Lionel Messi, „dublă” și assist pentru Inter Miami! Campionul mondial a făcut spectacol în MLS

De Alex Ioniță
Publicat: 21.04.2024, 11:20

Lionel Messi, dublă și assist pentru Inter Miami

Lionel Messi, "dublă" și assist pentru Inter Miami

Lionel Messi / Profimedia

Lionel Messi a reușit o „dublă” și un assist pentru Inter Miami! Campionul mondial continuă să facă spectacol în campionatul din America.

Echipa Inter Miami continuă să avanseze în Conferinţa de Est a MLS, după ce a învins duminică pe teren propriu formaţia Nashville, scor 3-1, graţie unei duble a lui Lionel Messi.

Lionel Messi, „dublă” și assist pentru Inter Miami

Echipa din Tennessee, care se află pe ultimul loc în clasament, a deschis scorul în minutul 2, cu un autogol al fundaşului Franco Negri, notează news.ro.

Dar Messi a egalat rapid după o deviere a lui Luis Suarez (1-1, 11). Un alt fost coechipier de la Barça, Sergio Busquets, a fost cel care a adus-o pe Miami în avantaj înainte de pauză, reluând cu capul la cornerul argentinianului (2-1, 39′).

Messi a reuşit o dublă pe final de meci, când a transformat un penalty acordat tânărului atacant brazilian Léo Afonso, care intrase pe teren cu puţin timp înainte (3-1, minutul 81).

În vârstă de 36 de ani, Messi a marcat nouă goluri în tot atâtea meciuri până acum în acest sezon. Cu 18 puncte din zece meciuri, Inter Miami are două puncte avans faţă de New York RB.

Ironie uluitoare la adresa lui Lionel Messi după ce Inter Miami a fost eliminată din Liga Campionilor

Ironie uluitoare la adresa lui Lionel Messi după ce Inter Miami a fost eliminată din Liga Campionilor. Echipa din SUA a fost învinsă de Monterrey, în sferturi.

Monterrey s-a impus şi în prima manşă, desfăşurată în Florida, cu 2-1.

După meci, oficialii celor de la Monterrey au făcut o postare uluitoare pe Twitter. Aceștia au scris „SIUU”, făcând aluzie la modul în care Cristiano Ronaldo se bucură după marcarea unui gol. Postarea a fost ștearsă la puțin timp după publicare, însă fanii s-au mișcat rapid și au repostat imaginea.

De asemenea, fanii echipei din Mexic l-au fluirerat pe Lionel Messi la fiecare atingere de balon, în timpul acestei partide.

Inter a avut o posesie superioară la Monterrey, dar fără a produce pericol la poarta argentinianului Esteban Andrada, notează EFE, potrivit agerpres.ro.

Mexicanii au deschis scorul prin Brandon Vazquez (31), după o ieşire greşită a portarului Drake Callender. Germán Berterame (58) a dublat avantajul gazdelor, iar Jesus Gallardo (64) a punctat după o nouă eroare a apărării oaspeţilor.

Inter Miami a rămas în zece oameni în min. 78, când fostul internaţional spaniol Jordi Alba a primit al doilea cartonaş galben. Oaspeţii au înscris, totuşi, golul de onoare, prin Diego Gomez (85), din pasa lui Messi.

Monterrey va juca în semifinale contra altei echipe americane, Columbus Crew, la care evoluează românul Alexandru Măţan. Cealaltă semifinală va opune formaţiile mexicane Pachuca (5-0 şi 2-1 cu costaricanii de la Herediano) şi Club America (4-0 şi 5-2 cu New England Revolution).

• Aris - PAOK, finala campionatului Greciei, 19 mai, ora 20:00, live în AntenaPLAY
  • Marele Premiu de Formula 1 de la Imola e live în AntenaPLAY, în perioada 17-19 mai
  • Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

8:26 Mihai Stoica a anunţat care sunt meciurile pe care FCSB le va juca în Ghencea: „Nu fac nicio asociere între FCSB, CSA şi Steaua” 0:03 Denis Alibec se întoarce în Liga 1! Dorit de FCSB şi Farul, atacantul naţionalei a ales echipa pentru care va evolua 17
    23:45
    VIDEOSouthampton – Leeds, finala playoff-ului de promovare de pe Wembley (26 mai, AntenaPLAY). „Sfinţii”, victorie clară cu West Brom
    17
    23:37
    Cum a reacţionat Gică Hagi după ce a văzut prestaţia lui Ianis Hagi cu Real Madrid! Ce a spus „Regele” despre evoluţia fiului său
    17
    23:24
    Răzvan Lucescu poate pleca de la PAOK, chiar dacă va câştiga titlul în Grecia. Echipa refuzată de tatăl său a pus ochii pe el
    17
    23:07
    Mihai Stoica a confirmat că un jucător important al FCSB-ului se desparte de echipa lui Becali: „Sunt şanse să fi semnat deja”
    17
    22:35
    Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
    17
    22:33
    Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!