„Magia lui Dennis!”. Man, pasă de gol în „thriller-ul” Parma – Como 4-3. Cum i-a impresionat românul pe italieni

De Cosmin Cioboată
Publicat: 6.04.2022, 16:54

Dennis Man este atacantul Parmei

Dennis Man s-a accidentat în Inter - Parma

Dennis Man, în timpul unui meci pentru Parma/ Profimedia

Dennis Man a început ca titular meciul Parma – Como, scor 4-3, din etapa a 33-a din Serie B. Atacantul român a oferit assist-ul de la primul gol al gazdelor, marcat de Franco Vazquez. Man a fost înlocuit în minutul 63, imediat după ce Como a reușit să întoarcă scorul.

Dennis Man a contribuit la show-ul dintre Parma și Como, scor 4-3, din liga a doua italiană. Internaționalul român a fost foarte activ în prima repriză, reușind câteva acțiuni foarte bune și o pasă decisivă.

„Magia lui Dennis!”. Man, pasă de gol în „thriller-ul” Parma – Como 4-3

În minutul 31, Man l-a servit pe Franco Vazquez, care a reluat în plasă.

Italienii au lăudat prestația românului, care a reușit câteva driblinguri spectaculoase.

„Magia lui Dennis! Man driblează câțiva adversari și îi pasează lui Bernabe care șutează la poartă. Va fi corner.„, a scris Parma, pe contul de twitter.

Parma – Como 4-3. Meci fabulos în Italia, cu Man titular

A urmat apoi o desfăşurare fantastică a meciului. Como a întors scorul în numai 7 minute, în repriza secundă. Gliozzi a reușit „dubla” în minutele 61, respectiv 68. Imediat după golul al doilea, Dennis Man a fost înlocuit cu Oosterwolde, de antrenorul Giuseppe Iachini.

Fără atacantul român pe teren, Parma a reuşit să mai înscrie de 3 ori până la finalul partidei. Bernabe şi-a trecut şi el în cont „dubla” în minutele 77, respectiv 81, iar Tutino a dus scorul la 4-2 în minutul 85.

Como a încercat să revină din nou pe tabelă și a punctat în minutul 90, dar meciul s-a încheiat cu victoria Parmei.

În urma succesului de astăzi, Parma a urcat pe locul 10 în Serie B, la 7 puncte în spatele locurilor care duc la barajul de promovare.

În actualul sezon, Dennis Man a reușit trei goluri și două assist-uri pentru Parma.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

18
23:28
Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer
18
23:10
VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade
18
22:48
VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco”
18
22:43
CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League!
18
21:50
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză
18
21:47
Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel
18
21:16
VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola
18
21:05
VideoGeorge Coman e românul stabilit de 25 de ani în Italia care se ocupă de comunicarea între piloţi şi echipele de Formula 1!
18
20:40
„Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii