Închide meniul

Bogdan Lobonț n-a stat deloc pe gânduri: „A fost un lider mai important decât Totti!”. Românul care l-a „fermecat” pe fostul portar

Cosmin Cioboată Publicat: 19 octombrie 2022, 19:04

Reclamă
Bogdan Lobonț n-a stat deloc pe gânduri: „A fost un lider mai important decât Totti!. Românul care l-a „fermecat pe fostul portar

Bogdan Lobonț a jucat 85 de meciuri la naționala României / Profimedia

Bogdan Lobonț n-a stat deloc pe gânduri, când a fost întrebat dacă a cunoscut în carieră un lider mai important decât legendarul Francesco Totti. Fostul mare portar al României, poreclit „Pisica”, l-a nominalizat pe conaționalul alături de care a jucat la Ajax și la națională: Cristi Chivu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lobonț a explicat că Chivu avea un impact uriaș în vestiarul lui Ajax și toată lumea îl asculta atunci când avea ceva de spus.

Bogdan Lobonț n-a stat deloc pe gânduri: „Cristi Chivu a fost un lider mai important decât Totti!”

Bogdan Lobonț și Cristi Chivu chiar se certau în timpul antrenamentelor, din cauza atitudinii de lider pe care o avea fostul fundaș.

Chiar dacă a împărțit vestiarul ani de zile alături de Francesco Totti, la AS Roma, Lobonț consideră că forța lui Chivu din cadrul grupului a fost mult mai mare, la Ajax.

„(N.r. – Ai văzut un lider mai important decât Totti la Roma?) Cristi, la Ajax. Câteodată nu era nevoie să deschidă gura, era de ajuns să privească. Era și în teren așa. Îmi cerea mingea și nu voiam să i-o dau pentru că avea om în spatele lui.

Reclamă
Reclamă

El tot o cerea: ‘Dă-o, dă-o!’. Chiar ne certam. ‘Nu ți-o dau!’ / Dă-o, bă, încoace!'”, a povestit Bogdan Lobonț, potrivit sport.ro.

Lobonț și Chivu au fost colegi la Ajax timp de 3 sezoane, la începutul anilor 2000. Cei doi au împărțit vestiarul și la naționala României, participând la două turnee finale: EURO 2000 și EURO 2008.

Bogdan Lobonț și Cristi Chivu, pe vremuri la Ajax
Bogdan Lobonț și Cristi Chivu, pe vremuri la Ajax / Profimedia

Bogdan Lobonţ a dezvăluit comportamentul de neacceptat al internaţionalilor U20

Bogdan Lobonţ a dezvăluit comportamentul de neacceptat al internaţionalilor U20 la revenirea la echipele de club, după primele convocări printre tricolori. Lobby a vorbit cu antrenorii echipelor de club şi a rămas cu un gust amar.

Reclamă

„După prima acțiune pe care am avut-o, din septembrie, 2-1 acasă cu Portugalia, 1-6 în Anglia, am început să vorbesc cu fiecare antrenor de la echipele de club. Dar, practic, pe mine nu mă interesa cum se comportă din punct de vedere tehnic, tactic. Mă interesa cum s-au comportat din prima zi după ce au venit de la echipa națională.

Toți cu nasul pe sus, pe vârfuri. Fără excepție. Toți schimbați. Mă duc și mai departe. Chiar la ultima acțiune, am avut un jucător prezent pentru prima dată la națională. S-a întors la echipă, aceeași situație. Nasul pe sus. În vârful picioarelor, din ce mi s-a transmis.

Parcă nu se mai antrenează așa, parcă în sus, parcă în jos. Practic, ați ajuns la un lot intermediar, U20, dar nu ați făcut nimic. Nici măcar la jumătatea străzii nu sunteți, obiectivul fiecărui jucător este să ajungă la echipa mare. Și, după o acțiune, după două jocuri la națională U20, te întorci la echipa de club și tu ce faci?”, a spus Lobonţ, citat de playsport.ro.

Bogdan Lobonţ, bilanţ teribil pe banca naţionalei U20

Contractul fostul portar al naţionalei tricolore a fost reziliat la jumătatea lunii iulie. Patru înfrângeri a înregistrat acesta din postura de selecţioner al reprezentativei sub 20 de ani.

FRF a anunţat încetarea colabărorii cu Lobonţ, cel care a suferit două umilinţe teribile. Micii tricolori au cedat cu 0-7 în faţa Italiei U20 şi cu 0-5 împotriva Elveţiei U20.

„Contractul fostului internațional român cu Federația Română de Fotbal a ajuns la final. În vârstă de 44 de ani, Bogdan Lobonț a preluat selecționata U20 în august 2021 și a strâns pe banca acesteia 7 meciuri de pregătire, având un bilanț de 3 victorii și 4 înfrângeri.

Directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiță, în urma consultărilor care vor avea loc în cadrul Comisiei Tehnice, va înainta președintelui Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, propunerea pentru viitorul selecționer al reprezentativei Under 20.

Federația Română de Fotbal îi mulțumește lui Bogdan Lobonț pentru activitatea sa la echipa națională Under 20 și îi urează mult succes în cariera de antrenor!„, se arăta în comunicatul publicat pe frf.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Real Madrid încă o "remontada" în Liga Campionilor, după 0-3 cu Arsenal?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:34

VIDEOCasa Pia – Porto 0-1. Mora a făcut spectacol! Victorie importantă pentru „dragoni”, în lupta din Liga Portugal

23:52 12 apr.

Cursa din Marele Premiu al Bahrainului, în direct pe Antena 3 CNN şi live în AntenaPLAY (17:45). Piastri, în pole

23:37 12 apr.

Avertisment pentru Mirel Rădoi, înaintea derby-ului Universitatea Craiova – FCSB: „E o finală”

23:33 12 apr.

Florin Prunea, dat pe spate de un jucător de la Dinamo după 4-2 cu U Cluj: „E în spiritul acestui club!”

23:14 12 apr.

George Russell şi Kimi Antonelli, penalizaţi după calificările din Bahrain. Lovitură pentru Mercedes

22:39 12 apr.

„Mie mi-ar fi rușine!” Ioan Ovidiu Sabău și-a făcut praf jucătorii după U Cluj – Dinamo 2-4!

1 „M-a deranjat!” Dorinel Munteanu a văzut gestul făcut de jucătorii lui Sepsi după 1-4 cu Farul și a reacționat 2 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul român 3 VIDEOOscar Piastri, pole-position în MP al Bahrainului. Tur perfect pentru pilotul McLaren. Verstappen, pe şapte 4 Ianis Stoica și Adrian Mititelu, schimb de mesaje pe rețelele de socializare: „Poate voi fi jucătorul dumneavoastră!” 5 Cristi Chivu, omul momentului pentru Parma! Ce s-a întâmplat la echipă după venirea sa 6 „Cred că mă reprofilez” Denis Alibec a reacționat după ce a marcat și a oferit 2 assist-uri în Sepsi – Farul 1-4
Citește și