Istvan Kovacs a luat decizii controversate în Flamengo – Al-Hilal, semifinala de la Cupa Mondială a Cluburilor. Două penalty-uri şi un cartonaş roşu în prima repriză!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 7.02.2023, 22:48

Istvan Kovacs a acordat două penalty-uri şi un cartonaş roşu în prima repriză

Istvan Kovacs a luat decizii controversate în Flamengo - Al-Hilal, semifinala de la Cupa Mondială a Cluburilor

Istvan Kovacs a acordat două penalty-uri şi un cartonaş roşu în prima repriză / Profimediaimages

Istvan Kovacs a luat decizii controversate în meciul Flamengo – Al-Hilal, prima semifinală de la Cupa Mondială a Cluburilor. Arbitrul român a avut un start de partidă „de foc”.

Ajutat de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene, „centralul” de 38 de ani din Carei a fost pus la grea încercare încă din primă repriză. A acordat un penalty încă din minutul 4.

Istvan Kovacs a luat decizii controversate în Flamengo – Al-Hilal

Update 23.20: Echipa saudită Al Hilal s-a calificat în finala Cupei Mondiale a Cluburilor, după ce a învins, marţi, la Tanger, formaţia braziliană Flamengo, scor 3-2, într-un meci arbtrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru.

Golurile formaţiei saudite au fost marcate de Al Dawsari (4 şi 54 – ambele din penalti) şi Vietto (70). Pentru Flamengo a înscris Pedro (20) şi (90+1). Flamengo a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Gerson a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe în minutul 45+9, după ce Kovacs a consultat sistemul VAR şi a acordat şi penalti pentru Al Hilal.

La acest meci, Kovacs a fost ajutat de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene.Rezervă a fost Mustapha Ghorbal din Algeria. În finală, Al Hilal va întâlni învingătoarea meciului dintre Real Madrid şi Al Ahly, care va avea loc miercuri.

ştirea iniţială…

Al-Hilal a primit o lovitură de la 11 metri, transformată de Al Dawsari. Şi brazilienii au cerut un penalty, după un sfert de oră de joc. Câştigătoarea Copei Libertadores nu a avut câştig de cauză.

Mai mult, Istvan Kovacs i-a înfuriat pe sud-americani. Gerson a căzut în careu şi s-a ales cu cartonaş galben pentru simulare. Degeaba a protestat şi i-a cerut arbitrului român să revadă faza cu ajutorul sistemului VAR. Şi coechipierul său, Barbosa, a fost avertizat din cauza protestelor.

Flamengo a reuşit să restabilească egalitatea prin Pedro, în minutul 20. Istvan Kovacs i-a acordat cartonaş galben şi vedetei David Luiz. În prelungirile primei reprize a luat însă o nouă decizie extrem de controversată.

Arbitrul VAR l-a chemat pe Kovacs să revadă o fază din careului lui Flamengo. Românul a decis să îl avertizeze pe Gerson şi să acorde penalty. Mijlocaşul brazilienilor a văzut „roşu”, iar Al Dawsari a făcut dubla de la 11 metri.

În cealaltă semifinală de la Cupa Mondială a Cluburilor, Real Madrid are meci cu Al Ahly.

Istvan Kovacs a acordat 3 penalty-uri în finala Cupei Golfului

Istvan Kovacs a mai arbitrat un meci incredibil în acest an! În luna ianuarie, românul s-a aflat la centru în duelul Irak – Oman 3-2, din finala Cupei Golfului. Kovacs a dictat 3 penalty-uri în meciul disputat în Irak, precedat de un incident tragic în urma căruia două persoane au decedat și alte cel puțin 80 au fost rănite.

Irak a câștigat trofeul la finalul unui meci dramatic, decis după cele două reprize de prelungiri, în minutul 120+2.

Irak a deschis scorul în minutul 24, prin Bayesh. În minutul 82, Istvan Kovacs a dictat penalty pentru Oman, dar Jameel Al Yahmadi a ratat. Jucătorii din Oman n-au renunțat la luptă și au înscris golul egalizator în minutul 90+10.

Oman a beneficiat de o nouă lovitură de la 11 metri, după un fault comis de Alai Ghasem. Acesta l-a călcat în careu pe Al Aghbari. Istvan Kovacs n-a observat intrarea neregulamentară și a lăsat jocul să continue.

Totuși, arbitrul din Carei a fost salvat de VAR. Meciul a fost întrerupt, iar centralul român a fost chemat la monitor să revadă faza. În cele din urmă, Kovacs a întors decizia și a arătat punctul cu var. Al Yahyaei și-a asumat responsabilitatea, a marcat și a trimis meciul în extra-time.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

14:55

Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate de la Jocurile Olimpice 2024! Româncele, învinse de Swiatek și Paolini

14:53

Ion Ţiriac, derapaj incredibil după ce a văzut ceremonia din Franţa: „Ăsta este Parisul, cu travestiții, cu homosexualii”

14:37

VIDEOVerstappen, cel mai rapid în ultimul antrenament din Marele Premiu al Belgiei! Calificările, pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY, 16:45

14:27

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle feminin, la Jocurile Olimpice 2024

14:16

„Nu trebuie deranjat, vrem o medalie!” Camelia Potec, ultimele detalii înainte ca David Popovici să debuteze la Jocurile Olimpice

14:03

Sepsi – Dinamo, LIVE TEXT, 22:00! „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani! Echipele probabile

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil