Denis Drăguș, GOLAZO pentru Standard Liege! Românul a spart „gheața” în noul sezon din Belgia. Cum a marcat

De Cosmin Cioboată
Publicat: 31.07.2022, 16:34

Denis Drăguș, în timpul meciului dintre Genk și Standard Liege

Denis Drăguș a marcat un gol superb pentru Standard Liege

Denis Drăguș, în timpul meciului dintre Genk și Standard Liege / Profimedia

Denis Drăguș a înscris un GOLAZO pentru Standard Liege, în meciul cu Genk, din etapa a 2-a a noului sezon din Belgia. Este primul gol al atacantului român în stagiunea 2022/2023.

Drăguș a marcat unicul gol al lui Standard în duelul cu Genk, pierdut de echipa românului cu 3-1.

Denis Drăguș, GOLAZO pentru Standard Liege!

Denis Drăguș a redus din diferență în minutul 24, după ce gazdele reușiseră să marcheze de două ori în minutele 5 și 16, prin Dessers și Tresor Ndayishimiye.

Internaționalul român a pornit într-o cursă fulgerătoare pe flancul stâng, reușind să scape elegant de doi adversari. Apoi și-a pregătit mingea pe șut, la marginea careului, și a finalizat cu un șut superb la colțul lung, direct în vinclu.

A fost primul gol marcat de Denis Drăguș în noul sezon din Belgia și al 7-lea, per total, în tricoul lui Standard.

Din păcate pentru Standard, la numai 5 minute după golul lui Drăguș, Genk a lovit din nou, prin Dessers, din penalty. Internaționalul român a rămas pe teren până la final și a luat și un cartonaș galben în minutul 66.

Formația din Liege rămâne fără victorie în noua stagiune. În prima etapă, Standard a încheiat la egalitate partida cu Gent, scor 2-2. În meciul respectiv, Drăguș a început tot ca titular, dar a fost înlocuit după numai 19 minute după ce Standard a rămas în inferioritate numerică.

Cotat la 900.000 de euro de transfermarkt.com, Denis Drăguș a fost cumpărat de Standard Liege în 2019, de la Viitorul, în schimbul sumei de 1,8 milioane de euro. Românul a fost împrumutat în Italia, la Crotone, în sezonul 2020/2021.

4
22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi