UEFA a anunţat arbitrul partidei LASK – FCSB! Cine a fost delegat după ce Gigi Becali s-a plâns în returul cu Sparta Praga

De Alex Masgras
Publicat: 17.08.2024, 8:21

UEFA a anunţat arbitrul partidei LASK - FCSB! Cine a fost delegat după ce Gigi Becali s-a plâns în returul cu Sparta Praga

Morten Krogh arată un cartonaş galben în timpul meciului FCSB - Sparta Praga / Profimedia

UEFA a anunţat arbitrul partidei LASK – FCSB. Campioana României a fost eliminată în turul 3 preliminar Champions League de Sparta Praga, după ce cehii s-au impus cu 3-2 în Ghencea. Acum, echipa lui Elias Charalambous îşi îndreaptă atenţia către play-off-ul Europa League.

Pentru a ajunge în faza ligii din Europa League, campioana României trebuie să treacă de LASK Linz, formaţie care a încheiat pe locul 3 sezonul trecut din Austria şi care îşi începe parcursul european din actuala stagiune chiar în dubla cu FCSB.

Pentru manşa tur, care va avea loc în Austria, UEFA a delegat o brigadă din Olanda. Allard Lindhout, un arbitru de 36 de ani, va conduce partida LASK Linz – FCSB.

Olandezul va fi ajutat la cele două tuşe de conaţionalii Joost van Zulien și Rogier Honig, în timp ce rezervă va fi Marc Nagtegaal. Cei doi oficiali din camera VAR vor fi Clay Ruperti şi Alex Bos.

Aceasta este a doua partidă pe care Marc Nagtegaal o va arbitra în cupele europene în acest sezon. El a mai condus duelul dintre Slovan Bratislava şi Apoel, scor 2-0, din turul 3 preliminar Champions League.

Arbitrul olandez nu este la prima interacţiune cu fotbalul românesc. În preliminariile EURO 2024, Lindhout a condus partida România – Belarus, câştigată de „tricolori” cu 2-1.

Gigi Becali a distrus arbitrajul, după ce FCSB a fost eliminată din Champions League

Gigi Becali a fost întrebat despre fazele controversate de arbitraj din duelul retur cu Sparta Praga. Acesta a transmis un mesaj categoric şi a declarat că echipa sa ar fi trebuit să primească un penalty, în prima repriză. La scorul de 2-0 pentru cehi, Darius Olaru a fost faultat în careu de Preciado, însă centralul nu a arătat punctul cu var.

De asemenea, Gigi Becali s-a plâns şi de faptul că arbitrul a dictat doar cinci minute de prelungiri, în repriza secundă. Acesta a subliniat pauzele de hidratare din timpul reprizei şi consideră că ar fi trebuit să se dicteze cel puţin opt minute de prelungiri.

„Noi am avut şi 11 metri. Păi, da, la 2-0.

2-0 şi cu încă două pe care le-am dat… Lasă că a fost manieră şmecherească, dar timpul, dacă vrei. S-au făcut şase schimbări şi au băut apă de două ori. Trebuia să dea cel puţin opt minute.

Eram noi pe val şi el a făcut întrerupere să bea apă, în minutul 75, îţi dai seama ce tupeu”, a declarat Gigi Becali, conform primasport.ro.

• PAOK - Panserraikos e sâmbătă, ora 20:00, LIVE în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Ţărilor de Jos e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Va reuşi Răzvan Lucescu să îşi apere titlul câştigat cu PAOK în Grecia?

0:58

Darius Olaru, prima reacţie după cartonaşul roşu din FCSB – Poli Iaşi 0-1. Anunţ categoric despre viitorul său: „Nu în Rusia!”

0:50

Florin Tănase a anunţat că putea pleca de la FCSB, la două zile după ce a semnat! Ce s-a întâmplat: „Am avut oferte!”

0:36

„Vom fi mai puternici!” Elias Charalambous, mesaj categoric după FCSB – Poli Iaşi 0-1! Ce a spus despre Darius Olaru

0:31

VIDEOBenfica – Casa Pia 3-0, în AntenaPLAY. Nacional – Sporting 1-6. Rio Ave – Farense 1-0

0:26

Darius Olaru s-a năpustit asupra unui coechipier, după eliminarea din FCSB – Poli Iaşi 0-1. Injurii şi o reacţie incredibilă

23:55 17 aug.

FCSB – Poli Iaşi 0-1! Campioana, învinsă în Ghencea înaintea meciului cu LASK Linz! Olaru, eliminat

1 FotoMihaela Cambei, surprinsă de cadoul uriaş de la Ion Ţiriac: „Mai repede decât mă aşteptam”. Decizia luată după ce a scris istories 2 FotoImagini rare cu părinţii Mihaelei Cambei! Confesiunea emoţionantă a mamei: „Tot timpul îmi venea să plâng!”s 3 Foto„Decizia va murdări pentru totdeauna Jocurile Olimpice” Medalia Anei Bărbosu, cerută înapoi de un membru al Congresului SUAs 4 FotoIubita lui Valentin Mihăilă, răvăşitoare pe plaja din Monaco: „Sirenă”. Ami l-a dat peste cap pe atacantul româns 5 Suma plătită de statul român, după ce 16 români au câştigat medalii la Jocurile Olimpice! Ce se întâmplă cu Sabrina Voineas 6 De ce a respins TAS contestația Sabrinei Voinea? Motivul judecătorilor: „E o decizie frustrantă pentru români”s

Zodiile care se întorc la fostele iubiri în toamna anului 2024. Aleg să mai acorde o șansă relației

Zodii destinate succesului în toamna anului 2024. Nativii care se bucură de multe reușite