Kylian Mbappe s-a răzgândit și e aproape să semneze prelungirea cu PSG! Anunțul oficial al parizienilor: "A venit momentul să luăm o decizie"

Publicat: 25.02.2021, 14:00

Kylian Mbappe a cerut să plece de la PSG

profimediaimages

Leonardo spune că negocierile cu Mbappe pentru prelungirea contractului se apropie de final. „Am fost surprins de unele discuții referitoare la Mbappe. El încă are un sezon întreg rămas în contract. Statutul său în club devine din ce în ce mai important și are tot mai multe responsabilități. Discutăm de ceva timp cu el și a venit momentul să luăm o decizie. De asemenea, discutăm și cu Neymar. Sunt sigur că vom ajunge la o concluzie”, a spus Leonardo, pentru Le Parisien.

Kylian Mbappe mai are contract cu PSG până în 2022

Kylian Mbappe mai are contract cu PSG doar până la finalul sezonului următor. El câștigă, în prezent, 17,5 milioane de euro pe an în capitala Franței.

Și Neymar va rămâne fără contract în vara lui 2022. Starul brazilian ar fi ajuns însă la o înțelegere cu PSG, fiind impresionat de proiectul pe termen lung al șeicilor.

Leonardo a mai dezvăluit că PSG vrea să le prelungească contractele și lui Angel Di Maria și Juan Bernat. Înțelegerile celor doi expiră la vară, iar Maurico Pochettino vrea să-i aibă la dispoziție și în sezonul viitor. Pe de altă parte, Julian Draxler va parăsi formația din capitala Franței.

Kylian Mbappe a ajuns la Paris Saint Germain în 2017, când șeicii l-au luat inițial sub formă de împrumut, ca să nu încalce fair-play-ul financiar. După numai un an, PSG le plătea 145 de milioane de euro celor de la AS Monaco pentru starul francez.

Kylian Mbappe a înscris 111 goluri în 154 de meciuri la PSG. El are în prezent doar 22 de ani și este cotat la 180 de milioane de euro.

Kylian Mbappe, prestație de 5 stele în Barcelona – PSG 1-4

În lipsa lui Neymar, accidentat, Kylian Mbappe a fost MVP-ul lui PSG împotriva Barcelonei. Chiar dacă Messi a deschis scorul din penalty, în minutul 27, francezii au revenit incredibil.

Mbappe a restabilit egalitatea după o fază superbă, în care apărarea Barcelonei a fost făcută şah-mat. Kylian s-a descătușat apoi după pauză.

A punctat din nou în minutul 65 şi l-a depăşit pe Zinedine Zidane în clasamentul marcatorilor francezi din fazele eliminatorii ale UEFA Champions League.  Atacantul de 22 de ani a reuşit apoi o execuţie fabuloasă. A şutat la colţul lung, spre vinclu, şi nu i-a dat nicio şansă lui Ter Stegen.

După 4-1 pe Camp Nou, PSG e mare favorită la calificare. Returul va avea loc pe 10 martie, pe Parc de Prince. Partida va fi Live Score pe AS.ro.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi