Karim Benzema, penalty ratat în Franţa – Ţara Galilor 3-0. Atacantul lui Real Madrid a jucat după 6 ani la echipa naţională

De Mihai Ispas
Publicat: 3.06.2021, 11:41

Procurorri ceri 10 luni de închisoare pentru Karim Benzema

Karim Benzema va juca la EURO 2020

Karim Benzema, penalty ratat la Franţa – Ţara Galilor 3-0! Atacantul lui Real Madrid a avut şansa să deschidă scorul, dar execuţia sa, din minutul 27, a fost parată de Danny Ward. Este al treilea penalty la rând irosit de Benzema la echipa naţională, după cele cu Elveţia, de la CM 2014, şi cu Suedia, dintr-un meci amical, scrie goal.com, care citează Opta Joe.

Karim Benzema, penalty ratat la Franţa – Ţara Galilor 3-0

Karim Benzema a fost titular în atacul Franţei, alături de Kylian Mbappe şi Antoine Griezmann. Gazdele partidei de la Nice s-au impus cu 3-0. Au marcat Mbappe (34), Griezmann (47) şi Ousmane Dembele (79). Galezii au jucat în inferioritate numerică încă din minutul 25, când Neco Williams a fost eliminat.

Benzema a revenit după aproape 6 ani în naţionala Franţei. Ultima sa prezenţă data din octombrie 2015, de la un meci cu Armenia, în care marcase de două ori. Benzema a fost suspendat în decembrie 2015, ca urmare a implicării în cazul de şantaj contra unui coechipier, Mathieu Valbuena.

Karim Benzema, despre discuţia cu Didier Deschampes: „În trei minute totul a fost ca înainte”

„În trei minute totul a fost ca înainte.. Am discutat mult, s-au spus lucruri importante. Nu am discutat doar despre fotbal, am vorbit despre viaţă, despre familie… Dar nu mi-a spus niciun moment: Gata, vei fi la Euro. Ştiam doar că am făcut un mare pas în relaţia noastră”, a relatat Benzema prima discuţie avută cu selecţionerul Didier Deschampes. Până aseară, el avea 81 de prezenţe în prima reprezentativă, pentru care a marcat de 27 de ori.

„Există mulți jucători foarte talentați în această echipă: Griezmann, Giroud, Pogba, Dembele, Coman, Ben Yedder… Pericolul poate veni de oriunde, asta este excelent pentru Franța”, a mai spus Benzema despre noii săi colegi .

Franţa va juca într-o grupă de foc la Euro 2020, alături de Germania, Ungaria şi Portugalia.

18:07 Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, AUR pentru România la Campionatele Europene de canotaj 17:52 Nota primită de Valentin Mihăilă, după ce a marcat în Parma – Lecco 4-0! Specialiștii, dați pe spate de prestația românului 17:51 Sorana Cîrstea îşi menţine decizia şi după 6 ani! Nu va mai juca pentru România la Billie Jean King Cup: „E un capitol închis” 17:22 Mohamed Salah şi Jurgen Klopp, conflict aprins în timpul meciului! Liverpool, OUT din cursa pentru titlu 17:08 „Nu urmări 2.000 și iei 10 care sunt morți toți” Cel mai dur mesaj pentru conducerea lui Dinamo! 16:44 FotoSumă uriașă pe care o câștigă zilnic “Pescobar”! A fost dat de gol, după ce a deschis un nou restaurant: „Nu-l bate nimeni!” 16:37 „E cel mai bun din campionat” Elias Charalambous îi ia apărarea lui Ștefan Târnovanu! Ce a spus despre gafa din meciul cu Sepsi 16:16 VIDEOValentin Mihăilă, gol superb pentru Parma! Echipa românului, tot mai aproape de revenirea în Serie A 15:59 Blackburn – Coventry 0-0 a fost live video, în AntenaPLAY! Hull City – Ipswich (22:00)! Spectacol în Championship 15:25 România a obţinut o medalie de argint la Campionatele Europene de canotaj! Echipajul de patru rame feminin, locul 2 în Ungaria Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială