Gigi Becali, mutare câştigătoare în LASK Linz – FCSB! Inspiraţie uriaşă pentru patronul campioanei

De Viviana Moraru
Publicat: 22.08.2024, 21:04

Gigi Becali, mutare câştigătoare în LASK Linz - FCSB

Gigi Becali, în timpul unei conferinţe de presă/ Hepta

Gigi Becali a făcut o nouă mutare câştigătoare la FCSB, înaintea partidei cu LASK Linz. Patronul campioanei s-a bazat pe instinctul său şi l-a titularizat pe David Miculescu în flancul stâng al ofensivei. Miculescu a reuşit să marcheze contra austriecilor.

FCSB s-a deplasat pe terenul celor de la LASK Linz, pentru confruntarea tur din play-off-ul Europa League. Partida se dispută în format live text, pe AS.ro.

Gigi Becali, mutare câştigătoare în LASK Linz – FCSB

După meciul retur cu Sparta Praga, pierdut de FCSB, Gigi Becali a regretat faptul că nu i-a titularizat atât pe David Miculescu, cât şi pe Daniel Popa. În meciul cu LASK Linz, ambii atacanţi au fost trimişi în teren încă din primul minut.

David Miculescu a fost titularizat în flancul stâng al atacului FCSB-ului, după ce Gigi Becali a declarat public faptul că acesta nu dă randamentul dorit pe poziţia de vârf împins. Miculescu i-a luat locul lui Marius Ştefănescu, în primul 11 al FCSB-ului, iar Daniel Popa a fost titularizat pe poziţia de atacant.

„Pariul” lui Gigi Becali, de a-l titulariza pe David Miculescu în flancul stâng, la fel ca la meciul tur cu Sparta Praga, s-a dovedit a fi unul câştigător.

Miculescu a reuşit să egaleze în duelul cu LASK Linz, pe finalul primei reprize. În minutul 45+2, atacantul a punctat cu o lovitură de cap imparabilă, din centrarea lui Alexandru Băluţă. Austriecii au deschis scorul în minutul 34, Taoui reuşind să marcheze.

„Poate cheia a fost David Miculescu stânga. Asta a fost cheia! Acolo, și Popa atacant! Ca dovadă, a doua repriză… Miculescu nu e atacant. Ei zic că e atacant, dar eu… Am tot zis ca ei, dar nu mai zic ca ei. Un atacant joacă cu spatele la poartă, mai dă goluri, dar Miculescu e stânga, dreapta, ăsta e postul lui”, a spus Gigi Becali, după eşecul cu Sparta Praga.

Echipele de start la LASK Linz – FCSB:

LASK Linz: Lawal – Bagarde, Ziereis, Smolcic, Bella – Harvath, V. Berisha – Usor, Zulj, Taoui – Ljubicic
Rezerve: Siebenhandl, Galvez, Talovierov, Renner, Boateng, Jovicic, Pintor, Tavares, Stojkovic, Tibidi, Safin
Antrenor: Thomas Darazs

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Șut, Edjouma – Băluță, Olaru, Miculescu – D. Popa
Rezerve:Vlad, Panțîru, Tănase, Popescu, Kiki, Ștefănescu, Lixandru, Antwi, Chiricheș, Pandele, Pantea, Alhassan
Antrenor: Elias Charalambous

Gigi Becali s-a ţinut de cuvânt, înainte de LASK Linz – FCSB! Jucătorul scos din echipa de start

Gigi Becali a fost enervat de declaraţiile oferite de Mihai Lixandru, înaintea returului cu Sparta Praga. Patronul campioanei a transmis că a vrut să-l schimbe pe mijlocaş din primul 11, pentru meciul cu cehii, însă în cele din urmă l-a înlocuit la pauză.

În locul lui Mihai Lixandru, Malcom Edjouma a fost titularizat. Mijlocaşul francez bifează primul 11, după patru meciuri europene ale campioanei în care a fost rezervă. Acesta a mai fost titular în „dubla” cu Virtus, din primul tur preliminar din Champions League.

De asemenea, pe lângă Mihai Lixandru, pe banca de rezerve a FCSB-ului a fost lăsat şi Marius Ştefănescu. Mijlocaşul a fost titularizat în ultimele trei partide ale FCSB-ului, reuşind să marcheze un gol, în duelul din Liga 1 cu Farul.

După returul pierdut cu Sparta Praga, Gigi Becali a regretat faptul că nu i-a trimis în primul 11 atât pe David Miculescu, cât şi pe Daniel Popa. Atacanţii au evoluat împreună în a doua repriză a confruntării cu campioana Cehiei şi l-au impresionat pe patronul roş-albaştrilor.

• PAOK - Panaitolikos e duminică, de la 20:30, LIVE în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Ţărilor de Jos e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Va câştiga Rapid titlul în acest sezon, sub conducerea lui Marius Şumudică?

23:04

PAOK şi Răzvan Lucescu, pas uriaş spre grupele Europa League. Victorie categorică în Grecia

23:02

Ce se întâmplă cu transferul lui Darius Olaru! Gigi Becali, anunţ de ultim moment: „Patru ani de contract!”

22:59

Gigi Becali l-a luat la ţintă pe un titular al FCSB-ului: „Parcă a uitat fotbalul”! Schimbarea pe care a anunţat-o în primul 11!

22:45

Singurul remarcat al lui Gigi Becali, după LASK Linz – FCSB 1-1: „Doar de el mi-a plăcut!”

22:33

Elias Charalambous, prima reacţie după LASK Linz – FCSB 1-1: „A fost incredibil”! Ce a spus despre arbitraj

22:28

Florin Tănase a făcut praf arbitrajul, după LASK Linz – FCSB 1-1: „Nu ai cum să nu te enervezi!”

1 FotoMihaela Cambei, surprinsă de cadoul uriaş de la Ion Ţiriac: „Mai repede decât mă aşteptam”. Decizia luată după ce a scris istories 2 Foto„Măriuca mea!” Gică Popescu, mesaj plin de emoţie de ziua fiicei lui. Imaginea virală a Kirei Hagi alături de Maria Popescus 3 FotoFotografie virală! Cum a fost surprins David Popovici în trafic, la volanul maşinii pe care tocmai a primit-o de la Ion Ţiriac!s 4 Foto„Suntem deasupra tuturor!” Soţia lui Alex Mitriţă, încântată că „perla” Băniei a refuzat petrodolarii din Golfs 5 FotoFiica lui Marius Şumudică, mesaj emoţionant după ce tatăl său şi-a îndeplinit cel mare mare viss 6 FotoAndrei Ivan este în extaz! Anunţul făcut de fosta gimnastă Anda Ivan: „Ne vedem în ianuarie!”s

2 zodii au parte de surprize în timpul Lunii Albastre din august 2024. Vezi dacă te numeri printre ele

Energia vindecătoare înconjoară trei zodii pe 21 august 2024. Iubirea și sprijinul sunt de partea acestor nativi