Karim Benzema, fabulos în Chelsea – Real Madrid! Trei minute, două goluri și o performanță uriașă. Statistici de necrezut ale francezului

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 6.04.2022, 22:50

Karim Benzema

Karim Benzema, dublă fabuloasă în Chelsea - Real Madrid

Profimediaimages

Karim Benzema a avut un start perfect în meciul Chelsea – Real Madrid, din manșa tur a sferturilor de finală ale UEFA Champions League. Atacantul de 34 de ani, care face unul dintre cele mai bune sezoane din carieră, a făcut spectacol pe Stamford Bridge.

Mai întâi, Benzema a deschis scorul în minutul 21. Vinicius Junior i-a centrat perfect, iar golgheterul lui Ancelotti a reușit o lovitură perfectă de cap. A trimis mingea sub transversală și nu i-a dat nicio șansă portarului advers.

VEZI AICI EXECUȚIA LUI BENZEMA!

Karim Benzema, „dublă” spectaculoasă în Chelsea – Real Madrid

A fost al 35-lea gol în cele 36 meciuri din toate competițiile izbutit de Karim Benzema. Starul „galacticilor” nu s-a oprit și a mai lovit o dată. Karim a înscris din nou cu capul, din centrarea lui Luka Mondric. De două minute și 45 de secunde a avut nevoie pentru a o răpune pe campioana Europei!

VEZI AICI GOLUL DE 2-0 AL LUI BENZEMA!

Benzema a ajuns astfel la 10 goluri stagionale în UEFA Champions League. Este primul jucător francez care a atins o astfel de bornă.

Mai mult, Karim a devenit al 4-lea jucător din istorie care depășește borna de 80 de goluri în cea mai importantă competiție europeană. Poate spera că va câștiga Balonul de Aur.

Benzema, francezul cu cele mai multe goluri

Karim Benzema a reușit o dublă și în Mallorca – Real Madrid 0-3, performanță care l-a propulsat direct în istoria fotbalului francez.

După golurile marcate în meciul cu Mallorca, Karim Benzema l-a depășit pe marele Thierry Henry (411) și a ajuns la 413 goluri înscrise pentru echipele de club și națională, el devenind astfel cel mai mare golgheter din istoria Franței.

Benzema pare de neoprit în acest sezon. Conform celor de la Squanka, atacantul cotat la 25 de milioane de euro este jucătorul implicat în cele mai multe goluri, dintre fotbaliștii din Top 5 campionate ale Europei.

Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

0:03

Anunţul lui Cătălin Cîrjan după ce a marcat cu Farul şi apoi s-a accidentat! Ce se va întâmpla cu el înainte de meciul cu FCSB

23:55 4 oct.

VIDEORio Ave – Famalicao 1-1 a fost în AntenaPLAY. Porto – Braga (duminică, 22:30) e meciul etapei a 8-a din Liga Portugal

23:36 4 oct.

Gică Hagi a criticat şi el dur arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut penalty-uri nu ştiu câte”! Ce i-a spus arbitrul

23:35 4 oct.

New Jersey Devils, victorie categorică cu Buffalo Sabres! Noul sezon din NHL a debutat la Praga

23:24 4 oct.

Denis Alibec a făcut praf arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut 3 penalty-uri clare neacordate”!

23:21 4 oct.

Zeljko Kopic şi Dennis Politic nu au căzut de acord după Farul Constanţa – Dinamo 1-1! Ce au spus despre remiza de la Ovidiu

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s 6 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor