Jaouen Hadjam, scos din lotul lui Nantes din cauza Ramadanului. Explicaţiile antrenorului semifinalistei din Cupa Franţei

Iulian Focșăneanu Publicat: 3 aprilie 2023, 19:03

Comentarii
Jaouen Hadjam, scos din lotul lui Nantes din cauza Ramadanului. Explicaţiile antrenorului semifinalistei din Cupa Franţei

Jaouen Hadjam, în timpul unui meci / Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Jaouen Hadjam a fost scos din lotul lui Nantes din cauza Ramadanului. Fundaşul de 20 de ani, de origine musulmană, a refuzat să se oprească din a ţine post “negru”. A fost motivul pentru care antrenorului semifinalistei din Cupa Franţei a decis să nu se mai bazeze pe el.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Antoine Kombouare a şi explicat de ce a luat această decizie controversată. A ţinut să insiste că se va baza numai pe jucătorii care mănâncă şi beau apă înaintea meciurilor. A precizat însă, în faţa jurnaliştilor, că nu l-a pedepsit pe tânărul fotbalist.

Jaouen Hadjam, scos din lotul lui Nantes din cauza Ramadanului

Hadjam a ajuns la Nantes în luna ianuarie. A fost transferat de la Paris FC şi a jucat deja în 9 partide. Nici nu a vrut să audă să renunţe la a ţine Ramadanul.

Jaouen? Nu există controverse. Este alegerea lui și o respect. Aceasta nu este o pedeapsă, dar am un cadru. În timpul săptămânii, nu există probleme cu jucătorii care postesc. Sunt gata să-i susțin dacă este nevoie. Știm că nu este o perioadă ușoară.

Dar în ziua meciului, nu ar trebui să postești. Iar cei care postesc nu sunt în echipă. Nu vreau să se rănească“, a declarat antrenorul Antoine Kombouare, potrivit dailymail.co.uk.

Reclamă
Reclamă

Jaouen Hadjam va rata astfel meciul Nantes – Olympique Lyon, din semifinalele Cupei Franţei. Acesta va putea fi urmărit miercuri, de la ora 22:10, LIVE în AntenaPLAY. Cea de-a doua semifinală este Annecy – Toulouse, joi, de la ora 21:45.

Federaţia franceză nu acceptă pauzele, în timpul meciurilor, pe durata Ramadanului

Franţa, spre deosebire de Anglia, nu autorizează pauze în timpul meciurilor pentru a le permite jucătorilor musulmani dezlegarea de post zilnică în timpul Ramadanului, relatează Le Figaro.

Într-un mail trimis arbitrilor, Comisia Federală a Arbitrilor din Franţa a precizat că, în baza principiului neutralităţii fotbalului, nu se va accepta să existe pauze la meciuri pentru dezlegarea de post. Luna Ramadanului a început la 22 martie şi se va încheia la 21 aprilie.

Reclamă

În Anglia, conducătorii arbitrajului le-au cerut oficialilor de meci din Premier League să suspende jocurile pentru a le permite jucătorilor musulmani să întrerupă postul în timpul Ramadanului.

Atacantul echipei Liverpool, Mohamed Salah, mijlocaşul formaţiei Chelsea, N’Golo Kanté, sau jucătorul de la Manchester City, Riyad Mahrez, se numără printre fotbaliştii care ar trebui să se abţină de la mâncare şi băutură în timpul zilei.

Un meci dintre Leicester City şi Crystal Palace a fost întrerupt în 2021 de arbitrul Graham Scott, după o jumătate de oră de joc pentru ca francezul Wesley Fofana şi internaţionalul senegalez Cheikhou Kouyaté să-şi poată întrerupe postul după apusul soarelui.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga Final 4?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:23

„Nu vor prinde play-off-ul”. Motivele pentru care Zeljko Kopic ar fi plecat, de fapt, de la Dinamo

18:04

El este alesul pe care Florentino Perez vrea să dea 150 de milioane de euro! Jose Mourinho l-a urmărit personal

17:50

LIVE VIDEOA doua sesiune de antrenamente din Marele Premiu de la Monaco e ACUM, live în AntenaPLAY

17:44

Cristi Chivu a numit marea surpriză de la Cupa Mondială: „Fiți atenți la ei”

17:42

„Toți ochii pe trofeu”. Crina Pintea vrea să scrie istorie cu CSM București, în Final Four-ul Champions League

17:26

„Iubirea trece prin stomac”. Dănuț Lupu i-a taxat pe șefii lui Dinamo, după plecarea lui Zeljko Kopic

1 UPDATEAjunge Marius Şumudică la CFR Cluj? Anunţul clar făcut de Neluţu Varga 2 Anunț uriaș făcut de catalani! Barcelona a decis deja noul antrenor, când va pleca Hansi Flick 3 UPDATETransfer la Universitatea Craiova. Mihai Rotaru i-a “suflat” un jucător lui Gigi Becali. L-a luat liber de contract 4 “A semnat!”. Gigi Becali, anunțul momentului la FCSB 5 PSG construiește echipa perfectă! Jucătorul de 100 de milioane dorit de Luis Enrique vrea transferul: „Sunt fan de mic!” 6 “Curățenie” la Rapid! Patru jucători au plecat din Giulești. Anunțul făcut de Victor Angelescu
Citește și