Barcelona a trimis-o pe rivala Espanyol direct în liga a doua după un meci cu două eliminări. Luis Suarez a înscris golul prin care Barça încă mai speră la titlu

De Dan Roșu
Publicat: 8.07.2020, 22:13

Luis Suarez

Twitter Barcelona

Luis Suarez o menţine pe Barcelona în lupta pentru titlu

Golul marcat de Luis Suarez în repriza a doua a adus-o pe Barcelona la un singur punct în spatele rivalei Real Madrid, dar a şi trimis-o direct în liga secundă pe Espanyol.

Este a cincea retrogradare a alb-albaştrilor, care, de fiecare dată, au revenit în La Liga după numai un sezon.

Gol istoric înscris de Luis Suarez

În urma acestei reuşite, Suarez, cu 195 de goluri, a urcat pe locul 3 în topul marcatorilor din istoria Barcelonei, după Lionel Messi (630) şi Cesar (232). El l-a depăşit pe Laszlo Kubala.

Meciul a avut parte şi de durităţi. Ansu Fati a devenit al patrulea cel mai tânăr jucător eliminat în istoria La Liga, iar Lozano a ajuns şi el la cabine 3 minute mai târziu.

După alte trei minute a venit şi golul uruguayanului, care o menţine pe Barcelona cu şanse la câştigarea titlului. În acest moment, Real Madrid are un punct în plus, un meci mai puţin disputat şi avantajul „directelor”, cu 3 etape rămase de disputat.

Intră aici pentru a vedea golul şi eliminările din partida Barcelona – Espanyol 1-0!

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

6
23:41
Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună”
6
23:31
Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională
6
23:26
„Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:18
Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren
6
23:11
„Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:07
Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi
6
22:57
Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB
6
22:36
Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte
6
22:30
Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR
6
22:10
„O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a!