Deian Sorescu, gol din pasa lui Alex Maxim! Denis Drăguş a ratat incredibil. Florin Niţă a făcut penalty în Rizespor – Gaziantep

Alex Masgras Publicat: 17 martie 2024, 14:27

Deian Sorescu, gol din pasa lui Alex Maxim! Denis Drăguş a ratat incredibil

Deian Sorescu şi Denis Drăguş / Colaj Twitter Gaziantep FK/Captură Bein Sports

Deian Sorescu, gol din pasa lui Alex Maxim! Echipa românilor Niţă, Maxim, Sorescu şi Drăguş au jucat pe terenul celor de la Rizespor în etapa cu numărul 30 a campionatului din Turica.

Fosta echipă pregătită de Marius Şumudică a deschis scorul prin Sorescu în minutul 54, după o pasă superbă a lui Maxim. Doar 10 minute a durat avantajul lui Gaziantep. Rizespor a întors în cele din urmă scorul şi s-a impus cu 3-1.

După golul marcat etapa trecută în meciul cu Besiktas, Deian Sorescu a lovit din nou. Internaţionalul român a deschis scorul în partida lui Gaziantep de pe terenul lui Rizespor. Internaţionalul român a înscris dintr-o pasă superbă a lui Alex Maxim.

VEZI AICI GOLUL MARCAT DE SORESCU

Avantajul românilor de la Gaziantep nu a durat prea mult. În minutul 64, M’Bakata a înscris în propria poartă, iar gazdele au restabilit egalitatea.

Lucrurile puteau arăta mult mai rău pentru Gaziantep. În minutul 70, Florin Niţă a scăpat balonul, după care a faultat un adversar. Arbitrul a dictat penalty, dar Jonjo Shelvey, fostul jucător de la Liverpool, a trimis pe lângă poartă.

Şi Denis Drăguş a fost activ în prima repriză a meciului de la Rizespor. Atacantul român a avut o şansă foarte bună de a înscrie în minutul 39, dar şutul său a fost trimis în corner. Nervos, Drăguş a lovit balonul puternic spre peluză, dar mingea s-a oprit în plasa care protejează spectatorii. La fel de supărat a fost şi Alex Maxim, cel care i-a reproşat lui Drăguş faptul că nu i-a pasat.

VEZI AICI RATAREA LUI DENIS DRĂGUŞ ŞI REACŢIA NERVOASĂ A LUI MAXIM

Lotul României pentru meciurile cu Irlanda de Nord şi România

Dintre cei patru români de la Gaziantep, trei dintre ei au fost convocaţi de Edi Iordănescu pentru meciurile amicale ale naţioanalei României cu Irlanda de Nord şi Columbia. Primul va avea loc pe 22 martie, cu Irlanda de Nord. Pe 26 martie, de la ora 21:30, România va juca împotriva Columbiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

PORTARI

Horațiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 9/0), Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0), Marian AIOANI (FC Rapid 1923, 0/0);

FUNDAȘI

Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 15/1), Cristian MANEA (CFR Cluj, 24/2), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 4/0), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 25/1), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 13/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 19/1), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 25/2), Bogdan RACOVIȚAN (Raków | Polonia, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 34/2), Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 14/0);

MIJLOCAȘI

Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 66/14), Marius MARIN (Pisa | Italia, 15/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 35/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 52/3), Olimpiu MORUȚAN (Ankaragucu | Turcia, 14/1), Darius OLARU (FCSB, 15/0), Adrian ȘUT (FCSB, 0/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 20/6), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 17/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 31/4), Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 8/2), Florinel COMAN (FCSB, 12/1);

ATACANȚI

George PUȘCAȘ (Bari | Italia, 40/11), Denis ALIBEC (Muaither | Qatar, 36/5), Florin TĂNASE (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 17/2).

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!