Ce recorduri a stabilit Cristiano Ronaldo după primul gol pentru Al-Nassr. Ciferele înregistrate de starul portughez

Alexandru Ivan Publicat: 3 februarie 2023, 20:02

Ce recorduri a stabilit Cristiano Ronaldo după primul gol pentru Al-Nassr

Cristiano Ronaldo, în timpul unui meci / Profimedia

Cristiano Ronaldo a stabilit noi recorduri după ce a înscris primul gol pentru Al-Nassr. Statisticienii au scos la iveală cifrele înregistrate de starul portughez.

Cristiano Ronaldo a marcat în minutul 90+2 al confruntării Al-Fateh – Al-Nassr 2-2, din etapa a 15-a din campionatul Arabiei Saudite.

Ronaldo a ajuns la 499 de goluri înscrise în campionatele interne de-a lungul carierei. Are 311 în La Liga, 103 în Premier League, 81 în Serie A, 3 în Portugalia și unul în Arabia Saudită. Mai are nevoie de o singură reușită ca să ajungă la 500!

Primul gol pentru Al-Nassr a fost, totodată, primul gol oficial al lui Cristiano Ronaldo în 2023. Din 2002 până în prezent, lusitanul a înscris în fiecare an calendaristic.

Totodată, Ronaldo a mai adăugat un nume pe lista „victimelor” sale. Al-Fateh este echipa cu numărul 170 împotriva căreia a înscris Cristiano (125 de echipe de club și 45 de echipe naționale).

Cristiano Ronaldo și-a salvat echipa în minutul 90+2

Portughezul a înscris din penalty și și-a trecut în conturi primul gol pentru Al-Nassr. După ce a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în prima repriză, Cristiano a forțat și a reușit să înscrie în cele din urmă. Golul din penalty este unul foarte important, aducând un punct formației din capitala Arabiei Saudite. Astfel, Al-Nassr revine pe primul loc în campionat.

Tello a deschis scorul pentru Al-Fateh în minutul 12, însă Al-Nassr a egalat prin Talisca, chiar înainte de pauză, în minutul 42. Bendekba le-a readus pe gazde în avantaj (min 58), însă Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea în prelungiri, printr-un penalty executat excelent.

După 15 meciuri jucate în prima ligă din Arabia Saudită, Al-Nassr este lider, la egalitate de puncte cu Al-Shabab, 34, dar având un meci mai puțin disputat.

Cristiano Ronaldo câştigă la Al-Nassr mai mult decât Messi și Neymar la un loc

Cristiano Ronaldo a semnat cu Al-Nassr și va câștiga mai mult decât Lionel Messi și Neymar la un loc. Oferta primită de la arabi de starul în vârstă de 37 de ani era una de nerefuzat!

Ronaldo a semnat un contract valabil până în 2025 și a devenit cel mai bine plătit sportiv din lume. Va încasa, anual, 200 de milioane de euro. Lionel Messi, câștigătorul Cupei Mondiale, primește „numai” 70 de milioane de euro la PSG.

Jurnaliștii de la thesun.co.uk au întocmit un TOP 10 al salariilor din sport, iar Cristiano a urcat direct pe primul loc după ce a devenit jucătorul lui Al-Nassr. Nu are rival!

1. Cristiano Ronaldo (fotbal, Al-Nassr) – 173 de milioane de lire sterline (200 de milioane de euro)
10. Deshaun Watson (NFL, Clevland Browns) – 46 de milioane de lire sterline

În condițiile date, Ronaldo va primi nu mai puțin de 538.000 de euro în fiecare zi de contract! În fiecare oră va încasa 22.600 de euro, iar în fiecare secundă 6.2 euro.

0:15 VIDEOMax Verstappen, pole position în cursa de sprint a Marelui Premiu de la Miami (Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 19:00) 3
23:57
Mihai Stoica a anunţat o schimbare majoră la FCSB: „Poate chiar se va ajunge să se voteze!”
3
22:55
„Penibil!” Oficialii de la Sepsi au ieșit la atac după 4-1 cu Farul! Mesaj dur despre scandările xenofobe
3
22:45
„Nu le-am dat nicio șansă” Reacții categotice din tabăra lui Sepsi după 4-1 cu Farul! Ce s-a spus despre performanța de la Ovidiu
3
22:37
Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4: „Un meci de care îţi este ruşine! E greu să accepţi”
3
22:26
Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi
3
22:16
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY
3
21:59
Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu
3
21:29
România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori