Ada Hegerberg, gol de senzaţie în Olympique Lyon – PSG! Execuţie perfectă a starului lui Lyon. Finala feminină a Cupei Franţei, exclusiv în AntenaPLAY

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 13.05.2023, 17:55

Ada Hegerberg, gol de senzaţie în Olympique Lyon - PSG

Ada Hegerberg a deschis scorul în finala feminină a Cupei Franţei / AntenaSport

Ada Hegerberg a înscris un gol de senzaţie în Olympique Lyon – PSG, finala feminină a Cupei Franţei. Sportiva din Norvegia a deschis scorul cu o execuţie superbă în meciul care s-a jucat cu trofeul pe masă şi a putut fi urmărit în format LIVE VIDEO exclusiv în AntenaPLAY.

Starul lui OL a avut nevoie de 12 minute pentru a da lovitura. Hegerberg a intrat în posesia balonului la aproximativ 20 de metri distanţă de poarta adversă şi a luat acţiunea pe cont propriu.

Ada Hegerberg, gol de senzaţie în Olympique Lyon – PSG

Fosta câştigătoarea a Balon de Aur din fotbalul feminin (2018) s-a întors şi a şutat în forţă. A plasat perfect mingea, care s-a oprit în plasa laterală a porţii apărată de Picaud.

Hegerberg a reuşit chiar „dubla”, zece minute mai târziu, cu un şut plasat. A demonstrat că este una dintre cele mai bune jucătoare ale lumii.

Ada Hegerberg este din 2014 la Lyon, echipă cu care a câştigat deja de cinci ori trofeul Cupei Franţei, ultima dată în 2020. Mai are în palmares 7 titluri în campionatul intern. Cu OL a triumfat şi de şase ori în Champions League!

Ada Hegerberg, reacţie emoţionantă după ce s-a anunţat că Jean Michel Aulas nu mai e preşedinte la Lyon

Noul proprietar, John Textor, a devenit preşedinte-director general. Aulas, în vârstă de 74 de ani, conducea clubul din 1987. El v fi de acum încolo preşedinte de onoare.

OL Groupe îi mulţumeşte sincer domnului Jean-Michel Aulas pentru devotament şi dăruirea pentru Olympique Lyon timp de peste trei decenii, în cursul cărora s-au câştigat peste 50 de titluri atât de echipele masculine cât şi de cele feminine”, se menţionează în comunicatul clubului francez.

Clubul Olympique Lyon a fost vândut în decembrie 2022 omului de afaceri american John Textor. În acest context, Ada Hegerberg, una dintre cele mai bune jucătoare din lume care evoluează la Olympique Lyon, a postat o imagine emoţionantă pe reţelele de socializare. Aceasta a publicat o imagine în care se îmbrăţisa cu Aulas.

Olympique Lyon – PSG, finala Cupei Franței la fotbal feminin

Lyon este cea mai bună echipă din istoria fotbalului feminin de club, dacă ținem cont că a câștigat Liga Campionilor de un număr record de ori, 8, din 2010 până în prezent. De asemenea, Olympique deține recordul de trofee și în campionatul din Hexagon (15), pe care le-a câștigat în ultimii 16 ani.

De cealaltă parte, PSG e singura care a reușit să întrerupă seria lui Lyon și a câștigat titlul în Franța, în 2021. De asemenea, echipa din Capitală s-a impus și în Cupa Franței în trei rânduri, fiind deținătoarea trofeului.

Lyon, echipa recordurilor

Când vine vorba de recorduri, tot Lyon iese în evidență și în Cupa Franței, pe care a câștigat-o de nouă ori, pierzând și alte patru finale. Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în ultimul act al competiției, iar Lyon s-a impus în patru rânduri. Singurul succes al fetelor de la PSG a venit în 2018.

Cupa Franței la fotbal feminin a fost înființată în 2001, atunci când a apărut și Cupa UEFA la fotbal feminin. La startul turneului pot fi incluse atât echipe profesioniste, cât și de amatoare.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

23:32 Gigi Becali a anunţat primul transfer la FCSB: „Vine şi semnează!” Începe asaltul final pentru atacantul de Champions League 23:24 „Ştii ce mi-a spus Şucu?” Gigi Becali i-a ironizat pe Marius Şumudică şi Neil Lennon după Rapid – FCSB 2-0 23:16 Singurul jucător criticat de Gigi Becali, după Rapid – FCSB 2-0: „Poate îşi găseşte undeva să plece!” 22:55 Rapid – FCSB 2-0. Giuleştenii, prima victorie în play-off! Campioana, fără succes în faţa rivalei în acest sezon 22:34 Răzvan Lucescu, prima reacţie după titlul câştigat cu PAOK: „Boss, îți mulțumesc din toată inima. E pentru tine ce am reușit 22:32 „Eroic!” Reacţia presei din Grecia, după ce PAOK a câştigat titlul! Laude la scenă deschisă pentru Răzvan Lucescu 22:17 VideoRăzvan Lucescu, înconjurat de scutieri, după ce PAOK a câştigat titlul pe terenul rivalei Aris. Încăierare generală pe tunel 22:01 Răzvan Lucescu, definitiv în istoria lui PAOK după câştigarea titlului! Performanţa pe care nu a mai atins-o nimeni în 98 de ani 21:54 Jurgen Klopp, moment genial la despărţirea de Liverpool! A cântat cu fanii pentru noul antrenor al „cormoranilor” 21:50 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY! Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase