Kylian Mbappe nu a fost convocat la naționala Franței! Superstarul de la Real Madrid ratează duelurile cu Israel și Belgia

De Alex Ioniță
Publicat: 3.10.2024, 16:26

Kylian Mbappe nu a fost convocat la naționala Franței!

Kylian Mbappe nu a fost convocat la naționala Franței! Superstarul, revenit după o accidentare la coapsă, nu a fost inclus în lotul primei reprezentative pentru meciurile din Liga Naţiunilor împotriva Israelului (10 octombrie) şi a Belgiei (14 octombrie), scrie AFP.

Mbappe, care a jucat mai puţin de 30 de minute miercuri seară pentru Real Madrid împotriva lui Lille, în Liga Campionilor, nu este recuperat fizic.

El va fi înlocuit de jucătorul lui Chelsea, Christopher Nkunku, care va fi alături de Bradley Barcola, Ousmane Dembele şi Randal Kolo Muani, dar şi de Michael Olise şi Marcus Thuram, notează agerpres.ro.

La mijloc, Eduardo Camavinga, revenit şi el după o accidentare, a fost convocat la lotul lărgit după anunţul retragerii internaţionale a lui Antoine Griezmann.

Pe de altă parte, mijlocaşul Adrien Rabiot nu a fost convocat, la fel ca N’Golo Kante, care „a avut o problemă cu adductorul”, a spus selecţionerul Deschamps.

Până în momentul de față, Kylian Mbappe a adunat 86 de meciuri în tricoul echipei naționale, în care a marcat 48 de goluri.

Alături de selecționata din Hexagon, vedeta cotată la 180 de milioane de euro, potrivit Transfermarkt, a câștigat Cupa Mondială din 2018, dar și ediția din 2021 a UEFA Nations League.

Kylian Mbappe, meci de coşmar în Champions League. Ce notă a primit după Lille – Real Madrid 1-0

Kylian Mbappe a avut un meci de coşmar în UEFA Champions League. Starul lui Real Madrid, care a acuzat probleme medicale şi nu a fost titularizat de Carlo Ancelotti, a atins o contraperformanţă uimitoare în Lille – Real Madrid, scor 1-0, din grupa principală a Ligii Campionilor.

Mbappe s-a întors în Franţa, după ce a scris istorie în tricoul lui PSG. Urmărit din tribună de tatăl său, atacantul de 25 de ani nu a putut să o ajute pe Real Madrid.

David a marcat din penalty pentru Lille, în prelungirile primei reprize. După pauză, Carlo Ancelotti l-a forţat pe Kylian Mbappe şi l-a introdus pe teren în minutul 57, în locul lui Militao.

Starul de 180 de milioane de euro a fost de nerecunoscut. Chiar dacă avea 4 meciuri la rând cu gol marcat pentru „galactici”, Mbappe nu a reuşit nici măcar să şuteze spre poarta lui Lille. A fost pentru prima dată când i se întâmplă aşa ceva, după transferul pe Santiago Bernabeu.

Pentru prestaţia din meciul cu Lille, Mbappe a primit nota 6.6 pe sofascore.ro. Numai puştiul minune Endrick a primit o notă mai mică (n.r. 6.3), dintre jucătorii madrileni.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • Levadiakos - PAOK, meci din etapa a 7-a din Grecia, e duminică, de la ora 19:00, exclusiv în AntenaPLAY
  • Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

19:48

Luca Preda are planuri mari de viitor după ce s-a calificat la Turneul Campionilor la juniori: „De ce nu şi mai sus?”

19:45

Moment de reculegere înainte de PAOK – FCSB! UEFA şi-a dat acordul

18:03

EXCLUSIVMatei Lucescu, înainte de PAOK Salonic – FCSB: „O să ţin cu PAOK în seara asta!”

17:29

Fiul lui Michael Schumacher s-a întors la volanul unui monopost de Formula 1! Mick a fost prezent la testele Pirelli

17:09

„Faci ce spune Becali” a ajuns în presa din Grecia! Mesaj despre patronul FCSB, înaintea meciului cu PAOK

17:03

Gică Hagi l-a mustrat pe Denis Alibec, după declaraţiile atacantului de la Farul: „Să se gândească la asta. Atunci o să câştigăm”

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s 5 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie”s 6 VideoLuiza, soţia lui Cătălin Zmărăndescu, interviu rar despre familia sa: „Vrea să fie şef!” Pasiunea neaşteptată a fiicei sales

5 zodii chinezești care atrag noroc și iubire în luna octombrie 2024. Vezi dacă te numeri printre ele

Singurătatea se termină pentru aceste trei zodii pe 3 octombrie 2024. Nativii care pot vedea luminița de la capătul tunelului