Ce jucător este favorit la Balonul de Aur, după ce Real Madrid a câștigat Supercupa Europei! Verdictul specialiștilor

De Alex Ioniță
Publicat: 15.08.2024, 9:27

Un nou jucător este favorit la Balonul de Aur, după ce Real Madrid a câștigat Supercupa Europei! Calculele pentru cel mai important trofeu individual din lumea fotbalului s-au schimbat, după finala de la Varșovia.

Real Madrid a câștigat Supercupa Europei după ce a învins-o pe Atalanta, cu scorul de 2-0. Pentru echipa lui Carlo Ancelotti au marcat Valverde și Mbappe. Partida s-a văzut, în format LIVE TEXT, pe AS.ro.

Potrivit publicației goal.com, Vinicius Jr. a devenit favorit la câștigarea Balonului de Aur. În opinia specialiștilor, brazilianul are o cotă de 2,25, în lupta pentru marele trofeu.

Pe a doua poziție se află, în momentul de față, Rodri, cu o cotă de 3. Podiumul este completat de Jude Bellingham, colegul lui Vinicius, care are o cotă de 3,5.

De asemenea, în clasamentul favoriților au fost incluși și Dani Carvajal, cu o cotă de 11, dar și Lamine Yamal, cu o cotă de 19.

De menționat este faptul că antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti, a dezvăluit, în urmă cu ceva timp că îl vede pe Vinicius drept câștigător al Balonului de Aur.

În vârstă de 24 de ani, Vinicius se află la Real Madrid din anul 2018. „Galacticii” l-au achiziționat de la Flamengo, în schimbul sumei de 45 de milioane de euro.

În momentul de față, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt, este cotat la suma de 180 de milioane de euro.

Carlo Ancelotti știe cine va câștiga Balonul de Aur!

Carlo Ancelotti știe cine va câștiga Balonul de Aur! Antrenorul de la Real Madrid a vorbit deschis despre lupta pentru cel mai important trofeu individual din lumea fotbalului.

În opinia lui Carlo Ancelotti, brazilianul Vinicius ar trebui să câștige Balonul de Aur din acest an. Antrenorul acestuia a spus că atacantul a câștigat campionatul, dar și Liga Campionilor și că ar merita marele trofeu.

Totodată, Carlo Ancelotti a vorbit și despre alți jucători care se află în „cursa” pentru Balonul de Aur.

„Cine va câștiga Balonul de Aur? În opinia mea, Vinicius. E adevărat, și Carvajal a avut un sezon foarte bun pentru că a câștigat campionatul, Liga Campionilor și EURO 2024, însă Vinicius este un jucător talentat, tânăr, cu o imagine bună. Și el a câștigat campionatul și Liga Campionilor, marcând în finală și semifinală.

Jude Bellingham a avut un sezon fantastic. A cucerit Champions League și titlul în LaLiga, fiind cel mai bun jucător al campionatului. Rodri, un mijlocaș fantastic, unul dintre cei mai buni din lume, consistent”, a spus Carlo Ancelotti, în cadrul unui podcast.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • La ce echipă va juca Ianis Hagi în noul sezon?

14:44

Lovitură primită de Horațiu Moldovan, la Atletico Madrid! Spaniolii au făcut anunțul pe care românul nu dorea să îl audă

14:11

Ofertă de ultimă oră pentru Florin Niţă: „Va deveni clar în zilele următoare”

14:07

PAOK – Panserraikos LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Programul meciurilor transmise din Super Liga Greciei, în perioada 17-18 august

13:38

„M-am umilit de multe ori” Daniel Oprița a răbufnit după ce suporterii Stelei i-au cerut demisia! Ce a spus despre viitorul său

13:33

EXCLUSIVSingura piedică în calea transferului lui Darius Olaru: „Problema e asta!” Data limită până când poate pleca de la FCSB

13:15

Cătălina Axente, dezvăluiri despre coșmarul de la Jocurile Olimpice! Mesaj după accidentare: „Puteam rămâne paralizată!”

1 FotoKira Hagi şi iubitul ei s-au logodit! Gică Hagi este din nou în extaz, după nunta spectaculoasă a lui Ianis Hagis 2 FotoDavid Popovici, prima imagine din vacanţă! Cum s-a pozat medaliatul cu aur şi bronz de la Jocurile Olimpice: „Ei nici nu ştiu”s 3 FotoImagini rare cu părinţii Mihaelei Cambei! Confesiunea emoţionantă a mamei: „Tot timpul îmi venea să plâng!”s 4 FotoFiica de 18 ani a lui Adi Mutu, apariţie rară în România: „100% Consuelo”. Adriana este febleţea „Briliantului”s 5 Team Romania la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 13 | Alina Rotaru-Kottmann, pe locul al 7-lea în finală la săritura în lungimes 6 Team Romania la Jocurile Olimpice – ziua 14. Cătălin Chirilă a câştigat finala B! Loredana Toma a ratat medalia olimpicăs

Ce aduce universul pentru fiecare zodie în parte până pe 18 august 2024. Vezi ce spun astrele

Zodii care pierd bani în ziua de 16 august 2024. Trei nativi care se confruntă cu probleme financiare