Dan Petrescu „a spart gheaţa” şi a obţinut prima victorie după cinci meciuri! Jeonbuk, succes în Liga Campionilor Asiei

De Viviana Moraru
Publicat: 20.09.2023, 16:35

Dan Petrescu, euforic după succesul la limită cu Jeonbuk

Dan Petrescu / Hepta

Dan Petrescu „a spart gheaţa” şi a obţinut prima victorie după cinci meciuri. Jeonbuk, echipa antrenată de antrenorul român, a obţinut un succes în primul meci din Liga Campionilor Asiei, învingând-o pe Kitchee cu scorul de 2-1.

Jeonbuk face parte din grupa F a Ligii Campionilor Asiei, alături de Lyon (Singapore), Bangkok (Thailanda) şi de Kitchee (Hong Kong).

Dan Petrescu „a spart gheaţa” şi a obţinut prima victorie după cinci meciuri

Dan Petrescu şi-a început parcursul din Liga Campionilor Asiei pe teren propriu. Jeonbuk a întâlnit-o pe Kitchee, şi s-a impus la limită, cu scorul de 2-1.

Hong Jeong-Ho a deschis scorul pentru trupa lui Dan Petrescu în minutul 6. Ulterior, după pauză, Kitchee a reuşit să egaleze prin Mikael, în minutul 56.

Cinci minute mai târziu, Jeonbuk a preluat din nou conducerea pe tabelă, după ce a marcat prin Han Kyo-Won.

În runda următoare din Liga Campionilor Asiei, Jeonbuk se va deplasa în Thailanda, pentru duelul cu Bagkok.

După succesul din prima etapă a grupelor Ligii Campionilor Asiei, Dan Petrescu a pus capăt un serii de cinci meciuri fără victorie, în campionat. Jeonbuk a fost învinsă de Gangwon şi de Ulsan, şi a remizat cu Jeju United, Daejeon şi cu Suwon.

În campionat, Jeonbuk se clasează pe locul şase în campionat, cu 43 de puncte, acumulate după 30 de meciuri disputate. În runda următoare din Coreea de Sud, trupa „Bursucului” se va duela cu Gwangju, în deplasare.

Jeonbuk a remizat cu Gangwon, în ultima etapă de campionat

Dan Petrescu a înregistrat al cincilea meci fără victorie în Coreea de Sud. Jeonbuk, echipa antrenorului român, a fost învinsă clar de Gangwon, scor 1-3, pe teren propriu. Meciul s-a desfăşurat în condiţii incredibile, după ce a plouat din abundenţă.

Jeonbuk şi Gangown s-au duelat într-un meci din etapa cu numărul 30 din Coreea de Sud. Trupa lui Dan Petrescu a început bine meciul, după ce Gustavo a transformat un penalty şi a deschis scorul.

Pe final de primă repriză, Jeonbuk a încasat două goluri, în minutele de prelungiri. Mai întâi, Vitor Gabriel a egalat în minutul 45+1, iar Galego a dus-o pe Gangwon în avantaj două minute mai târziu.

Pe un teren impracticabil, Jeonbuk a luptat pentru egalare în repriza secundă, însă a mai încasat un gol. În minutul 75, Kim Dae-Won a punctat pentru 3-1 pentru Gangwon, scor cu care de altfel s-a şi încheiat partida.

Meciul s-a desfăşurat în condiţii incredibile. După ce a plouat din abundeţă, terenul celor de la Jeonbuk era plin de apă, iar mingea nu sărea deloc.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

19:52 Luis Enrique anunță o revoluție la PSG după plecarea lui Kylian Mbappe! Campanie uriașă de achiziții la campioana din Franța 19:05 Cel mai bun jucător de la Corvinul a semnat cu o echipă din play-off-ul Ligii 1! Pierdere înainte de preliminariile Europa League 18:48 Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi la Trophee Clarins! A învins-o pe Kristina Mladenovic în 2 seturi 18:45 „Mai bine tăcea!” Cristian Tudor Popescu a răbufnit când a aflat că Simona Halep a „rupt” colaborarea cu Carlos Martinez 18:36 Adrian Mititelu şi-a ales antrenorul cu care să atace revenirea în Liga 1! Primele cinci mutări pe care le face la FCU Craiova 18:07 Costică Căileanu a murit la 54 de ani, într-un grav accident rutier produs între Năvodari şi Corbu. Tragedie uriaşă în România! 18:03 Federico Piovaccari s-a retras din fotbal! Ultimul marcator din Champions League pentru FCSB a făcut anunțul la aproape 40 de ani 17:50 „Prea bătrân!” Alex Chipciu a ratat transferul şi au apărut dezvăluiri din interior. Ce s-a întâmplat cu adevărat 17:37 „Își arată din nou caracterul murdar!” Suporterii FCSB-ului, atac total după ce Rapid le-a oferit doar 400 de bilete la derby! 17:30 „Durerea a revenit!” Simona Halep, anunţ despre viitorul ei după ce a fost nevoită să se retragă de la Trophee Clarins Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta