Franța – Spania, finala de vis din Liga Națiunilor! Dramatism total în meciul „Les Bleus” cu Belgia. Theo Hernandez, gol fabulos în prelungiri

Publicat: 7.10.2021, 23:59

Franța - Spania, marea finală din Liga Națiunilor

Franța a fost dominată copios de Belgia în prima repriză. Campioana mondială en-titre a intrat la pauză cu un handicap de două goluri, după reușitele lui Yannick Carrasco și Romelu Lukaku, ambele din pasele lui Kevin De Bruyne.

Belgia – Franța 2-3 | Victorie dramatică pentru campioana mondială

Selecționata lui Deschamps a renăscut însă în repriza a doua. Franța a redus din diferență în minutul 62, prin Karim Benzema, care a reluat fără speranță pentru Courtois, dintre patru adversari.

Francezii au obținut apoi un penalty, în minutul 69, iar starul Kylian Mbappe și-a luat revanșa pentru ratarea de pe Arena Națională la Euro 2020 și a șutat aproape la vinclu, în stânga lui Courtois.

Finalul meciului a fost interzis cardiacilor. Belgia înscris pentru 3-2 în minutul 87, prin Romelu Lukaku, care a țâșnit dintre fundașii centrali francezi. Reușita belgienilor a fost însă anulată, pentru ofsaid, după verificarea VAR.

Două minute mai târziu, Paul Pogba a zguduit bara transversală cu un șut spectaculos din lovitură liberă. Deși părea că meciul se îndreaptă spre extra-time, Franța a dat lovitura prin Theo Hernandez, care a marcat în minutul 90+2 cu un șut bombă în diagonală, de la marginea careului, la care Courtois nu a mai avut ce să facă.

Kylian Mbappe a intrat în istoria naționalei Franței

Meciul cu Belgia a fost partida cu numărul 50 pentru Kylian Mbappe în tricoul naționalei Franței. Starul lui PSG, la 22 de ani și 291 de zile, este cel mai tânăr fotbalist din istoria Les Bleus care atinge această bornă.

De notat mai e că Kevin De Bruyne este primul jucător de la Lionel Messi încoace care reușește două assist-uri într-un meci contra Franței. Messi reușea această performanță la CM 2018, în thriller-ul Franța – Argentina 4-3.

Franța – Spania, finala de vis din Liga Națiunilor

În cealaltă semifinală, Spania a învins-o cu 2-1 pe Italia și și-a luat revanșa după eliminarea de la Euro 2020 în fața selecționatei lui Mancini.

Franța și Spania nu s-au mai întâlnit într-un meci oficial din 2013, când se duelau în preliminariile pentru Mondialul brazilian din 2014. Atunci, „Furia Roja” s-a impus cu 1-0 la Paris, cu un gol marcat de Pedro. În plus, Spania a pierdut doar un meci din ultimele șapte disputate împotriva Franței.

Marea finală dintre Franța – Spania de la Liga Națiunilor se joacă duminică, de la ora 21:45. Tot atunci va avea loc și finala mică, Italia – Belgia, de la ora 16:00.

11:34 Iga Swiatek a câştigat turneul de la Madrid, după o revenire fabuloasă în finala cu Sabalenka 11:09 Marele Premiu de Formula 1™ de la Miami va fi în direct pe Antena 3 CNN şi LIVE STREAM în AntenaPLAY, de la ora 23:00 10:56 EXCLUSIVVictor Pițurcă, anunț surprinzător despre CSA Steaua: „Mai bine că a rămas în Liga 2”. Avertisment pentru șefii Armatei 10:32 VIDEOCristiano Ronaldo, un nou record uriaş după ce a reuşit un hattrick pentru Al Nassr. Obiectivul uriaş al starului portughez 10:17 Lionel Messi, gol și cinci pase decisive într-o singură repriză! A „distrus” două recorduri și i-a uluit pe americani 9:52 Reacţia surprinzătoare a lui Max Verstappen după ce va pleca din pole position la Miami: „Nu e chiar distractiv” 9:46 Vinicius, ironie devastatoare pentru un star al Barcelonei! Reacție virală după ce Real Madrid a devenit campioana Spaniei 9:24 Florin Prunea s-a prăbuşit emoţional după dezastrul de la Dinamo: „E teribil! Inadmisibil!” 9:11 FotoFemeia care i-a schimbat viața lui Mihai Neșu, după divorțul dureros și moartea părinților: „S-a mutat special din București!” 9:02 Mihai Stoica, verdict cumplit pentru Dinamo: „A cam retrogradat!” Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi