„Du-te, frate!” Turcii au răbufnit şi i-au cerut demisia lui Marius Şumudică: „Se crede Guardiola!”

De Viviana Moraru
Publicat: 29.01.2024, 22:49

Turcii au răbufnit şi i-au cerut demisia lui Marius Şumudică

Marius Şumudică, în timpul unui meci la Gaziantep/ Profimedia

Turcii au răbufnit şi i-au cerut demisia lui Marius Şumudică. Aceştia au avut o reacţie acidă, după ce Gaziantep a fost învinsă şi de Galatasaray şi a ajuns pe locurile retrogradabile, fiind fără victorie de mai bine de o lună.

Gaziantep a fost învinsă dramatic de Galatasaray, scor 1-2, în etapa a 23-a din campionatul Turciei. Trupa lui Marius Şumudică a condus la pauză cu scorul de 1-0, însă campioana din Superlig a revenit şi a marcat golul victorie în minutul 90.

După ce Gaziantep a pierdut şi cu Galatasaray, turcii au răbufnit pe reţelele de socializare. Aceştia îl vor plecat pe Marius Şumudică, fiind extrem de nemulţumiţi de rezultatele echipei, din ultimele etape.

Mai mulţi analişti şi moderatori TV din Turcia l-au criticat în termeni duri pe Marius Şumudică, şi au declarat că dacă ar fi fost în locul oficialilor de la Gaziantep, l-ar fi demis pe antrenorul român după eşecul cu Galatasaray.

„Am arătat ce putere are Gaziantep’, asta a fost explicația lui. Dacă eram președinte, îi terminam contractul azi. Despre ce putere vorbește Șumudică?”, a declarat Ersin Duzen, moderator TV turc.

„Mă întreb de ce maestrul Șumudică vorbește atât de mult după meci și a dormit 90 de minute pe bancă astăzi?”, a spus şi fostul fotbalist turc, Erman Toroglu, care în prezent este analist TV.

„Du-te, frate! Țara ta e aproape, poți să mergi cu mașina. Dacă e greu, ce mai faci aici? Se crede Guardiola”, a transmis şi Murat Aşik, un alt moderator TV din Turcia.

Marius Şumudică, eşec dramatic cu Galatasaray

Marius Şumudică a suferit un eşec dramatic cu Galatasaray, după ce Gaziantep a încasat gol în minutul 90. Trupa antrenorului român a fost învinsă cu 1-2, după ce a condus la pauză.

Gaziantep a ajuns astfel la cinci meciuri consecutive în campionat, fără victorie. Trupa lui Marius Şumudică a obţinut ultima victorie în Superlig pe 23 decembrie, atunci când se impunea în duelul cu Karagumruk.

Gaziantep a reuşit să deschidă scorul în minutul 29. Kizildag a marcat, din pasa lui Djilobodji, astfel că trupa lui Marius Şumudică a intrat cu avantaj de un gol la pauză.

Imediat după golul înscris de Kizildag, ceilalţi jucători şi membrii staff-ului lui Gaziantep s-au bucurat şi s-au apropiat de teren. Marius Şumudică i-a liniştit imediat şi i-a trimis înapoi pe banca tehnică.

După pauză, Galatasaray a forţat egalarea. Zaha a reuşit să egalete în minutul 72, iar golul victoriei campioanei a fost marcat în minutul 90, de către Yilmaz.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

9:51 Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (20:00). Românul, condamnat să câştige 9:50 Marele Premiu de Formula 1 de la Imola e în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY duminică, de la 15:45. Verstappen pleacă primul 9:50 VIDEOA început nebunia în Salonic, înainte de Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu (20:00, AntenaPLAY) 9:16 VIDEOInter Miami, victorie fabuloasă în MLS! Colegul lui Messi a intrat pe teren și a marcat imediat un gol de senzație, în prelungiri 9:15 Vedeta căreia Ion Ţiriac i-a luat un inel cu diamante! Ce a putut spune miliardarul a lăsat mască o altă femeie celebră 8:58 Ce adversare poate întâlni CFR Cluj în preliminariile UEFA Conference League. Echipa lui Dan Petrescu e cap de serie în turul 2 8:33 Cristi Balaj se întoarce la CFR Cluj! Răsturnare de situație în Gruia. Acord total cu Neluțu Varga 8:16 Victor Becali, anunțul momentului despre viitorul lui Dennis Man. Ce se întâmplă cu românul, după promovarea Parmei în Serie A 7:49 VIDEOOleksandr Usyk a început să plângă la conferinţa de presă! Momente tulburătoare pentru colosul care l-a bătut pe Tyson Fury 7:26 Simona Halep s-a retras de la Rabat Open Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta