Londra, Fenerbahce Istanbul, Real Betis Sevilla, Union St. Gilloise, Real Sociedad, Feyenoord Rotterdam, SC Freiburg şi Ferencvaros Budapesta.

Finala competiţiei va avea loc 31 mai 2023, pe Puskas Arena din Budapesta.

Va reuși Corvinul să intre în grupele Europa League?

10:47

Elveția – Cehia (21:20) e finala Campionatului Mondial de hochei, LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Finala Mică: Suedia – Canada (16:20)

10:39

LIVE VIDEOEtapa de Formula 2 de la Monaco e exclusiv în AntenaPLAY! Marea cursă are loc ACUM

10:32

VideoGică Hagi, emoţionat după meciul de adio al Generaţiei de Aur: „De vină sunt mămica și tăticu”

9:49

VIDEOGabriele Mini a câștigat cursa din Etapa de Formula 3 de la Monaco, care a fost exclusiv în AntenaPLAY!

9:32

„Vreau ceea ce oamenii spun că nu se poate!” Gigi Becali are planuri uriașe cu FCSB în Liga Campionilor! Mesaj despre calificare

9:20

„Unul dintre cei mai mari!” Carlo Ancelotti, cuvinte uriașe după ultimul meci al lui Toni Kroos pe „Santiago Bernabeu”

1 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY!s 2 FotoIrina Deleanu, în extaz după Campionatele Europene: „Încă mai cred că este un vis! Mă ciupesc să văd dacă este real”s 3 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racings 4 VIDEOSami Meguetounif a câștigat Cursa de Formula 3 de la Imola! Goethe a terminat pe 2. A fost spectacol în AntenaPLAYs 5 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Imola! Cursa a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAYs 6 VIDEOCharles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Monaco, duminică, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s