Deian Sorescu a „spart gheaţa” şi a marcat primul gol la Gaziantep! Execuţie de pus în ramă a românului

De Viviana Moraru
Publicat: 11.02.2024, 17:12

Deian Sorescu a spart gheaţa şi a marcat primul gol la Gaziantep

Deian Sorescu a "spart gheaţa" şi a marcat primul gol la Gaziantep

Deian Sorescu, în timpul unui antrenament/ Twitter

Deian Sorescu a „spart gheaţa” şi a marcat primul gol la Gaziantep. Internaţionalul român a punctat superb în victoria cu Istanbulspor, prima obţinută de trupa lui Marius Şumudică, după şapte etape de campionat.

Gaziantep a învins-o clar pe Istanbulspor, scor 3-1, în etapa a 25-a din campionatul Turciei. Deian Sorescu şi Denis Drăguş, cu o „dublă”, i-au adus toate cele trei puncte lui Marius Şumudică.

Deian Sorescu a „spart gheaţa” şi a marcat primul gol la Gaziantep

Transferat în această iarnă de Gaziantep, Deian Sorescu a punctat pentru prima dată, în tricoul turcilor. Internaţionalul român a început ca rezervă duelul cu Istanbulspor, fiind trimis în teren în minutul 89, în locul lui Denis Drăguş. Marius Şumudică a făcut astfel o schimbare inspirată, deoarece în minutul 90+5 Sorescu a marcat un gol de senzaţie.

Sorescu a primit o pasă de la Soyalp în flancul stâng al atacului, şi a reuşit să puncteze cu un şut la colţul lung, la care portarul nu a avut nicio şansă.

Primele două goluri ale lui Gaziantep au fost marcate de Denis Drăguş. Internaţionalul român a egalat în minutul 15 cu o execuţie superbă, iar în repriza secundă, din penalty, a dus scorul la 2-1 pentru echipa sa.

Gaziantep a bifat prima victorie, după şapte etape de campionat. Trupa lui Marius Şumudică a acumulat 27 de puncte, după 25 de meciuri disputate, şi a ieşit din „zona roşie” a clasamentului din Turcia.

Denis Drăguş, „dublă” de senzaţie pentru Gaziantep

Denis Drăguş a marcat o „dublă” de senzaţie pentru Gaziantep, în partida pe care echipa lui Marius Şumudică a disputat-o în deplasare, pe terenul lui Istanbulspor, în etapa a 25-a din campionatul Turciei.

Într-un meci în care Florin Niţă şi Alexandru Maxim au fost titulari în echipa lui Şumudică, gazdele de la Instanbulspor au deschis scorul încă din minutul 7, prin Loshaj.

La finalul primului sfert de oră al meciului, Denis Drăguş a luat o acţiune pe cont propriu, în flancul stâng şi l-a învins pe portarul Arda cu un şut perfect, direct în plasa laterală. Comentatorul turc al disputei a început să urle numele românului.

Pentru atacantul român de 24 de ani cotat la 2 milioane de euro, acesta a fost al 11-lea gol marcat în cele 29 de meciuri adunate în toate competiile, în tricoul lui Gaziantep. El a mai oferit şi un assist.

Denis Drăguş a reuşit „dubla” în minutul 60. Internaţionalul român a transformat fără emoţii un penalty şi şi-a dus echipa în avantaj, în duelul cu Istanbulspor.

Unde va juca Ianis Hagi sezonul următor?

21:08 Video„Sunt talente extraordinare!” Ion Marin, încântat de noua generaţia a României U18 20:50 Mihai Stoica a auzit ce a spus Gigi Becali şi a reacţionat imediat: „Faci asta şi poţi să deschizi capacul de la sicriu” 20:03 Reacţia categorică a lui Mircea Lucescu, după ce Dan Şucu ar fi ales noul antrenor de la Rapid: „Soluţia cea mai bună!” 20:03 FotoMoştenitorii lui Diego Maradona cer Balonul de Aur furat de la tatăl lor! Cum încearcă să anuleze vânzarea trofeului 19:49 Germania – Letonia 8-1 și Cehia – Danemarca 7-4 au fost LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei 19:45 Chelsea va încasa un bonus de pe urma transferului lui Eden Hazard la Real Madrid din 2019! Motivul este uluitor 19:42 Simona Halep, prima reacţie după ce s-a retras de la Trophee Clarins! Mesaj scurt transmis de româncă, la ieşirea de pe teren 19:14 „S-a întors ghinionul pentru ea!” Verdictul americanilor, după ce Simona Halep a fost forţată să se retragă de la Trophee Clarins 19:12 FotoA fost dat afară de Gigi Becali şi a ajuns campion în afara României! Ar putea să o întâlnească pe FCSB în Europa! 19:06 „Pe toți i-aș lua!” Un patron din Liga 1 vrea să aducă la echipă jucătorii dați afară de Adrian Mititelu, de la FCU Craiova Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu