Juventus – Napoli 1-1 și Milan – Roma 3-1. Spectacol total în ziua derby-urilor din Serie A! Zlatan Ibrahimovic, victima scandărilor rasiste

Publicat: 7.01.2022, 0:00

Spectacol total în ziua derby-urilor din Serie A

Juventus – Napoli 1-1

Juventus și Napoli s-au anihilat reciproc pe Allianz Stadium. Egalul nu ajută nici una dintre cele două echipe. Napoletanii au deschis scorul la Torino prin veteranul Dries Mertens, în minutul 23, dar bianconerii au egalat în minutul 54, prin Federico Chiesa.

În urma acestui rezultat, Napoli a rămas pe locul al treilea în Serie A, la șase puncte în urma liderului Inter, care are și un meci mai puțin disputat. De cealaltă parte, Juventus este abia pe locul al cincilea, la trei puncte de Atalanta, prima echipă din top 4, care are însă un meci mai puțin disputat.

Milan – Roma 3-1

Mult mai spectaculos a fost meciul dintre AC Milan și AS Roma. Olivier Giroud a marcat primul pe San Siro, din penalty, în minutul 8, iar Junior Messias a dublat avantajul echipei lui Pioli, în minutul 17. Tammy Abraham a redus din diferență cu cinci minute înainte de pauză, dar n-a fost suficient ca echipa lui Mourinho să plece neînvinsă de la Milano.

Milan a mai avut alte două ocazii uriașe, prin Brahim Diaz și Alessandro Florenzi, care au zguduit bara transversală. Rosonnerri au înscris până la urmă și golul al treilea, în minutul 82, prin Rafael Leao. Zlatan Ibrahimovic a ratat un penalty, în minutul 90+4.

În urma acestui rezultat, AC Milan s-a apropiat la un singur punct de liderul Inter, care are însă un meci mai puțin. AS Roma este pe locul 7, la șase puncte de locurile de UEFA Champions League.

Zlatan Ibrahimovic a fost victima scandărilor rasiste în AC Milan – AS Roma

Zlatan Ibrahimovic a început ca rezervă meciul de pe San Siro. Stefano Piolo l-a introdus în minutul 77, dar imediat după a avut loc un episod nedorit. Fanii lui AS Roma au un războiul lor cu suedezul, iar presa italiană scrie că acesta a fost victima unor scandări rasiste din partea peluzei romane.

Jose Mourinho a auzit imediat scandările suporterilor echipei sale și și-a dat seama de gravitatea momentului. Lusitanul le-a făcut acestora semn să înceteze imediat, iar fanii l-au ascutat, astfel că s-a evitat ca lucrurile să degenereze.

18:23 Ora la care joacă Bernadette Szocs cu Natalia Bajor, exclusiv în AntenaPLAY, la Saudi Smash 2024. Programul complet al româncelor 18:22 „A fost atât de stupid..” Ianis Hagi pleacă de la Rangers! Scoțienii au făcut anunțul momentului despre „Prinț” 18:03 VIDEOEduard Ionescu și Ioana Sîngeorzan au ratat calificarea pe tabloul principal de la Saudi Smash! Meciurile au fost în AntenaPLAY 17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi 17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti 17:28 „Se întoarce Alex Chipciu la FCSB?” Mihai Stoica a dat răspunsul pe loc! Dezvăluire sinceră despre negocieri 17:00 Farul – Sepsi LIVE TEXT (20:00). Gică Hagi luptă pentru locul 2 din play-off! Echipele probabile 16:50 Programul complet al F1 Academy™ de la Miami! Prima sesiune de antrenamente a fost live video în AntenaPLAY 16:46 FotoCât de frumoasă este fiica lui Ionuţ Chirilă. Imagini rare cu Ana Vezi toate știrile